Bałkany - informacje praktyczne

Położenie i klimat

Bośnia i Hercegowina zlokalizowana jest na południowym wschodzie Europy, w zachodniej części Bałkanów. Powierzchnia kraju zajmuje 51 209 km2 (ląd to 51 197 km2, morze - 12,2 km2). Graniczy on z Chorwacją, a od wschodu z Serbią i Czarnogórą. Naturalnymi granicami są rzeki Sawa, która jest najdłuższą rzeką Bośni i Hercegowiny (945 km), Drina (346 km) i Una (214 km). Na południu w Neumie państwo posiada dostęp do Morza Adriatyckiego o długości 16 km, ale nie ma portu morskiego. Najwyższy szczyt górski to Maglić (2386 m n.p.m.), największe jeziora to Busko - 56 km2 oraz Bilećko - 33 km2.

Bośnia i Hercegowina to kraj górzysty, zbudowany z dwóch geograficznych całości: bośniackiej i hercegowińskiej, różniących się jedynie charakterem podłoża. Pagórki na północy przechodzą w Nizinę Panońską. Góry Dynarskie (Volujak, 2336 m n.p.m.) ciągną się z zachodu na wschód. 13,60% powierzchni kraju zajmują żyzne ziemie, z czego zaledwie 2,96% ziemi wykorzystywana jest do rolnictwa. W Bośni i Hercegowinie występują naturalne minerały, jak węgiel, żelazo, boksyt, miedź, mangan, chrom, cynk, drzewo.

Klimat jest umiarkowany kontynentalny. Dla terenów wyżej położonych charakterystyczne są krótkie, chłodne lata i długie, mroźne zimy. Na obszarze wychodzącym wąskim pasem na Adriatyk między Neumem i półwyspem Klek panuje klimat śródziemnomorski. Region nadmorski charakteryzuje się łagodnymi, deszczowymi zimami i gorącymi latami.

Niebezpieczeństwa

Bośnia i Hercegowina jest krajem dość bezpiecznym, szczególnie w okolicach Neumu i Sarajewa, gdzie stacjonują Międzynarodowe Siły Pokojowe. Nie ma większych obaw co do bezpieczeństwa osobistego. Jednak dość często zdarzają się kradzieże kieszonkowe czy kradzieże samochodów. Dlatego warto zachować zasady bezpieczeństwa i nie nosić przy sobie dużych ilości gotówki i dokumentów lub trzymać je w specjalnym pasie lub woreczku na szyi pod ubraniem. W samochodzie i namiocie nie należy zostawiać cennych przedmiotów - radia, kamery, aparatu fotograficznego, skserować paszport, prawo jazdy itp., a kopie tych dokumentów przechowywać w innym miejscu niż oryginały.

Trzeba również zwracać uwagę na znaki ostrzegające przed zaminowanymi terenami i nie zatrzymywać się w miejscach niedozwolonych, w lesie czy na odludziach.

Telefony alarmowe: policja 122, straż pożarna 123, pogotowie 124.

Waluta

Jednostką monetarną w Bośni i Hercegowinie jest marka transferowa (konvertibilna marka, bam, 1 KM = 100 feningów). Banknoty mają nominały: 200, 100, 50, 20, 10, 5 i 1 KM; monety natomiast: 2 KM, 1 KM, 50 feningów, 20 feningów i 10 feningów.

Waluty obce można wymieniać w bankach, niektórych agencjach turystycznych i hotelach. Banki w sezonie czynne są różnie, lecz najczęściej w dni robocze w godz. 8.00 - 12.00, 18.00 - 20.00 lub 8.00 - 20.00, w soboty: 8.00 - 12.00. Przy niektórych bankach znajdują się bankomaty, z których za pomocą kart bankomatowych American Express, Eurocard, Mastercard, Diners Club, Visa można wypłacić marki. Wyżej wymienione karty kredytowe są akceptowane tylko w nielicznych hotelach, restauracjach i stacjach benzynowych. W większości miejsc przyjmowane są bez problemów euro (1 EUR = 1,95 KM) czy chorwackie kuny (1 HRK = 0,25 KM ).

Informacja turystyczna

Osoby wyjeżdżające do Bośni i Hercegowiny mogą mieć ograniczony dostęp do informacji. W Polsce nie ma ambasady tego państwa. Najbliższa taka placówka mieści się w Berlinie. Zazwyczaj zwiedzanie tego kraju łączy się ze zwiedzaniem sąsiedniej Chorwacji, wtedy też można szukać informacji w Ambasadzie Republiki Bośni i Hercegowiny w Zagrzebiu, ul. Torbarova 9, 10000 Zagrzeb, tel.: (++385) 1 468 37 61, 468 37 65, faks: (++385) 1 468 37 64.

Niestety, jest jeszcze niewiele materiałów, przewodników czy przedstawicielstw tego kraju na turystycznym rynku Polski. Informacje można uzyskać m.in. za pośrednictwem biura podróży Relax-Tours , ul. Zelenih Beretki 22, Sarajevo, http://www.relaxtours.com. Biuro zostało utworzone w 1989 r. Za ich pośrednictwem zapewnimy sobie również nocleg w tym mieście.

Warto też poszukać informacji w Internecie na stronach Bośni i Hercegowiny (głównie anglojęzycznych): http://www.bosnia-online.com, http://research.the-bac.edu/bosnia, http://www.bosnia-online.com, oraz na turystycznym portalu Hercegowiny: http://www.onlinehercegovina.com. Serwisy polskojęzyczne, w których można znaleźć wiadomości, to m.in. Wirtualna Polska (http://www.wp.pl - w encyklopedii), Interia (http://www.interia.pl - w encyklopedii), portal turystyczny Wakacje.pl (www.wakacje.pl).