Najdłuższy łańcuch górski w Europie to Góry Skandynawskie. Łańcuch ten rozciąga się na Półwyspie Skandynawskim, w jego zachodniej i północnej części, na terytorium Norwegii, Szwecji oraz częściowo Finlandii, wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Jest najdłuższym pasmem górskim w Europie, osiągającym długość około 1800 kilometrów. Góry Skandynawskie nie są zbyt wysokie, najwyższy szczyt, Galdhøpiggen ma wysokość zaledwie 2469 m n.p.m. Zachodnie i północne stoki są strome i silnie pocięte fiordami, opadają w kierunku Morza Północnego i Norweskiego. Z kolei stoki wschodnie opadają szerokimi stopniami ku Wyżynie Lapońskiej i Wyżynie Północnoszwedzkiej. Na południu linia wiecznego śniegu leży na wysokości 1500 – 1800 m n.p.m., zaś na północy już na wysokości 700 – 800 m n.p.m., nic więc dziwnego, że obecne są tu liczne lodowce. W Górach Skandynawskich znajdują się źródła wszystkich większych rzek Półwyspu Skandynawskiego, obecne są tu również liczne jeziora polodowcowe. Góry te zasobne są w takie surowce mineralne, jak rudy żelaza, cynku, miedzi, złota, srebra czy ołowiu. Dolne partie stoków porośnięte są lasami, nad nimi pojawiają się łąki alpejskie, na południu zaś panuje tajga, zwykle świerkowa.
Góry Skandynawskie. Zdjęcie ilustracyjne Ondrej Bucek / shutterstock
Chcąc znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie są najdłuższe łańcuchy górskie w Europie, warto najpierw dowiedzieć się czegoś więcej o łańcuchach górskich. Łańcuchem górskim nazywamy teren górski składający się z równolegle ułożonych pasm wraz z kotlinami i sąsiadującymi z nimi pogórzami. Warto wiedzieć, że na świecie wyróżniane są dwa podstawowe wielkie łańcuchy górskie: łańcuch okołopacyficzny oraz łańcuch alpejsko-himalajski. Ten drugi obejmuje w dużej mierze górskie łańcuchy Europy i Azji, jego przebieg jest zbliżony do równoleżnikowego, a w kierunku wschodnim odnotowuje się wyraźny wzrost wysokości. Obejmuje on m.in. Karpaty, jeden z największych łańcuchów górskich w środkowej Europie, drugi co do powierzchni i długości łańcuch górski Europy. Łańcuch ten ciągnie się łukiem poprzez terytoria ośmiu państw: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii oraz Serbii. Karpaty można podzielić na trzy sekcje: Karpaty Wschodnie, Karpaty Zachodnie i Karpaty Południowe. Najwyższym szczytem Karpat jest Gerlach, wznoszący się na wysokość 2655 m n.p.m. Karpaty nie są jednolitym, nieprzerwanym łańcuchem górskim, składają się z wielu pasm górskich, z których najwyższe to Tatry. Na terenie Karpat swój początek mają liczne rzeki, takie jak chociażby Dniestr, Wisła, Cisa, Bystrzyca, Dunajec czy Wisłok. W Karpatach znajduje się drugi co do wielkości dziewiczy las w Europie, mieszkają tu niedźwiedzie brunatne, wilki szare, kozice północne, świstaki tatrzańskie, rysie, żbiki europejskie, jelenie szlachetne, salamandry plamiste, żmije zygzakowate, norniki tatrzańskie, puchacze zwyczajne i puszczyki zwyczajne.
Jeśli zestawimy najdłuższe łańcuchy górskie w Europie, ranking otworzą z pewnością Alpy. Choć pod względem długości wyprzedzają je Góry Skandynawskie, Karpaty i Apeniny, to Alpy są niewątpliwie najbardziej znanym i najwyższym łańcuchem górskim w Europie. Ten łańcuch górski ciągnie się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego aż po dolinę Dunaju, która oddziela go od Karpat. Liczy sobie około 1200 kilometrów długości i położony jest na terytorium aż ośmiu państw: Francji, Włoch, Monako, Szwajcarii, Liechtensteinu, Niemiec, Austrii, Węgier i Słowenii. Najwyższym punktem Alp jest Mont Blanc, wznoszący się na wysokość 4808 m n.p.m. Gospodarka alpejska opiera się na rolnictwie, leśnictwie i – przede wszystkim – turystyce.
Alpy (zdjęcie ilustracyjne) Fot. rocketheo / Flickr (CC BY-SA 2.0)
Oto najdłuższe łańcuchy górskie w Europie (lista 15 łańcuchów górskich, z których najdłuższy mierzy blisko 1800 km, najkrótszy zaś około 200 km):
Pireneje Shutterstock
Zastanawiając się nad tym, gdzie są najdłuższe łańcuchy górskie w Europie, warto spojrzeć na zestawienie globalnie. Najdłuższy europejski łańcuch górski – Góry Skandynawskie, znajduje się na Półwyspie Skandynawskim, a zatem rozciąga się na terenie Norwegii, Szwecji i Finlandii. Jednak najwięcej łańcuchów górskich znajduje się na terenie Hiszpanii (Góry Betyckie, Góry Kastylijskie, Góry Kantabryjskie, Pireneje oraz Sierra Morena). Trzy łańcuchy górskie znajdują się na terenie Wielkiej Brytanii: Góry Pennińskie (Anglia), Góry Kaledońskie (Szkocja) i Góry Kambryjskie (Walia). Po dwa łańcuchy górskie mają na swoim terytorium:
Zobacz też: Dolina Chochołowska: czy warto odwiedzić ją zimą?