Najpiękniejsze plaże w Europie. TripAdvisor opublikował ranking

TripAdvisor opublikował listę najpiękniejszych plaż Europy. Internauci jako liderkę zestawienia wskazali Spiaggia dei Conigli na włoskiej wyspie Lampedusie. Jakie jeszcze inne plaże Starego Kontynentu są godne uwagi?

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Serwis TripAdvisor to największy na świecie serwis podróżniczy. Wielu turystów przed wyruszeniem w podróż sprawdza opinie pozostawione przez innych, gdzie warto się zatrzymać, zjeść czy atrakcyjnie spędzić czas. Co roku publikuje rankingi miejsc, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zyskały najbardziej pochlebne recenzje i najwięcej punktów.

Spiaggia dei Conigli - najpiękniejsza w Europie

Zwyciężczynią tegorocznego zestawienia i tym samym najpiękniejszą plażą w Europie jest Spiaggia dei Conigli na wyspie Lampedusa. Formalnie należy do Europy, ale leży właściwie w Afryce, a dokładnie 100 km od wybrzeży Czarnego Lądu, między Maltą a Tunezją. Należy do archipelagu Wysp Pelagijskich i jest z nich największa, choć sama jest niewielka. Zajmuje powierzchnię 20 km kw. Wielu uważa, że odznacza się wyjątkową urodą i to właśnie na niej znajdują się najpiękniejsze plaże Włoch.

Gdzie znajdziemy najpiękniejszą plażę w Europie? Na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Spiaggia dei Conigli w 2013 roku została uznana za najpiękniejszą plażę świata, jest także jedną z najczęściej fotografowanych. Od tamtej pory wciąż znajduje się wysoko w rankingach co roku organizowanych przez portal TripAdvisor.

 

Plaża Królików, bo tak również mówi się o tym miejscu, jest także rezerwatem przyrody, to tu przychodzą na świat żółwie morskie Karetta (Caretta caretta). To jedyne takie miejsce na Morzu Śródziemnym. Z tego powodu na plaży obowiązuje surowy regulamin. Gdy nadchodzi czas składania jaj i wylęgu żółwi na wyspę przybywają wolontariusze, którzy pilnują porządku przez 24 godziny na dobę. Poza żółwiami na Lampedusie spotkać można mewy srebrzyste i jaszczurki piaskarki algierskie (Psammodromus algirus).

 

Niefortunne tłumaczenie

Mimo nazwy nie ma tu królików. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od arabskiego "rabit" co oznacza "łączenie" lub "połączenie", nawiązując w ten sposób do połączenia wyspy z lądem. Nazwa została niefortunnie przetłumaczona na język angielski, gdzie "rabit" oznacza królika.

Na drugim miejscu w rankingu TripAdvisora znalazła się plaża Praia da Falésia w południowej Portugalii, a na trzecim hiszpańska Playa de Muro Beach.

Dziesięć najpiękniejszych plaż w Europie:

1. Spiaggia dei Conigli, Lampedusa, Włochy

2. Praia da Falésia, Olhos de Agua, Portugalia

3. Playa de Muro Beach, Majorka, Hiszpania

4. Nissi Beach, Cypr 

5. Balos Lagoon, Kreta, Grecja

6. Kleftiko Beach, Milos, Grecja

7. Luskentyre, Isle of Harris, Szkocja

8. Bamburgh Beach, Northumberland, Wielka Brytania

9. Sotavento Beach, Fuerteventura, Hiszpania

10. Spiaggia di Cala Rossa, Favignana, Włochy

Źródło: TripAdvisor, turystyka.wp.pl

Więcej o: