Ukraina zamknęła przestrzeń publiczną, przewoźnicy odwołali loty. "Bezpieczeństwo priorytetem"

Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych. Ukraeroruch, firma odpowiedzialna za kontrolę ruchu lotniczego poinformowała o zawieszeniu usług ruchu lotniczego cywilnym użytkownikom przestrzeni powietrznej Ukrainy. Loty z Polski odwołał narodowy przewoźnik PLL LOT, a także tanie linie.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ostrzegła w czwartek linie lotnicze, aby unikały lotów nad Ukrainą i zachowały "szczególną ostrożność" w przestrzeni powietrznej w promieniu 185 km od granicy białorusko-ukraińskiej i rosyjsko-ukraińskiej.

PLL LOT odwołuje loty

Narodowy przewoźnik poinformował o zawieszeniu wszystkich połączeń na Ukrainę (a więc do Lwowa, Kijowa i Odessy). "W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej, wszystkie rejsy PLL LOT na Ukrainę zostały skasowane do odwołania. Żadne samoloty nie latają nad Ukrainą, a rejsy tranzytowe polecą alternatywnymi trasami" - poinformował rzecznik Krzysztof Moczulski.

Gori, zniszczone domy przez rosyjskie lotnictwo, 2008 rok Rosja powtarza scenariusz. "Zabijali swoich i nie swoich"

Tani przewoźnik zawiesza połączenia

Węgierski przewoźnik poinformował, że linia lotnicza zawiesza wszystkie połączenia na Ukrainę. "Bezpieczeństwo pozostaje priorytetem" – czytamy w przesłanym komunikacie.

"Z uwagi na bieżące wydarzenia na Ukrainie i zamknięcie przestrzeni powietrznej, Wizz Air z przykrością informuje naszych klientów, że linia lotnicza musi tymczasowo zawiesić wszystkie operacje lotnicze w kraju" – przekazała węgierska linia lotnicza. W komunikacie dodano, że "pasażerowie z rezerwacją lotów przylatujących lub odlatujących z Ukrainy mogą znaleźć więcej informacji na wizzair.com, lub za pośrednictwem infolinii: 00380 893 202 532".

samolot PLL LOT - zdjęcie ilustracyjne Byłe stewardesy ujawniają. "Był jeden wzór"

Pustka nad Ukrainą

Nie tylko przewoźnicy latający do i z Polski odwołali loty. Taką decyzję podjęły inne linie lotnicze. Taki wniosek można wysnuć, obserwując wykonywane właśnie połączenia lotnicze na świecie, wchodząc na popularne strony flightradar24 oraz flightaware.com. 

Ta pierwsza, po zamknięciu przestrzeni powietrznej dla lotów cywilnych, nie wytrzymała obciążenia internautów, którzy poruszeni doniesieniami o ataku Rosji na Ukrainę chcieli zobaczyć, jak teraz wygląda sytuacja na ukraińskim niebie.

Udało nam się zrobić screena strony flightradar24. Pustka nad Ukrainą jest wymownym obrazem.

Sytuacja nad ukraińskim niebemSytuacja nad ukraińskim niebem screen flightradar24

Więcej o: