Najdłuższe nazwy miast na świecie: językowe łamańce stanowiące atrakcję turystyczną

Najdłuższe nazwy miast na świecie są z jednej strony ciekawostką, z drugiej zaś działają jak wabik na turystów. Choć mogą sprawiać problemy - są trudne do wymówienia, a mieszkańcy niejednokrotnie mają problem z wpisaniem nazwy w rozmaite formularze, to niewątpliwie wzbudzają zainteresowanie. Sprawdzamy, jakie są najdłuższe nazwy miast na świecie.

Miasto o najdłuższej nazwie znajduje się w Europie

Miasto o najdłuższej nazwie położone jest w północno-zachodniej Walii. Niewielka miejscowość usytuowana na wyspie Anglesey nosi nazwę Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch i jest to najdłuższa jednoczłonowa zarejestrowana nazwa miejscowości nie tylko w Europie, ale i na świecie, a także jedna z najdłuższych nazw geograficznych świata. Nazwa miejscowości składa się z 58 znaków i po przetłumaczeniu z języka walijskiego znaczy tyle, co "Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod czerwoną pieczarą przy kościele świętego Tysilio". Jeśli chodzi o jednoczłonowe nazwy geograficzne, to dłuższa od nazwy walijskiej miejscowości jest nazwa wzgórza w Nowej Zelandii, położonego na wysokości 305 m n.p.m. nad zatoką Southern Hawke, w pobliżu miasta Porangahau. Nazwa Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu składa się z 85 liter i w języku maori oznacza "szczyt wzgórza, gdzie Tamatea, mężczyzna o wielkich kolanach, zdobywca gór, pożeracz ziemi i podróżnik grał na flecie dla swojej ukochanej". Istnieje też w krótszej, "zaledwie" 57-literowej wersji: Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. Obydwie, podobnie jak nazwa walijskiej miejscowości, znalazły się w Księdze Rekordów Guinnessa, jako najdłuższe nazwy geograficzne zapisane w alfabecie łacińskim.

 

Najdłuższe nazwy miast na świecie: ranking otwiera atrakcja turystyczna

Patrząc na najdłuższe nazwy miast na świecie, ranking zdecydowanie powinno otwierać walijskie Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, nie tylko dlatego, że jest to najdłuższa jednoczłonowa nazwa miejscowości na świecie, ale przede wszystkim dlatego, że popularność wśród turystów zawdzięcza właśnie tej nazwie. Przez wieki była to miejscowość rolnicza, nosząca nazwę Llanfair Pwllgwyngyll. Potrzeba zmiany nazwy pojawiła się gdy na wyspę Anglesey dotarła kolej żelazna. W 1850 roku zakończono budowę linii kolejowej łączącej stację London Euston z miejscowością portową Holyhead i władze miasta Llanfair Pwllgwyngyll musiały znaleźć sposób na zachęcenie turystów, zmierzających do kurortów nadmorskich, by zatrzymali się po drodze w ich miasteczku. Nadanie miejscowości nadzwyczajnie długiej nazwy okazało się strzałem w dziesiątkę - do miasteczka wciąż ściągają tłumy turystów z różnych stron świata. Atrakcję stanowią ustawione w kilku miejscach tutejszej stacji kolejowej tablice z pełną nazwą miejscowości, przy których można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a także sklep z lokalnymi pamiątkami.

 

Jakie są najdłuższe nazwy miast na świecie?

Szukając informacji na temat tego, jakie są najdłuższe nazwy miast na świecie, można dowiedzieć się, że choć najdłuższą zarejestrowaną jednowyrazową nazwą jest nazwa walijskiego miasteczka Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, to pośród nazw wielowyrazowych palmę pierwszeństwa dzierży nazwa stolicy Tajlandii, Bangkoku, w języku tajskim. Brzmi ona: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit i składa się ze 168 liter. W tłumaczeniu na język polski brzmiałaby "Miasto aniołów, wielkie miasto, rezydencja świętego klejnotu Indry, niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana".

Bangkok. Wat Arun. Świątynia Świtu, do której wiodą niezwykłe strome schody, najpiękniej prezentuje się w poświacie wschodzącego i zachodzącego słońca, ale o każdej innej porze dnia czy nocy jest równie intrygująca.Bangkok. Wat Arun. Świątynia Świtu, do której wiodą niezwykłe strome schody, najpiękniej prezentuje się w poświacie wschodzącego i zachodzącego słońca, ale o każdej innej porze dnia czy nocy jest równie intrygująca. Fot. Shutterstock

Zobacz wideo Warto wiedzieć

Najdłuższe nazwy miast na świecie: lista może być długa

Jeśli zestawimy najdłuższe nazwy miast na świecie, lista będzie zawierała zarówno nazwy wielowyrazowe, takie jak nazwa stolicy Tajlandii sformułowana w języku tajskim, jak i jednowyrazowe, takie jak nazwa miejscowości znajdującej się na walijskiej wyspie Anglesey. Na liście tej powinna znaleźć się m.in. oryginalna nazwa kalifornijskiego Los Angeles, która brzmi: El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles del Río de Porciúncula, składa się z 61 liter i oznacza "Miasto Matki Bożej Królowej Aniołów rzeki Porciúncula". Na liście najdłuższych nazw miast świata nie powinno zabraknąć również nazw polskich miejscowości, takich jak na przykład:

  • Wólka Sokołowska k. Wólki Niedźwiedzkiej (uznana przez Główny Urząd Statystyczny za najdłuższą nazwę miejscowości w Polsce),
  • Sobienie Kiełczewskie Pierwsze,
  • Przedmieście Szczebrzeszyńskie,
  • wrażenie robią też nazwy wsi: Siemieniakowszczyzna, Wierzchosławiczki, Szymankowszczyzna czy Jazgarzewszczyzna.

USA wycieczka - Los Angeles Aleja Sław / ShutterstockUSA wycieczka - Los Angeles Aleja Sław / Shutterstock USA wycieczka - Los Angeles Aleja Sław / Shutterstock

Gdzie są najdłuższe nazwy miast na świecie?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, gdzie są najdłuższe nazwy miast na świecie, bo tak naprawdę można je znaleźć w każdym zakątku świata. Choć imponujące długością nazwy nosi wiele miast europejskich, to rekordzista, Bangkok w języku tajskim, mieści się w Azji. Miast o długich nazwach nie brakuje również w Ameryce czy Australii.

Zobacz też: Największe wodospady w Ameryce Południowej. Najwyższy z nich ma aż 1054 m!

Więcej o: