Europa niedostępna dla samolotów rosyjskich. Na Flightradar24 zobaczysz, jak teraz wyglądają ich trasy

Unia Europejska wprowadziła sankcje lotnicze i zamknęła przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Przewoźnicy muszą teraz mocno nadkładać drogi, aby zrealizować połączenia. Flightradar24 opublikował zdjęcia, na których można zobaczyć, którędy przewoźnicy teraz latają.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Sankcje wprowadzone przez Unię Europejską już uderzają w rosyjskie linie lotnicze. Aerofłot większość połączeń zawiesił, a te, które utrzymał w siatce, realizuje, wybierając okrężne drogi. Drogę samolotów pokazują zdjęcia udostępnione przez serwis Flightradar24.

Flightradar24 – to serwis, który pozwala śledzić ruch lotniczy na świecie w czasie rzeczywistym. W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej można zobaczyć, w jaki sposób odbijają się sankcje na agresorze.

Na zamieszczonych fotografiach można dostrzec m.in., jakie kłopoty mają teraz przewoźnicy, którzy chcą dotrzeć z Moskwy do obwodu kaliningradzkiego. Wcześniej podróż zajmowała ok. 1,5 godz., teraz wydłużyła się do prawie 2,5 godz., ponieważ rosyjskie maszyny muszą ominąć terytorium Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Traci nie tylko Rosja

Portal branżowy fly4free.pl zauważa, że na lotniczych sankcjach nie tylko ucierpią rosyjskie linie. Portal zwraca uwagę, że na tym konflikcie stracą również europejscy przewoźnicy, a najbardziej fińskie linie lotnicze Finnair, które już zapowiedziały, że większość tras przewoźnika do Azji zostanie zamknięta.

Paivyt Tallqvist, rzecznik linii Finnair w rozmowie z Bloombergiem pokreślił, że zmiana tras połączeń sprawi, że nie tylko wydłuży się znacznie czas lotów, ale przestaną być one ekonomicznie opłacalne. "Retorsje ze strony Rosji oznaczają, że nasza siatka połączeń do Azji w praktyce przestanie istnieć" – zauważył Tallqvist.

Źródło: Bloomberg / fly4free.pl / Flightradar24 / radio ZET

Więcej o: