Chimera w rękach naukowców. "Bardzo rzadkie znalezisko". "To zdumiewające"

Naukowcy z Nowej Zelandii odnaleźli chimerę, a dokładnie dziecko rekina-widmo. "To bardzo rzadkie znalezisko" - pisze na Twitterze podekscytowana dr Brit Finucci, która prowadziła badania niedaleko wschodniego wybrzeża Wyspy Południowej.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Rzadkie znalezisko

"To zdumiewające. Do tej pory w większości mieliśmy do czynienia z dorosłymi osobnikami. Rzadko znajdujemy noworodki rekinów-widmo, więc niewiele o nich wiemy" – mówi w rozmowie z CCN dr Brit Finnuci, która pracuje w National Institute of Water and Atmospheric Research w Nowej Zelandii. "Odnalezienie go pozwoli nam lepiej zrozumieć tę tajemniczą grupę ryb".

Badaczka nie kryje podekscytowania, ponieważ znaleziono jednodniowego maleńkiego rekina-widmo. "Niedawno się wykluł, ponieważ jego brzuch jest pełny żółtka jaja" - tłumaczy badaczka.

Młody rekin-widmo został znaleziony podczas badań na głębokości około 1200 metrów w okolicach Chatham Rise, niedaleko wschodniego wybrzeża Wyspy Południowej. 

Szkielety z chrząstki

Rekiny-widmo to zwierzęta głębinowe, ryby chrzęstnoszkieletowe, których szkielety składają się głównie z chrząstki. Naukowcy określają je chimerami. Są blisko spokrewnione z rekinami i płaszczkami. Ich embriony rosną w kapsułkach jaj, które leżą na dnie morza. Rekinie dzieci żywią się żółtkiem jaja aż do wyklucia.

Chimery wciąż czekają na zbadanie

W głębinach oceanicznych żyje ok. 50 gatunków ryb chimerowych. Wciąż niewiele o nich wiadomo. Dokładny gatunek rekina-widmo, który odkrył zespół, nie jest jeszcze znany. Finucci zaznaczyła, że potrzebne będą dalsze testy i analiza genetyczna. "Znalezienie rekiniego noworodka pomoże nam lepiej zrozumieć biologię i ekologię tej tajemniczej grupy ryb głębinowych".

W mitologii potwór, w biologii gatunek ryby

Chimera w mitologii greckiej to potwór, który zionie ogniem. Ma głowę lwa, ciało kozy i ogon węża. W genetyce to organizm zbudowany z komórek różniących się genetycznie, a w biologii w ten sposób określa się ryby zrosłogłowe, m.in. ryby chrzęstnoszkieletowe, do których należy rekin-widmo.

Źródło: CNN / niwa.co.nz

Więcej o: