Dlaczego rosyjskie samoloty nadal latają nad Polską? Urząd Lotnictwa Cywilnego wyjaśnia

26 lutego została zamknięta polska przestrzeń powietrzna dla samolotów rosyjskich. Dlaczego więc pojawiają się one na naszym niebie? Do sprawy odniósł się Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Brytyjski samolot z rakietami dla Ukrainy

Przestrzeń wszystkich krajów Unii Europejskiej została w ostatnich dniach zamknięta dla samolotów i przewoźników lotniczych Federacji Rosyjskiej. Mimo to sporadycznie możemy je w niej zobaczyć. Okazuje, że w niektórych przypadkach jest to dozwolone. 

Od zakazu jest kilka wyjątków

Od początku wojny w Ukrainie wiele osób obserwuje ruch lotniczy za pośrednictwem serwisu FlightRadar24. Co jakiś internauci informują, że na naszym niebie pojawiają się rosyjskie samoloty. Jak to możliwe? Okazuje się, że od zakazu jest kilka wyjątków. Urząd Lotnictwa Cywilnego wyjaśnia, że obejmują one:

  • loty o statusie HUM, czyli biorące udział w akcji humanitarnej;
  • SAR, czyli samoloty biorące udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej;
  • loty powrotne wynajętych statków powietrznych, dla których wydana została zgoda odpowiednich europejskich władz;
  • przypadki lądowania awaryjnego lub przelot awaryjny.

- Zgodnie z rozporządzeniem właściwe organy mogą wyrazić zgodę na lądowanie rosyjskiego statku powietrznego na terytorium Unii Europejskiej, start z niego lub przelot nad tym terytorium, pod warunkiem, że te właściwe organy wcześniej stwierdziły, że takie lądowanie, start lub przelot są konieczne ze względów humanitarnych, lub dowolnych innych względów zgodnych z celami niniejszego rozporządzenia - dowiadujemy się z komunikatu ULC.

Loty te odbywają się zgodnie z Rozporządzeniem Rady UE 334/2022 w ramach przewidzianych wyjątków. Takimi wyjątkami są loty humanitarne.

Więcej o: