Największe wodospady Azji. Na czele Jiao Lung, ale nie wszystkie udało się zmierzyć

Największe wodospady Azji znajdują się w różnych zakątkach kontynentu. Sri Lanka, Japonia, Tajwan, Malezja, Indie czy Chiny - każdy z tych krajów może pochwalić się wodospadami, będącymi niewątpliwie sporą atrakcją dla turystów. Sprawdzamy, co warto zobaczyć.

Największy wodospad Azji: zmierzony i niezmierzony

Jako największy wodospad Azji najczęściej wymieniany jest wodospad Jiao Lung w Tajwanie. Jest on najwyższym zmierzonym azjatyckim wodospadem, którego najdłuższy spadek wynosi 600 metrów. Znajduje się on na klifie góry Da Ta, w pobliżu wioski Fengshan. Jest wodospadem sezonowym, przepływ wody zmniejsza się już w kilka dni po deszczu, a wodospad wówczas znacząco zmniejsza swoją objętość. Jednak Azja ma jeszcze większy wodospad. Jest nim najdłuższy wodospad Malezji, Kadamaian. Szacuje się, że wysokość tego kaskadowego wodospadu to 700 metrów, jest ona jednak trudna do dokładnego zmierzenia, zwłaszcza że wodospad ten nie jest łatwo dostępny. Znajduje się na południowym zboczu góry Kinabalu.

 

Jakie są największe wodospady Azji?

Szukając informacji na temat tego, jakie są największe wodospady Azji, nietrudno natknąć się na wzmiankę o najwyższym kaskadowym wodospadzie Malezji. Kadamaian jest bezsprzecznie największym azjatyckim wodospadem, choć jego wysokość nie została nigdy dokładnie zmierzona. Imponuje rozmiarami również najwyższy zmierzony wodospad Tajwanu, Jiao Lung, chociaż jest on wodospadem sezonowym, podobnie jak najwyższy japoński wodospad, Hannoki. Do największych wodospadów Azji zaliczany jest też wodospad Bambarakanda Ella, który znajduje się na rzece Kuda Oja, pomiędzy szczytami Babaragala i Welihena, w Kalupahana (Sri Lanka) i mierzy 263 metry. Niewiele niższy jest indyjski wodospad Dżok (nazywany też Jog lub Gersoppa) o wysokości 253 metrów. Bambarakanda to nie jedyny olbrzym Sri Lanki, drugi co do wielkości spadek wody w tym kraju ma wysokość 220 metrów i nazywa się Diyaluma. Położony jest w rejonie wyżyn cejlońskich i uchodzi za jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów świata. Na jego szczycie znajdują się naturalne baseny.

 

Zobacz też: Najdłuższe rzeki Ameryki Północnej: gdzie znaleźć rekordzistki?

Największe wodospady Azji: ranking

Jeśli zestawimy ze sobą największe wodospady Azji, ranking nie zawsze muszą rozpoczynać te najwyższe – wiele zależy od tego, co weźmiemy pod uwagę w naszym zestawieniu. Doskonałym przykładem mogą być wodospady w Japonii. Najwyższym wodospadem kraju kwitnącej wiśni jest Hannoki, położony w prefekturze Toyama. Jest on jednakże wodospadem sezonowym, jego wody płyną tylko w czasie topnienia pokrywy śnieżnej na płaskowyżu Midagahara, tj. od kwietnia do lipca. Z tego też względu za najwyższy wodospad Japonii uważa się wodospad Shōmyō, tworzący wraz z Hannoki wodospad bliźniaczy. Za najwyższy japoński wodospad często błędnie jest również uznawany Nachi, znajdujący się w prefekturze Wakayama. Określany bywa mianem Pierwszego Wodospadu, gdyż jest pierwszym, a także najwyższym, ze znajdujących się na rzece Nachi 48 wodospadów. Atrakcyjności temu (jednemu z najpopularniejszych w Japonii) wodospadowi dodaje fakt, iż w jego pobliżu znajduje się majestatyczna buddyjska świątynia. O miano najpiękniejszego z wodospadem Nachi walczy z kolei wodospad kaskadowy Fukuroda, w prefekturze Ibaraki. Zasila go rzeka Taki, a ciekawostką jest fakt, iż zimą wodospad ten może zamarzać. W szranki staje też wodospad Kegon, znajdujący się w Parku Narodowym Nikkō. Stanowi on ujście dla wody z jeziora Ch?zenji. Można go podziwiać zarówno od góry – z tarasu widokowego, jak i od dołu – z platformy u jego podstawy. Szczególnie popularny wśród turystów jest on jesienią, z uwagi na bogactwo kolorów.

Największe wodospady Azji - Shomyo. Zdjęcie ilustracyjneNajwiększe wodospady Azji - Shomyo. Zdjęcie ilustracyjne 6rikka / shutterstock

Zobacz wideo Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają

Gdzie są największe wodospady Azji?

Zastanawiając się nad tym, gdzie są największe wodospady Azji, warto uzmysłowić sobie, że w samej tylko Sri Lance jest ponad 100 wodospadów, natomiast spośród wszystkich wodospadów Japonii tamtejsze Ministerstwo Środowiska wybrało sto reprezentacyjnych kaskad wodnych, tworząc listę stu najpiękniejszych wodospadów Japonii. Kadamaian, najwyższy z azjatyckich wodospadów, znajduje się w Malezji, zaś najwyższy zmierzony wodospad Azji zlokalizowany jest w Tajwanie. Trzeci (i czwarty) co do wielkości wodospad w Azji można znaleźć w Japonii – mowa tu o najwyższym, choć sezonowym, wodospadzie Japonii Hannoki i bliźniaczym, ale niższym, wodospadzie Shōmyō. Wodospady mierzące powyżej 100 metrów znajdziemy także w Sri Lance i Indiach. Z kolei jeden z największych wodospadów na terenie Chin, Huangguoshu, ma co prawda jedynie 78 metrów, ale za to składa się z aż 18 wodospadów na powierzchni oraz czterech podziemnych. Jeden z trzech najpiękniejszych wodospadów Japonii z kolei, Nachi, jest pierwszym i najwyższym z 48 wodospadów na rzece Nachi, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Największe wodospady Azji [lista]

Oto lista, przedstawiająca największe wodospady Azji:

 • Kadamaian (700 m),
 • Jiao Lung (600 m),
 • Hannoki (497 m),
 • Shōmyō (350 m),
 • Bambarakanda (263 m),
 • Dźog / Jog / Gersoppa (253 m),
 • Diyaluma (220 m),
 • Hebbe (168 m),
 • Nachi (133 m),
 • Laxapana (126 m),
 • Fukuroda (120 m),
 • Kirindi (116 m),
 • Unchalli / Lushington (116 m),
 • Ramboda (109 m),
 • Kegon (97 m),
 • Shivanasamudra (90 m),
 • Abe-no-ōtaki (80 m),
 • Huangguoshu (78 m),
 • Gokak (52 m),
 • Hayato (50 m).

Zobacz też: Najdłuższe rzeki w Europie. Która rzeka w Europie jest najdłuższa?

Więcej o: