Parki narodowe według nowej ustawy. "Łatwiej będzie je zmniejszyć, a na pewno kontrolować"

Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska skomentował rządowy projekt ustawy o parkach narodowych w Polsce. Specjalista zwrócił uwagę na kilka zapisów, które wzbudziły jego niepokój. Odniósł się m.in. do powoływania i odwoływania członków rad naukowych parków narodowych. "Właściwie bez żadnego trybu" - wskazał.

Więcej najnowszych informacji o Polsce znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Projekt ustawy o parkach narodowych został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego w lutym. Obecnie trwają konsultacje publiczne. Jednym z założeń projektu jest utworzenie nowego podmiotu - Polskich Parków Narodowych (PPN), który będzie obejmował Dyrekcję Polskich Parków Narodowych oraz parki narodowe.

Na antenie TOK FM Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska skomentował kilka przepisów, które znalazły się w projekcie ustawy. Wskazał między innymi na propozycję wprowadzenia obowiązkowych opłat we wszystkich parkach narodowych w kraju (obecnie opłaty za wstęp pobierane są w 11). "Akurat ta zmiana jest stosunkowo nieduża. Rozumiem, że może wzbudzać emocje, aczkolwiek wydaje mi się, że te opłaty do tej pory były na tyle niskie, że nie sądzę, żeby nagle podskoczyły kilkanaście razy" - stwierdził i dodał, że może to być dobre źródło dodatkowego dochodu dla parków.

Zobacz wideo Puszcza Białowieska ma swoją kopię zapasową w Minecrafcie

Parki narodowe w Polsce według nowej ustawy. Część przepisów wzbudza emocje

Za bardziej niepokojące uznał jednak inne zapisy, m.in. dotyczące powoływania i odwoływania dyrektorów parków narodowych "bez żadnych konkursów". Odniósł się do uzasadnienia sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Małgorzaty Golińskiej. "Pisze, że zawsze były problemy z komisjami, zawsze był problem z odpowiednim wyborem... Był problem dlatego, że to jest odpowiedzialna funkcja i w momencie, kiedy próbuje się upolitycznić to stanowisko, kiedy próbuje się znaleźć kogoś, kto jest może mierny, ale wierny, to jest pewien problem. Teraz tego problemu nie będzie, bo będzie można umieścić tam odpowiednią osobę" - uważa Cibor.

Grzybobranie: co grozi grzybiarzomMandat za zbieranie grzybów w parku narodowym. Czy nam grozi?

Inny zapis, który zdaniem eksperta z Greenpeace Polska zasługuje na uwagę, to powoływanie i odwoływanie członków rad naukowych parków. Pełnią ważne funkcje związane z odpowiednim podejściem do ochrony przyrody. Na antenie TOK FM Cibor mówił, że teraz będzie się to działo "właściwie bez żadnego trybu". 

W ten sposób właściwie robi się z tych organów taki zespół potulnych osób, które będą podpisywały, co tam trzeba będzie podpisać

- powiedział.

Parki narodowe na Podlasiu. Wigierski Park NarodowyParki narodowe na Podlasiu. Najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć

Parki narodowe w Małopolsce. Tatrzański Park NarodowyParki narodowe w Małopolsce. To tam znajduje się jeden z najsłynniejszych

Odniósł się też do słów premiera Mateusza Morawieckiego sprzed kilku miesięcy, który mówił, że dzięki ustawie łatwiej będzie tworzyć nowe parki narodowe. "Ta ustawa nie potwierdza, że to się będzie działo, natomiast istnieje obawa, że łatwiej będzie te parki tak naprawdę zmniejszyć, a na pewno łatwiej będzie je kontrolować" - stwierdził Krzysztof Cibor.

Źródło: TOK FM

Więcej o: