Unia Europejska wdraża specjalny mechanizm. Uchodźcy z Ukrainy objęci nadzwyczajną ochroną

Straż Graniczna podała, że od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało milion 200 tysięcy osób. Minionej doby funkcjonariusze odprawili 141 tysięcy 500 osób. Bezpiecznego życia byle dalej od wojny uchodźcy szukają na Zachodzie, na szczęście Unia Europejska ten ochronny parasol nad nimi rozkłada.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Na co mogą liczyć ukraińscy uchodźcy? Dostęp do rynku pracy, opiekę zdrowotną, edukację

Tylko do 6 marca Ukrainę opuściło milion 400 tys. uchodźców. Pierwszym krajem, do którego uciekają jest Polska, potem jadą dalej. Żeby jednak przyjąć uchodźców i ofiarować im realną pomoc, trzeba było zmienić zasady wjazdu i pobytu. Od 2017 roku Ukraińcy mogli wjechać bez wizy do dowolnego kraju UE lub strefy Schengen i przebywać w nim do 90 dni. "Trzeba jednak być przygotowanym na 91. dzień" - powiedziała komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. Dlatego Komisja Europejska zaproponowała, aby po raz pierwszy zastosować dyrektywy w związku z "masowym napływem" uchodźców. 

W tym roku inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się po raz 25. Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem bez Rosjan. "Nie można stać z boku i milczeć"

Dyrektywa o czasowej ochronie

Unijna dyrektywa o czasowej ochronie została przyjęta w 2001 roku, po wojnie w byłej Jugosławii. Była przewidziana na kryzys uchodźczy. Wcześniej nigdy nie została zastosowana: ani w czasie konfliktu w Syrii, ani w Afganistanie. Komisja Europejska tłumaczy, że wówczas sytuacja była inna. Zgodnie z dyrektywą nadzwyczajną ochronę można uruchomić wówczas, gdy następuje nagły i masowy napływ uchodźców z jednego kraju, tymczasem np. w czasie kryzysu syryjskiego obywatele Syrii stanowili tylko ok. 40 proc. uciekinierów.

Figura Dawida Michała Anioła została przykryta czarną tkaniną Florencja wysyła sygnał do Ukrainy. "Jest Dawidem, który walczył z Goliatem"

Państwa UE zgodziły się jednogłośnie

Podczas spotkania europejskich ministrów spraw wewnętrznych postanowiono zastosować nigdy wcześniej nieużywany instrument jakim jest dyrektywa o czasowej ochronie wobec wszystkich Ukraińców, którzy chcą przyjechać do kraju Unii Europejskiej. Ukraińcy będą mogli przebywać w wybranym przez siebie kraju Unii Europejskiej przez rok – z możliwością przedłużenia do trzech lat. Zgodnie z przyjętym mechanizmem uchodźcy zyskają prawo do pobytu i pracy, dostęp do szkół i opieki zdrowotnej.

Przepisy te obejmują zarówno Ukraińców, którzy już przyjechali, jak i tych, którzy przyjadą w najbliższych dniach lub tygodniach. Po spotkaniu komisarz spraw wewnętrznych UE Ylva Johansson napisała na Twitterze: "Historyczna decyzja. Unie Europejska udzieli czasowej ochrony osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie. UE jest zjednoczona, aby ratować życie!"

Wdrożenie tej dyrektywy zostało pozytywnie przyjęte przez ministrów spraw wewnętrznych krajów, w tym Francji i Szwecji. Anders Ygeman, szwedzki minister ds. integracji i migracji, powiedział cytowany przez thelocal.fr: "To akt solidarności z Ukrainą. Unia Europejska wspiera tych, którzy uciekają przed okropnościami wojny wywołanej przez Rosję".

Dyrektywa przyznaje Ukraińcom podobny status do osoby, która uzyskała azyl. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu krajach mogą obowiązywać inne zasady rejestracji pobytu.

Największy kryzys uchodźczy w Europie

Oczekiwana jest jeszcze większa liczba uchodźców. Z wyliczeń UNHCR wynika, że ich liczba może sięgnąć 4 mln. "Jesteśmy świadkami sytuacji, która może się przerodzić w największy kryzys uchodźczy w Europie tego stulecia" - mówił w Genewie Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi.

Kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego usunęły Ukrainę z listy krajów bezpiecznych. Oznacza to, że uchodźcy mogą wjechać do UE bez konieczności udowadniania po przybyciu, że objęcie ochroną i azylem jest konieczne.

Źródło: Forbes / thelocal.fr / deutchland.de

Więcej o: