Ukraiński marynarz chciał zatopić jacht rosyjskiego oligarchy. "Postrzegam go jako przestępcę"

55-letni Ukrainiec próbował zatopić jacht rosyjskiego oligarchy. Akcja sabotażowa nie powiodła się. Zatonięciu statku zapobiegł personel portu, a mężczyzna został aresztowany.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

O sprawie donosi dziennik "El Mundo". Członek załogi pracujący na luksusowym jachcie Lady Anastasia, który należy do rosyjskiego oligarchy Aleksandra Minajewa, postanowił wziąć odwet za atak Rosji na Ukrainę i zatopić go. Statek o długości 47 m, zacumowany był w porcie Port Adriano na Majorce.

Ostatnie doniesienia o inwazji na Kijów i widok bombardowanych domów i osiedli zamieszkiwanych przez cywilów sprawiły, że 55-letni marynarz postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Wszedł do maszynowni i otworzył dolne zawory, aby statek zatonął. Akcja sabotażowa nie powiodła się, a marynarz został aresztowany. Zatonięciu statku zapobiegł personel portu, który został powiadomiony przez resztę załogi.

Gori, zniszczone domy przez rosyjskie lotnictwo, 2008 rok Rosja powtarza scenariusz. "Zabijali swoich i nie swoich"

Szef zarabia na sprzedaży broni

Mężczyzna tłumaczył, że jacht należy do Aleksandra Minajewa, który sprzedaje śmigłowce wojskowe i inną broń, ma więc swój udział w wojnie rosyjsko-ukraińskiej i wspiera działania Putina. "Postrzegam właściciela jachtu jako przestępcę. Zarabia na sprzedaży broni, która teraz zabija Ukraińców" – wyjaśnił marynarz podczas przesłuchania przez służby mundurowe.

Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej i Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Co zrobią Chiny? "Starają się stać okrakiem pomiędzy Rosją a Ukrainą"

Gdy zobaczył zdjęcia z Kijowa i sceny bombardowania domów, nie mógł znieść faktu, że zniszczenia dokonują pociski produkowane przez firmę należącą do właściciela statku, a jego szefa. Po złożeniu zeznania na policji marynarz został warunkowo zwolniony.

Lady Anastasia ma 47 metrów długości, została zbudowana w 2007 roku. 

 Źródło: www.elmundo.es

Więcej o: