Najdłuższe rzeki Ameryki Północnej: gdzie znaleźć rekordzistki?

Najdłuższe rzeki Ameryki Północnej przecinają kontynent wzdłuż i wszerz. W dużej mierze stanowią one zlewisko Oceanu Atlantyckiego, do którego należą największe systemy rzeczne kontynentu. Rzeki zlewiska Oceanu Spokojnego to zaledwie 22 proc. powierzchni kontynentu, ale i tu znajdziemy rzekę o długości powyżej 3000 kilometrów.

Najdłuższa rzeka Ameryki Północnej płynie przez Stany Zjednoczone

Najdłuższa rzeka Ameryki Północnej to Missouri, będąca dłuższym od rzeki głównej dopływem Missisipi. Szacuje się, że Missouri płynie na dystansie 3767 kilometrów, zanim dołączy do rzeki Missisipi, drugiej co do długości rzeki Ameryki Północnej, której długość określana jest na około 3544 kilometrów. Za początek rzeki Missouri uznawane jest miejsce w pobliżu miasta Three Forks (w stanie Montana), gdzie łączą się trzy rzeki źródłowe: Jefferson, Madison i Gallatin. Gdyby jednak liczyć długość Missouri od źródeł rzeki Madison, to wyniosłaby ona 4062 kilometry. Do Missisipi rzeka Missouri wpada w stanie Missouri, niedaleko miasta Saint Louis, po przepłynięciu przez Montanę, Dakotę Północną i Południową, Nebraskę, Iowę i Kansas. Missisipi wraz z Missouri traktowane są jako jeden ciąg rzeczny, a jego długość określana jest na ok. 5970 kilometrów, co pozwala określić go mianem najdłuższej rzeki Ameryki Północnej. Jednak temat traktowany bywa jeszcze szerzej – patrząc na ciągły przepływ rzek Missisipi-Missouri-Jefferson mówimy o systemie rzecznym długości 6352 kilometrów, co pozwala uznać go za czwartą pod względem długości rzekę świata. Missisipi z Missouri i Jefferson wyprzedzają pod tym względem rzeki: Nil (Afryka), Amazonka (Ameryka Południowa) i Jangcy (Azja). Oprócz Missouri dopływami Missisipi są też takie rzeki, jak Arkansas, Red, Tennessee i Ohio. Missisipi ostatecznie wpada do Zatoki Meksykańskiej za sprawą trzech głównych i kilkunastu mniejszych ujść, tworząc rozległą deltę.

 

Jakie są najdłuższe rzeki Ameryki Północnej?

Zastanawiając się nad tym, jakie są najdłuższe rzeki Ameryki Północnej, nie należy zapominać o najdłuższej rzece Kanady, Mackenzie. Rdzenni mieszkańcy kontynentu nie bez kozery nazywali ją Deh-Cho, czyli "Wielką Rzeką". Podobnie jak system rzeczny Missisipi-Missouri-Jefferson jej długość podawana jest wraz z długością dopływów. W ten sposób powstaje drugi co do długości system rzeczny Ameryki Północnej, o dystansie określanym na 4241 kilometrów. Rzeka Finlay łączy się z rzeką Parsnip, tworząc rzekę Peace, która następnie, po połączeniu swych wód z wodami rzeki Athabaska, zyskuje miano Rzeki Niewolniczej (Slave River), która wpływa do Wielkiego Jeziora Niewolniczego, a stąd, już jako Mackenzie, płynie dalej przez Kanadę, uchodząc rozległą deltą do Morza Beauforta. W skład systemu rzecznego Mackenzie wchodzą również jeziora: Jezioro Athabaska, Wielkie Jezioro Niewolnicze oraz Wielkie Jezioro Niedźwiedzie. Rzeka Mackenzie swoją nazwę wzięła od nazwiska podróżnika, Alexandra Mackenzie, który próbował nią dotrzeć do Pacyfiku.

 

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka w USA. Które szczególnie się wyróżniają?

Najdłuższe rzeki Ameryki Północnej [lista]

Oto lista przedstawiająca najdłuższe rzeki Ameryki Północnej:

  • Missouri – 3767 km,
  • Missisipi – 3544 km,
  • Jukon – 3185 km,
  • Rio Grande (w Meksyku Rio Bravo) – 3051 km,
  • Arkansas – 2334 km,
  • Kolorado – 2330 km,
  • Red River (dopływ Atchafalaya) – 2080 km,
  • Kolumbia – prawie 2000 km,
  • Mackenzie (od Wielkiego Jeziora Niewolniczego) – ok. 1600 km,
  • Athabaska – 1231 km,
  • Rzeka Świętego Wawrzyńca – 1200 km,
  • Liard – 1115 km,
  • Yellowstone – 1114 km.

Najdłuższe systemy rzeczne Ameryki Północnej:

  • system rzeczny Missisipi-Missouri-Jefferson – 6352 km,
  • system rzeczny Mackenzie-Slave-Peace-Finlay – 4241 km,
  • Droga Wodna Świętego Wawrzyńca – 3762 km.
Zobacz wideo Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają

Najdłuższe rzeki Ameryki Północnej: ranking otwierają Missouri i Missisipi

Patrząc na najdłuższe rzeki Ameryki Północnej, ranking zdecydowanie wygrywa system rzeczny Missisipi z Missouri i Jefferson. Czwarty co do długości system rzeczny świata jest najważniejszą śródlądową drogą wodną w Ameryce Północnej i służy zarówno przemysłowi i transportowi, jak i rekreacji. Nad Missouri i Missisipi chętnie ściągają turyści, dla których główną atrakcją są zbiorniki wodne powstałe w wyniku uregulowania rzeki. Dzięki staraniom rządu amerykańskiego nad brzegami tych jezior powstały liczne ośrodki wypoczynkowe. Tereny nad rzeką Missouri (i Missisipi) zachęcają również do turystyki aktywnej – sportów wodnych czy wycieczek pieszych i rowerowych. W sąsiedztwie rzeki znajduje się kilka parków narodowych, m.in. Yellowstone. Ciekawostką są również wraki statków – przeszło czterdzieści kołowców, które osiadły na dnie lub przy brzegach rzeki. Można też wybrać się na turystyczny rejs parostatkiem.

Gdzie są najdłuższe rzeki Ameryki Północnej?

Jeśli ktoś zastanawia się, gdzie są najdłuższe rzeki Ameryki Północnej, to powinien wiedzieć, że biegną one zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Kanadę. Missouri, Missisipi oraz tworzony przez nie system rzeczny znajdują się w całości w Stanach Zjednoczonych, ponadto wyłącznie na terenie USA płyną takie rzeki, jak Arkansas i Red River. Z kolei Mackenzie oraz system rzeczny tworzony przez tę rzekę wraz z dopływami, to najdłuższa rzeka Kanady. Do wyłącznie kanadyjskich rzek należą także Athabaska i Liard. Przez Kanadę i Stany Zjednoczone przepływają rzeki: Jukon, Kolumbia i Rzeka Świętego Wawrzyńca, zaś na terytorium Stanów Zjednoczonych i Meksyku znajdują się Rio Grande (w Meksyku zwana Rio Bravo) oraz Kolorado.

Zobacz też: Najdłuższe łańcuchy górskie na świecie: wulkany, tereny narciarskie i wspinaczkowe

Więcej o: