Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Park Narodowy Yellowstone jest nie tylko jednym z najbardziej znanych na świecie amerykańskich obszarów chronionych, ale także najstarszym. Powstał dokładnie 1 marca 1872 roku na mocy ustawy podpisanej przez ówczesnego prezydenta USA – Ulyssesa S. Granta. 96 proc. jego terytorium znajduje się w stanie Wyoming, 3 proc. w Montanie, a 1 proc. w Idaho.
Historia Yellowstone zaczyna się wprawdzie w 1872 roku, ale to nie znaczy, że teren ten był dziewiczy i nietknięty. W US Geological Survey można przeczytać, że niektóre szlaki, po których teraz chodzą współcześni wędrowcy, już 12 tys. lat temu przecierali rdzenni mieszkańcy.
CNN zauważa, że podczas gdy rdzenni Amerykanie potrafili żyć w równowadze z naturą, istniało zagrożenie, że osadnicy, który chcieli zdobywać kolejne połacie Dzikiego Zachodu, mogli dokonać znacznych strat na tych terenach. Inni zauważają, że nie obyło się bez trudności - lobby przemysłowe naciskało na eksploatację tych terenów, a do walki z kłusownikami trzeba było ściągnąć wojsko.
Decyzja prezydenta Granta była przełomowa i wyznaczyła nowe trendy. W ten sposób powstało w USA więcej parków narodowych, m.in. kalifornijskie Sequoia i Yosemite. Obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych funkcjonują 63 parki narodowe, w grudniu dwa lata temu wydzielono New River Gorge. Ken Burns swój dokument o parkach narodowych, który został nakręcony w 2009 roku, opatrzył tytułem: "Najlepszy pomysł Ameryki".
Beth Pratt, była pracownica parku w latach 2007- 2011, podkreśliła znaczenie Yellowstone dla ochrony dzikiej przyrody. Dodała, że dzięki temu dziedzictwo naturalne zachowało się dla przyszłych pokoleń.
Poza zachwytami głos w artykule zabrał Sam Sholly, nadzorca parku. Na pewno chciałby odnowić współpracę z rdzennymi mieszkańcami, którzy, jak podkreślił, przez prawie 12 tys. lat polowali i zbierali pożywienie na terenach dzisiejszego parku narodowego. Zauważył również, że w latach 70. XIX wieku pracownicy parku mieli oczyścić teren z drapieżników, w tym wilków i niedźwiedzi, po to, aby park narodowy był bardziej przyjazny dla odwiedzających. "Całkowicie wytrąciliśmy ekosystem z równowagi" – podkreśla Sholly.
Obecny zarządca parku stawia na relacje z rdzennymi Amerykanami. W pobliżu słynnego gejzeru Old Faithfull powstało Centrum Dziedzictwa Plemiennego. W sierpniu 2022 roku przy Łuku Roosevelta zostanie otwarta edukacyjna wioska.
Park Narodowy Yellowstone to kraina gejzerów, gorących źródeł i głębokich kanionów. Leży w wygasłym (przynajmniej chwilowo) wulkanie, który odegrał dużą rolę w historii Yellowstone. Ok. 2 miliony lat temu, potem ok. 1,3 mln i wreszcie 630 tys. lat temu miały tu miejsce silne erupcje wulkaniczne. W wyniku ostatniej centralna (obecnie) część parku zapadła się, tworząc nieckę o średnicy 45 na 65 km, a wulkaniczna energia spowodowała aktywność hydrotermalną.
Yellowstone to jedyne miejsce w kontynentalnej części USA, gdzie żyje populacja dzikich bizonów. W 2021 roku od stycznia do października park odwiedziło 5 milionów osób.
Źródło: CNN / National Geographic / Gazeta.pl