Wjazd do Stanów Zjednoczonych - nowe zasady dla Polaków. O czym pamiętać wyjeżdzając do USA w 2022 roku?

Od 8 listopada 2021 r. znowu jest możliwy wjazd turystów do USA. Jedynie trzeba się trzymać pewnych reguł, by bez przeszkód wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Przedstawiamy zasady, na których opiera się wjazd w 2022 roku dla rezydentów naszego kraju.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Z dniem 8 listopada 2021 roku Stany Zjednoczone ponownie otworzyły się na turystów z całego świata, choć na określonych zasadach. Pokrótce wyjaśniamy, jak wygląda wjazd do USA w 2022 roku dla Polaków i nie tylko.

Wjazd do USA w 2022 roku. Obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa

Świat wciąż zmaga się z pandemią koronawirusa, w tym także choroba nie opuszcza Stanów Zjednoczonych. Aby przekroczyć granicę USA w kwestii pandemicznej należy:

 • być w pełni zaszczepionym na COVID-19 dowolną szczepionką dostępną w UE
  (Janssen/J&J, Pfizer/BioNTech/, Moderną bądź AstraZenecą),
 • posiadać certyfikat szczepienia (papierowy lub elektroniczny), zawierający:
 1. dane osobowe (imię, nazwisko, datę urodzenia) identyczne, jak na paszporcie,
 2. dane organu wystawiającego zaświadczenie,
 3. datę przyjęcia dawek, 
 4. rodzaj szczepionki.
 • wykonać test na COVID-19 na 24 godziny przed podróżą; akceptowane są testy: NAAT (np. RT-PCR), antygenowe, rapid, a nawet domowe (spełniające warunki CDC). Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa powinno zawierać poniższe dane w języku angielskim:
 1. imię i nazwisko,
 2. datę urodzenia,
 3. datę pobrania próbki,
 4. wynik testu,dane organu wystawiającego zaświadczenie.

Ozdrowieńcy mogą okazać zaświadczenie o pozytywnym wyniku testu na COVID-19, wykonanego na 90 dni przed podróżą do Stanów Zjednoczonych.

Wjazd do USA w 2022 roku - wiza. Potrzebna czy nie?

Wiza na wjazd do Stanów Zjednoczonych nie jest potrzebna, gdy wyjeżdżamy służbowo bądź w celach turystycznych. Taka podróż ma jednak określoną prawnie długość - wyjazd do USA nie może być dłuższy niż 90 dni. Warunkiem wjazdu do USA w 2022 r. jest posiadanie Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży do USA, czyli tzw. ESTA.

Polska od 2019 r. należy do VWP, czyli Programu Ruchu Bezwizowego. Oznacza to, że nie jest wymagana już wizyta w amerykańskiej ambasadzie i konieczność ubiegania się o wizę. Za to przed wjazdem do USA należy przystąpić do programu ESTA. Wniosek można wypełnić internetowo i wnieść opłatę wynoszącą ok. 14$. Bez ważnej ESTA nie uda nam się przekroczyć granicy, a często także nie będziemy wpuszczeni na samolot do Stanów Zjednoczonych.

Wjazd do USA w 2022 roku. Formularz wjazdowy

Podróżni chcący wjechać do USA muszą wypełnić specjalny formularz wjazdowy, gdzie są zobowiązani podać dane do ich identyfikacji i lokalizacji na terenie Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo są zobowiązani do rejestracji w systemie ESTA. Formularze te należy wypełnić 72 godziny przed podróżą (lub wcześniej). Poniżej potrzebne linki:

Uwaga! Formularz jest ważny przez 2 lata.

Zobacz wideo Sekretarz stanu USA skomentował zamieszanie z polskimi MiG-ami. "To skomplikowane"

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: