Odwet Putina na sankcje. Rosja zamyka niebo. Lista krajów jest długa

Unia Europejska, a także m.in. Wielka Brytania i Kanada zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla Rosji. W odwecie Putin wprowadził taki sam zakaz dla linii lotniczych z 36 krajów.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

O sankcjach lotniczych dla 27 członków Unii Europejskiej oraz dziewięciu krajów spoza Wspólnoty poinformowała agencja Reutera. Następujące państwa nie mogą latać nad Rosją: Albania, Anguilla, Austria, Belgia, Bułgaria, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Niemcy, Gibraltar, Węgry, Grecja, Dania, Kanada, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Jersey, Irlandia, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

Informowaliśmy już, że zakazy te negatywnie odbiją się na działalności m.in. europejskich linii lotniczych. Straty liczy już fiński przewoźnik Finnair, który rozwój swojej linii oparł na szybkim dotarciu do Azji.

Narodowa organizacja odpowiedzialna za ruch lotniczy Rosaviatsia przekazała, że w niektórych okolicznościach loty z tych krajów mogą być dozwolone, jeśli uzyskają specjalne zezwolenie od rosyjskich władz lotniczych lub ministerstwa spraw zagranicznych.

Rosyjscy turyści nie mogą wrócić do domu

Inwazja Rosji na sąsiada odbija się na nie tylko na zwykłych obywatelach Ukrainy, ale także agresora. Od wczoraj obowiązują sankcje, które mocno utrudniają życie Rosjanom. Jak podało Rosyjskie Stowarzyszenie Operatorów Turystycznych (ATOR), poza granicami Rosji przebywa 150 tys. rosyjskich turystów. 27 tys. turystom skończył się czas pobytu na wakacjach i nie mogą wrócić do Rosji.

Politicsheadlines.com podaje, że na Karaibach może przebywać 16-18 tysięcy Rosjan. I choć Meksyk, Kuba i Dominikana nie wprowadziły sankcji lotniczych, to unijne i kanadyjskie ograniczenia lotów stoją na przeszkodzie wydostaniu się turystów z wysp. W Bułgarii przebywa ok. 3,5 tys. Rosjan, ok. 400 turystów nie może wrócić z Węgier do domu, w Grecji i na Cyprze może przebywać łącznie około 4 tys. turystów.

Rosyjskie linie czarterowe podejmują próby ściągnięcia rodaków do kraju. Przewoźnik Royal Flight Airlines będzie leciał Moskwy do Varadero przez Kamczatkę. Jak informuje "Rynek Lotniczy", tylko rejs na Kamczatkę potrwa 8 godzin. Kolejne 12 godzin trzeba doliczyć, żeby dostać się na Kubę. Zwykły lot rejsowy przez Finlandię, Szwecję, Norwegię, Islandię i Kanadę trwałby 12 godzin.

Jak informuje Politicsheadlines.com, wicepremier Rosji Dmitrij Czernyszenko polecił Federalnej Agencji Turystyki, Ministerstwu Transportu i Ministerstwu Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej zorganizować wywóz turystów z zagranicy kanałami humanitarnymi. Aby to się jednak udało, konieczne jest porozumienie na stworzenie jednorazowych korytarzy powietrznych z krajami Unii Europejskiej.

Źródło: Reuters, Politicsheadlines.com, "Rynek Lotniczy" 

Więcej o: