Ukraińscy uchodźcy musieli nocować na dworcu w Stuttgarcie. Powód? Brak certyfikatów covidowych

W miniony weekend na dworcu głównym w Stuttgarcie pojawiła się duża grupa uchodźców z Ukrainy. Niestety nie mogli oni przenocować w miejscowych hotelach.

 Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy na Kremlu dokona się przewrót?

Wojna w Ukrainie trwa już trzynasty dzień. Wielu Ukraińców ucieka na Zachód, z nadzieją na znalezienie bezpieczeństwa. 8 marca polska Straż Graniczna podała, że od 24 lutego tylko do naszego kraju z Ukrainy przyjechało milion dwieście tysięcy osób.

Niestety poziom wszczepienia społeczeństwa ukraińskiego jest niski - szacuje się, że po podstawowym szczepieniu jest tylko 35 proc. populacji. Przez to uchodźcy, którzy udają się na Zachód, mogą napotkać wiele problemów w związku z obowiązującymi w wielu krajach zasadami przeciwpandemicznymi. 

Uchodźcy musieli spędzić noc na dworcu kolejowym

Jak poinformował "Stuttgarter-Zeitung", w miniony weekend na dworcu głównym w Stuttgarcie pojawiła się duża grupa uchodźców z Ukrainy. Wszyscy oni byli w drodze do Paryża. Musieli jednak przerwać podróż, ponieważ trasa między Stuttgartem a Karlsruhe została wówczas zamknięta.

W związku z tym wolontariusze ze Stuttgartu zaoferowali im zakwaterowanie w miejscowym hotelu. Niestety w ośrodku okazało się, że uchodźcy nie mogą zostać zakwaterowani. Powód? Brak certyfikatu szczepienia, ozdrowieńca albo testu na COVID-19. Przez to Ukraińcy musieli spędzić noc na dworcu. 

Zasada 3G w Niemczech

Warto wspomnieć, że w niemieckich hotelach od 23 sierpnia 2021 r. obowiązuje zasada 3G. Oznaczenie 3G to pierwsze litery słów: 

  • geimpft - zaszczepiony
  • genesen - ozdrowiony
  • getestet - przetestowany

Zgodnie z tą zasadą dostęp do niektórych obiektów lub wydarzeń mają tylko i wyłącznie osoby, które zostały zaszczepione, są od 28 dni do sześciu miesięcy po chorobie i posiadają zaświadczenie o przebytej infekcji lub posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS CoV-2. 

Więcej o: