W Zakopanem drożyzna, a to pierwszy wybór Polaków. Co oprócz pieniędzy zostawili?

Kończą się ferie, więc platformy rezerwacyjne pokusiły się o podsumowanie zimowych wyborów Polaków. Jak wynika z raportu portalu Noclegi.pl, choć w tym roku za pobyt trzeba było zapłacić nawet o 30 proc. więcej, wyższe ceny nie zatrzymały Polaków w domach. Hotelarze zdradzają też, jakie przedmioty zostawili zapominalscy w pokojach.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Mijający sezon można uznać za rekordowy. A poza tym, jak wynika z raportu platformy Noclegi.pl, było drogo i tłoczno. W tym roku dokonano aż pięć razy więcej rezerwacji w stosunku do ostatnich ferii przed pandemią w 2020 roku. Tegoroczne wypady zimowe były zdecydowanie krótsze niż dwa lata temu – średnio rezerwowano o dwa-trzy noclegi mniej. Więcej natomiast było wyjazdów typu city break. Do wyjazdów nie zniechęciły Polaków ceny wyższe o 20 proc. niż w 2020 roku.

– Najwięcej rezerwacji było w apartamentach, trzy razy więcej niż w 2020 roku – mówi Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl. – To trend ukształtowany w pandemii, gdy nauczyliśmy się szukać przestrzeni w oddaleniu od innych turystów, jednak nigdy jeszcze apartamenty nie były tak popularne jak teraz. 

Narciarze czekali w szpitalu nawet 8 godzin Dramatyczny tydzień w Zakopanem. Narciarze z urazami czekali nawet osiem godzin

Najpopularniejsze miejsca

Nie było zaskoczenia, jeśli chodzi o najczęstsze wybory Polaków dotyczące miejsca wypoczynku. Na liście najpopularniejszych miejscowości królowały Zakopane, Karpacz, Wisła, Szklarska Poręba, Murzasichle. 

Ze wszystkich rezerwacji dokonanych na ferie 2022 aż 65 proc. zostało dokonanych z płatnością bonem turystycznym i średnia cen takich rezerwacji była wyższa o 5 proc. – Popularność bonu turystycznego w tym okresie nie dziwi, przecież to czas wyjazdów rodzinnych, związanych z przerwą w zajęciach szkolnych, a przy obecnych cenach wsparcie pomogło wielu budżetom domowym pokryć koszty wyjazdu – tłumaczy ekspertka Noclegi.pl.

Do najdroższych należały wyjazdy do Zakopanego, gdzie średnia cena za pobyt wzrosła względem 2020 o 30 proc. Tygodniowy pobyt czteroosobowej rodziny kosztował tu średnio 2800 złotych. Najczęściej jednak wyjeżdżano na trzy-cztery dni. Najtaniej można było wypocząć w Wiśle, bo już za 866 złotych za pobyt rodziny czteroosobowej, przy średniej cenie za osobę za noc na poziomie 78 złotych czy w Białym Dunajcu, gdzie średnia cena za osobę wynosiła 85 złotych. 

W tym roku popularnością cieszyły się wyjazdy city break. Wypoczynek w miastach łączył się średnio z wydatkiem od 538 złotych w Krakowie, do 743 złotych w Gdańsku za rodzinę 3-osobową na okres 2,5-3 dni.

Nowa inwestycja w Zakopanem wzbudza wątpliwości Kolejny "dom do góry nogami" w Zakopanem. Nowa inwestycja wzbudza wątpliwości

Zguby gości

Ale pieniądze to nie jedyne, co goście zostawili w obiektach noclegowych. – Jak co roku podpytaliśmy właścicieli i menadżerów, co roztargnieni turyści zapomnieli zapakować do walizki – opowiada Natalia Jaworska. – I tradycyjnie gościom udało się nas zaskoczyć, bo oprócz najczęściej zapominanych: ładowarek, kosmetyków, bielizny, książek i sztucznych szczęk zostawili między innymi terrarium z pająkiem, szczeniaka oraz protezę nogi do pływania – wymienia Jaworska i dodaje, że po zdecydowaną większość zapomnianych przedmiotów turyści wracają lub proszą o ich odesłanie. Nie dotyczy to jednak dość często pozostawianych w pokojach gadżetów erotycznych.

Źródło: Noclegi.pl

Więcej o: