Tysiące rosyjskich turystów utknęło na wakacjach. Są w Ameryce Łacińskiej, ale nie tylko

Inwazja Rosji na sąsiada odbija się na nie tylko na zwykłych obywatelach Ukrainy, ale także agresora. Od poniedziałku obowiązują sankcje, które mocno utrudniają życie Rosjanom. Jak podało Rosyjskie Stowarzyszenie Operatorów Turystycznych (ATOR), poza granicami Rosji przebywa 150 tys. rosyjskich turystów. 27 tys. turystom skończył się czas pobytu na wakacjach i nie mogą wrócić do Rosji.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.  

Zobacz wideo Dr Igor Lubaszenko: Na Ukrainie co miesiąc ginie nawet 50 osób

Politicsheadlines.com podaje, że na Karaibach może przebywać 16-18 tysięcy Rosjan. Lokalny portal 14ymedio informuje, że na Kubie przebywa obecnie ok. 8 tys. rosyjskich urlopowiczów. Na Dominikanie 6 tys., a w Meksyku 4 tys. I choć kraje te nie wprowadziły sankcji lotniczych, to unijne i kanadyjskie ograniczenia lotów stoją na przeszkodzie wydostaniu się turystów z wysp. W Bułgarii przebywa ok. 3,5 tys. Rosjan, ok. 400 turystów nie może wrócić z Węgier do domu, w Grecji i na Cyprze może przebywać łącznie około 4 tys. turystów.

Konieczne jest więc zorganizowanie rosyjskich linii czarterowych, które ściągną rodaków do kraju. Akcję tą potwierdziło już Rosyjskie Stowarzyszenie Operatorów Turystycznych (ATOR). Przewoźnik Royal Flight Airlines będzie leciał Moskwy do Varadero przez Kamczatkę. Jak informuje "Rynek Lotniczy", tylko rejs na Kamczatkę potrwa 8 godzin. Kolejne 12 godzin trzeba doliczyć, żeby dostać się na Kubę. Zwykły lot rejsowy przez Finlandię, Szwecję, Norwegię, Islandię i Kanadę trwałby 12 godzin.

Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej i Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki LudowejCo zrobią Chiny? "Starają się stać okrakiem pomiędzy Rosją a Ukrainą"

Z informacji Politicsheadlines.com wynika, że wicepremier Rosji Dmitrij Czernyszenko polecił Federalnej Agencji Turystyki, Ministerstwu Transportu i Ministerstwu Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej zorganizować wywóz turystów z zagranicy kanałami humanitarnymi. Aby to się jednak udało, konieczne jest porozumienie na stworzenie jednorazowych korytarzy powietrznych z krajami Unii Europejskiej.

Nastolatek uprzykrza życie rosyjskim miliarderomWcześniej śledził Muska, teraz oligarchów. Abramowicz nie ma z nim lekko

Turystów będzie mniej

Kuba obawia się, że nałożenie sankcji negatywnie odbije się na turystyce. Jak podaje portal 14ymedio w 2019 roku na wyspę przybyło 178 tys. urlopowiczów z Rosji. W 2020 roku pandemia negatywnie odbiła się na branży i Kubę odwiedziło tylko 63 562. W ubiegłym roku liczba ta zaczęła się poprawiać i wróciła do niemal tego samego poziomu jak w okresie hossy. Wyspę odwiedziło 121 949 turystów.

 Źródło: Reuters, Politicsheadlines.com, "Rynek Lotniczy", 14ymedio

Więcej o: