Airbnb przyjmie 100 tys. uchodźców z Ukrainy. "Twoje wsparcie może wiele zmienić"

Do akcji wsparcia uciekinierów wojennych z Ukrainy dołącza Airbnb. "Potrzebujemy pomocy, aby osiągnąć ten cel" - napisał na Twitterze Brian Chesky, współzałożyciel serwisu, zachęcając do włączenia się w charytatywne działania.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Airbnb, serwis, który oferuje krótkoterminowy wynajem mieszkań i nieruchomości dla turystów, zapowiedział, że 100 tys. uchodźców z Ukrainy otrzyma darmowe zakwaterowanie w Polsce, Niemczech, Węgrzech i Rumunii.

Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej i Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki LudowejCo zrobią Chiny? "Starają się stać okrakiem pomiędzy Rosją a Ukrainą"

Każda pomoc się przyda

To kolejna akcja portalu i fundacji z nią powiązanej. "Twoje wsparcie może wiele zmienić" – czytamy na stronie Airbnb.org. "Możesz pomóc, oferując tymczasowe zakwaterowanie za darmo, ze zniżką lub przekazując darowiznę na sfinansowanie pobytu".

Do włączenia się w pomoc uchodźcom zachęcił potencjalnych gospodarzy współzałożyciel i dyrektor generalny Brian Chesky. "Potrzebujemy pomocy, aby osiągnąć ten cel" – napisał na Twitterze. "Potrzebujemy jak najwięcej osób, które mogą zaoferować swoje domy w pobliskich krajach, w tym w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii".

Lotnisko w MoskwieOdwet Putina na sankcje. Rosja zamyka niebo. Lista krajów jest długa

Airbnb i fundacja Airbnb.org ogłosiły, że pobyty uciekinierów z Ukrainy będą finansowane z Funduszu na rzecz Uchodźców Airbnb.org. Organizacja zapewnia, że "będzie ściśle współpracować z rządami, aby jak najlepiej wspierać konkretne potrzeby w każdym kraju, w tym zapewniając dłuższe pobyty. Wiemy, że gospodarze i goście Airbnb na całym świecie chętnie przyłączą się do tego ogromnego wysiłku, by pomóc tym, którzy uciekają z Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu firmy.

Airbnb.org wyjaśnia, że będzie współpracować bezpośrednio z organizacjami non-profit działającymi w terenie, które będą odpowiedzialne za rezerwację i koordynację pobytów dla gości-uchodźców, niezależnie od ich narodowości, rasy, czy pochodzenia etnicznego. Chesky zachęca również każdą osobę do włączenia się w działania pomocowe. Można wynająć swoje mieszkanie, a można przekazać pieniądze na pokrycie kosztów tymczasowego zakwaterowania.

Jak pomóc?

Na czym polega przyjmowanie gości z Ukrainy? Jak czytamy na stronie Airbnb.org, gospodarz, który włączy się w pomoc uchodźcom, ma zapewnić gościom wygodne łóżko i podstawowe udogodnienia podczas pobytu, który może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Organizacja informuje, że sprawdzi uchodźców, a także zobowiązuje się do udzielenia im pomocy przed, w trakcie i po zakończeniu pobytu. Airbnb zapewnia gospodarzom pakiet AirCover, który obejmuje ubezpieczenie OC na 1 mln dolarów (ok. 4 240 355 milion zł) i ochronę od szkód majątkowych do podanej wcześniej kwoty.

Łącznie w ciągu ostatnich pięciu lat Airbnb i powiązana z nią fundacja Airbnb.org zapewniły tymczasowe zakwaterowanie ponad 54 tys. uchodźcom i azylantom - w tym z Syrii, Wenezueli i Afganistanu.

Źródło: Airbnb.org

Więcej o: