Najdłuższy łańcuch górski na świecie to rozciągające się w Ameryce Południowej Andy. Łańcuch ten ciągnie się wzdłuż Oceanu Spokojnego, począwszy od zatoki Morza Karaibskiego, aż po Ziemię Ognistą, na przestrzeni ponad 9000 kilometrów i na terytorium aż siedmiu państw. Andy przebiegają przez Wenezuelę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Chile oraz Argentynę. Najwyższym punktem najdłuższego łańcucha górskiego na Ziemi jest Aconcagua, argentyński szczyt wznoszący się na wysokość 6961 m n.p.m. Pod względem wysokości niewiele ustępuje mu drzemiący wulkan Ojos del Salado (będący najwyższym wulkanem na Ziemi i wznoszący się na wysokość 6893 m n.p.m.) na granicy Argentyny i Chile oraz wygasły wulkan Nevado Pissis o wysokości 6793 m n.p.m. – również w Argentynie. Andy to góry fałdowe, składające się z wielu aktywnych wulkanów. Dzielą się na Andy Północne, Środkowe i Południowe. Poszczególne pasma, tworzące Andy, nazywane są kordylierami. Stanowią obszar aktywny sejsmicznie, znajduje się tu również najwyższy czynny wulkan na Ziemi, Llullaillaco o wysokości 6739 m n.p.m., a także jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata, Cotopaxi, w Ekwadorze, o wysokości 5897 m n.p.m.
Andy Aconcagua shutterstock
Zastanawiając się nad tym, jakie są najdłuższe łańcuchy górskie na świecie, nie sposób odmówić pierwszeństwa Andom, ciągnącym się na terytorium siedmiu państw Ameryki Południowej. W czołówce plasuje się jednak także najdłuższy łańcuch górski Ameryki Północnej – są nim Góry Skaliste, ciągnące się na długości około 4800 kilometrów, począwszy od rzeki Liard w Kolumbii Brytyjskiej, na rzece Rio Grande w stanie Nowy Meksyk kończąc. Najwyższym punktem Gór Skalistych jest Mount Elbert w amerykańskim stanie Kolorado, wznoszący się na wysokość 4401 m n.p.m. Najwyższym szczytem kanadyjskiej części łańcucha górskiego jest Mount Robson, o wysokości 3954 m n.p.m. Góry Skaliste są niezwykle popularne wśród turystów. Atrakcję stanowią Parki Narodowe, zimą zaś – liczne trasy narciarskie, szczególnie w Kolorado, Idaho i Utah.
Góry Skaliste, Kolorado, USA / fot. Gorgo/CC/Wikipedia Góry Skaliste, Kolorado, USA / fot. Gorgo/CC/Wikipedia
Oto lista najdłuższych łańcuchów górskich na świecie:
Jeśli zestawimy ze sobą najdłuższe łańcuchy górskie na świecie, ranking ich popularności nie zawsze musi sugerować się ich długością. Choć bezsprzecznie najdłuższym pasmem górskim są Andy, zaraz za nimi plasuje się łańcuch górski południowej Afryki, a popularnością wśród turystów wyróżniają się zajmujące trzecie miejsce w zestawieniu Góry Skaliste, to warto zwrócić uwagę na Himalaje. Choć rozciągają się na długości ''zaledwie'' 2600 kilometrów, to są jednocześnie najwyższym łańcuchem górskim na Ziemi. Łańcuch ten rozciąga się w południowej Azji, wiodąc przez Pakistan, Indie, Chiny, Nepal i Bhutan. To tutaj znajduje się aż 10 z 14 szczytów przekraczających wysokość 8000 m n.p.m. Najwyższym punktem Himalajów jest Mount Everest (8848 m n.p.m.). Pozostałe ośmiotysięczniki znajdują się w Karakorum, łańcuchu górskim na pograniczu Chin, Indii i Pakistanu.
Mount Everest Shutterstock
Jeśli zastanowić się nad tym, gdzie są najdłuższe łańcuchy górskie na świecie, to tak naprawdę występują one na każdym kontynencie. Oczywiście różnice w długości łańcuchów na poszczególnych kontynentach są spore, ale pasma górskie o imponujących długościach znajdziemy na każdym z kontynentów. Najdłuższy łańcuch górski świata znajduje się w Ameryce Południowej – mowa tu rzecz jasna o Andach, rozciągających się na długości blisko siedmiu tysięcy kilometrów. Interesującym wynikiem może też pochwalić się Ameryka Północna, gdzie Góry Skaliste ciągną się na dystansie 4800 kilometrów. Nieco dłuższa jest Wielka Skarpa Afrykańska (ok. 5000 km), która składa się z kilku łańcuchów o różnych nazwach, z których najbardziej znane są Góry Smocze, rozciągające się na terytorium Republiki Południowej Afryki, Lesotho i Eswatini, równolegle do wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Na długości 4000 kilometrów rozciąga się z kolei najdłuższy łańcuch górski Australii: Wielkie Góry Wododziałowe. Antarktyda może poszczycić się Górami Transantarktycznymi (ok. 3550 km), zaś w Azji najdłuższym łańcuchem górskim są Himalaje (ok. 2600 km). Przy takich dystansach dość skromnie wypada najdłuższy łańcuch górski w Europie – Góry Skandynawskie rozciągają się na długości ''zaledwie'' 1800 kilometrów.
Zobacz też: Trasy na narty biegowe: Zakopane. Gdzie na ''biegówki'' w zimowej stolicy Polski?