Bałkany

"Bałkany są jednocześnie piękne i przerażające,

tragiczne i komiczne, pełne kontrastów. Łatwo

przechodzimy od miłości do nienawiści, od przyjaźni

do wrogości, ze skrajności w skrajność, czerpiemy

z życia pełnymi garściami, nigdy nie mając dosyć."

Emir Kusturica

Bośnia i Hercegowina

Głównym powodem odbycia podróży do Bośni i Hercegowiny są nietypowe dla naszej kultury zabytki, stanowiące głównie pamiątkę z czasów osmańskich. Nawiązują nie tylko do religii muzułmańskiej, ale również prawosławnej i katolickiej, występują od wieków na tych terenach. By to wszystko zobaczyć warto udać się do Sarajewa i Banja Luki oraz do słynącego z objawień Matki Boskiej Medjugorie.

Narodowym napojem w Bośni i Hercegowinie jest niewątpliwie kawa. Pije się mocną czarną kawę z odrobiną cukru. Przez wieki ludność wzbogacała tradycję picia kawy poprzez ceremoniały mielenia, podawania, gotowania, podawania i picia. Przygotowanie kawy rozpoczyna jej zmielenie, co zapewnia świeżość i aromat, a następnie wsypuje się ją do ciepłego tygielka. Kolejny krok to zalanie wrzącą wodą i zagotowanie, aż "urośnie", ale nie wykipi! Gotową kawę należy odstawić na chwilkę, a potem wlać do filiżanek. Cukier i mleko podawane są osobno. Jeśli ktoś zaproponuje Wam kawę, nie wolno odmówić, jest to znak, ze chce z wami porozmawiać, wymienić poglądy lub ubić interes. W wielu kawiarniach można zamówić kawę po turecku ( kahva/kafa/turska kava ) w tygielku (0,50 EUR). Aby dostać normalną filiżankę, należy zamówić velika kava , a kawę z mlekiem velika kava sa mlijekom .

Serbia

Na spragnionego wrażeń podróżnika czekają tu historyczne miasta, zamki, cerkwie, meczety i kościoły, ale też górskie szczyty i królowa europejskich rzek, Dunaj, zbierająca tu swe największe dopływy, by w pełni sił przebić się przez Żelazną Bramę. Stolica Serbii, Belgrad, była niegdyś węgierską twierdzą zamykająca Imperium Osmańskiemu drogę do Europy.

Z Serbii warto przywieźć butelkę rakii (wysokoprocentowy alkohol powstały jako produkt destylacji bałkańskich winogron, którego aksamitna miękkość połączona jest z aromatem wędzonych, suszonych śliwek). Najlepsza jest domowa, którą można kupić na wsi, z reguły jednak sprzedaje się ją w mało eleganckich opakowaniach i oczywiście płyty z serbską muzyką ludową.

Macedonia

Macedończycy są bardzo dumni ze swej ojczyzny - jak większość małych narodów są wielkimi patriotami. Choć obecna sytuacja gospodarcza i polityczna ich nie rozpieszcza. Wielu wspomina, że dawniej to państwo miało się lepiej, gdy będąc częścią Jugosławii, przyciągało tłumy turystów, zauroczonych pięknem tutejszych gór i jezior oraz zabytkami pięknej Ochrydy.

Macedonia należy do tych regionów, do których z przyczyn ekonomicznych, reklamowych lub politycznych dociera mało turystów. Po wojnie jugosłowiańskiej oraz konflikcie w Kosowie kraj znalazł się w pewnego rodzaju izolacji. Tylko niewielu poszukiwaczy przygód trafiło tu przez Bułgarię lub Grecję. Ale to właśnie czyni ten kraj jeszcze bardziej atrakcyjnym. Ludzie tu są najżyczliwsi pod słońcem i zaoferują przyjezdnym to, co mają najlepszego.

Jeśli będziecie mieli szczęście, może podczas wędrówek ktoś zaprosi was do domu na kawę, szkembe albo zaproponuje nocleg. A w meczecie mimo trwających modłów ktoś was uprzejmie zaprosi do środka i pokaże wnętrze, w cerkwi przypadkowy przechodzień opowie całą jej historię.

Albania

Jeśli pragniemy spokojnych wakacji bez utrudnień - Albania możne nas rozczarować. Ale jeśli pragniemy przygody, jeśli chcemy doświadczyć czegoś, co w Europie jest niemal niemożliwe - to jedźmy do Albanii. Atrakcje nie są tu znów małe, a codzienna walka z przeciwnościami losu może zyskać posmak prawdziwej przygody. Pomogą nam w tym gościnność Albańczyków, piękne, pogodne niebo, ciepła woda, góry pokryte bunkrami, rozklekotane pociągi bez okien i drzwi, 20-letnie mercedesy królujące na pozbawionych asfaltu drogach.

Albania nie ma jednego imienia. Jak pisze Andrzej Stasiuk: "Tak, wszyscy powinni tam pojechać. A przynajmniej ci, którzy wymieniają nazwę <