Rozbito gang okradający podróżnych w pociągach. Wśród zatrzymanych konduktorzy i kierownicy pociągów

Częstowali pasażerów alkoholem wzmocnionym środkami nasennymi, po czym okradali. Najczęściej w nocy. Zorganizowany gang działał w różnych rejonach Polski i w kilku pociągach. Wśród 14 zatrzymanych jest siedmiu kierowników pociągów, trzech konduktorów oraz dwóch pracowników agencji ochrony.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Glapiński o "panice w dużych miastach". "Mam nadzieje, że w kolejkach do bankomatów nie stali absolwenci SGH"

O szajce złodziei okradających pasażerów pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas zatrzymano siedem osób. Ponieważ śledczy wciąż otrzymywali informacje, że proceder nie ustał i wszystko wskazywało na to, że członkowie gangu współpracowali z osobami, które ułatwiały im popełnianie przestępstw, funkcjonariusze dalej prowadzili śledztwo. W rezultacie wyszło na jaw, że z członkami gangu współpracowały osoby, które powinny pilnować porządku i bezpieczeństwa pasażerów, a tymczasem ułatwiały im popełnianie przestępstw: kierownicy pociągów, konduktorzy oraz pracownicy agencji ochrony. W razie skazania za popełniony czyn grozi im do ośmiu lat więzienia. 

Znalezione monety przy złodziejachZnalezione monety przy złodziejach cbsp.policja.pl

Dostawali łapówki i przymykali oczy

Jak informuje biuro prasowe Prokuratury Krajowej, dziesięciu osobom w tym konduktorom i kierownikom pociągów, postawiono zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych od 3 do 9 tys. zł, w zamian za umożliwienie złodziejom dokonywania zuchwałych kradzieży. Dwóch pracowników ochrony usłyszało zarzuty pomocnictwa w kradzieży i kradzieży zuchwałej.

Jak ustaliła CBŚP, szajka złodziei działała od 2020 do 2021 roku na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, w różnych miastach i miejscowościach na trasie pociągów dalekobieżnych relacji Świnoujście – Przemyśl – pociąg "Przemyślanin", Świnoujście – Warszawa – pociąg "Uznam".

Wobec trzynastu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczenia majątkowego w wysokości od 5 do 12 tys. zł, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju. Dodatkowo jedenastu pracowników zostało zawieszonych. Siedem osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Odurzali ofiary 

Z ustaleń prokuratora wynika, że sprawcy częstowali przyszłe ofiary alkoholem, upijali je, a gdy te traciły orientację, były okradane. Z zebranego materiału wynika, że przestępcy mogli dodawać do napojów środki nasenne. Złodzieje okradali podróżnych podczas snu. Ich łupem padały głównie pieniądze znajdujące się w podręcznych saszetkach, odzieży czy bagażu.

Najczęściej okradani byli obcokrajowcy. Oszuści sądzili, że kradzieże ujdą im na sucho, bo cudzoziemcy nie będą zgłaszać przestępstwa. Ponadto członkowie gangu zastraszali konduktorów.

Zostałeś okradziony? Skontaktuj się z policją

Policja apeluje do osób, które zostały okradzione w pociągach dalekobieżnych, a nie zawiadomiły o tym organów ścigania o kontakt z policjantami CBŚP oraz z Podkarpackim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie pod numerem telefonu +48 477 218 984.

Więcej o: