Wybierasz się do Francji? Ważna zmiana w certyfikatach covidowych

Istotne informacje dla wszystkich, którzy planują urlop we Francji. Tamtejszy rząd chce zachęcić do przyjmowania przypominającej dawki szczepienia przeciw COVID-19, dlatego też drastycznie skrócił ważność certyfikatów covidowych. Bez ważnego dokumentu nie skorzystamy z większości tamtejszych usług.

Więcej o podróżach i restrykcjach przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Pandemia koronawirusa znacznie komplikuje urlopowe plany. Zasady obowiązujące w danych państwach zmieniają się praktycznie z dnia na dzień, warto więc obserwować je na bieżąco, jeśli zamierzamy gdzieś wyjechać. Na istotną modyfikację dotyczącą honorowania certyfikatów covidowych zdecydował się francuski rząd. 

Certyfikat ważny tylko cztery miesiące

Jeszcze do niedawna certyfikat covidowy był ważny we Francji siedem miesięcy. To i tak znacznie krócej niż zalecali przedstawiciele UE (przypomnijmy, że w większości krajów członkowskich dokument jest ważny 9 miesięcy). Wszystko zmieniło się 15 lutego. Od tego dnia wszystkie zaświadczenia o szczepieniu są ważne we Francji jedynie przez cztery miesiące.

Jeśli nie okażemy dokumentu, automatycznie pozbawimy się możliwości skorzystania z wielu usług na terenie tego kraju. Jak czytamy na stronie gov.pl, "wstęp do kin, muzeów, sal koncertowych, lokali gastronomicznych, centrów i domów handlowych powyżej 20 tys. m kw., samolotów na liniach krajowych, pociągów i autobusów dalekobieżnych, dyskotek, parków rozrywki, obiektów sportowych, kasyn, stacji narciarskich oraz hoteli i kempingów (jeśli występują w nich lokale gastronomiczne) wymaga okazania tzw. paszportu szczepionkowego, czyli unijnego certyfikatu COVID".

Co istotne, ograniczenia nie obejmują posiadaczy zaświadczenia o przeciwskazaniach do szczepienia przeciwko COVID-19 wydanych przez francuskie władze sanitarne.

Zachęta do przyjmowania dawki przypominającej

Decyzja francuskiego rządu ma związek ze słabnącą popularnością szczepień w tym kraju. Władze chcą zachęcić obywateli, by zdecydowali się na przyjęcie dawek przypominających. Jeśli to zrobią, ich certyfikat zostanie odnowiony i znów będą mogli bez ograniczeń korzystać ze wszystkich wymienionych usług.

Źródło: gov.pl

Więcej o: