Florencja wysyła do Ukrainy ważny sygnał. "Tak jak Dawid walczył z Goliatem, tak naród ukraiński walczy o wolność"

Figura Dawida Michała Anioła została przykryta czarną tkaniną. To wyraz żałoby i solidarności z Ukrainą. "Dawid jest symbolem wolności. To Dawid, który walczy z Goliatem, walczy z jego tyranią" - powiedział burmistrz Florencji Dario Nardella.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kolejne grupy uchodźców z Ukrainy trafiają do Polski. Niektórzy przyjeżdżają pociągami

W niedzielę była 547. rocznica urodzin Michała Anioła. Władze Florencji postanowiły ją wykorzystać, żeby wyrazić swoją solidarność i niezgodę na to, co dzieje się w Ukrainie. Podczas uroczystości figura Dawida została przykryta czarną tkaniną, umieszczono na niej flagę ukraińską, a mieszkańcy dodatkowo przyczepili wstążki w kolorach żółtym i niebieskim.

"Dawid jest symbolem wolności. To Dawid, który walczy z Goliatem, walczy z jego tyranią" - powiedział burmistrz Florencji Dario Nardella. - Dzisiaj chcemy wspominać wielkiego rzeźbiarza gestem żałoby i bólu. To bardzo mocny gest żałoby, aby upamiętnić tysiące ofiar, których doliczono się w ciągu tych dni wojny. To cywile, ale także wojskowi, którzy ucierpieli w Kijowie i wszystkich innych ukraińskich miastach. Chcemy również pamiętać o młodych żołnierzach z armii rosyjskiej wysłanych przez Putina i jego rząd, którzy biorą udział w szalonej, niesprawiedliwej i niezrozumiałej wojnie. Dlatego dla Florencji jest to dzień żałoby i bólu za wszystkich zmarłych - mówił.

Niezgoda na niesprawiedliwą wojnę

Burmistrz podziękował przyjaciołom ze społeczności ukraińskiej, a także dwóm młodym Rosjanom, którzy wzięli udział w uroczystości. 

"Dawid Michała Anioła jest symbolem wolności. Tak jak Dawid walczył z Goliatem, tak naród ukraiński walczy o wolność" – kontynuował. "Wierzę, że jest to bardzo silny symbol. Chcemy wysłać ten sygnał, to wielkie przesłanie, ale przede wszystkim wyrazić ból i głęboki smutek oraz żałobę po zmarłych w tej niesprawiedliwej wojnie w sercu Europy".

Dario Nardella zwrócił się również z prośbą do mieszkańców, aby przynieśli kwiaty w geście sprzeciwu wobec wojny.

Symbol Florencji

Rzeźba Dawida jest jednym z ważniejszych dzieł Michała Anioła i przede wszystkim symbolem Florencji. Wybitny artysta pracę nad posągiem rozpoczął rankiem 13 września 1501 roku, a zakończył w styczniu 1504 roku. Kiedy posąg był niemal gotowy, przyszedł go obejrzeć Piero Solderini, gonfalonier (cywilny zarządca republiki), i powiedział, że nos Dawida jest zbyt duży. "Michał Anioł wszedł na rusztowanie, zbierając do ręki okruchy marmuru i na wysokości twarzy Dawida kilka razy uderzył młotem o dłuto, upuszczając kamienie u stóp Solderiniego. Po zejściu na dół usłyszał od Solderiniego: 'Teraz jest lepiej, teraz dałeś mu więcej życia" - podaje portal niezlasztuka.net. Posąg Dawida ma 5,17 metra wysokości. Wykonany został z dbałością o detale. Artysta wyrzeźbił nawet naczynia krwionośne. 

Źródło: luce.lanazione.it / niezlasztuka.net

Więcej o: