Największe wodospady w Norwegii - które z nich warto zobaczyć?

Norwegia to kraj, gdzie znajduje się ponad tysiąc wodospadów! Podczas zwiedzania z pewnością będziemy mieli okazję podziwiać ich piękno i okazałość. Przedstawiamy największe wodospady w Norwegii.

Jakie są największe wodospady w Norwegii?

Jakie są największe wodospady w Norwegii? Warto wiedzieć, że należą one nie tylko do najliczniejszych, ale również do najpiękniejszych na świecie. W rankingu portalu World Waterfall Database "100 najpiękniejszych wodospadów na świecie" aż 17 z nich znajduje się właśnie w tym kraju. Położone w przepięknych okolicznościach natury, liczne norweskie wodospady warto zwiedzać w okresach deszczowych, wtedy właśnie spad wody wygląda najbardziej imponująco. Podczas wędrówki należy zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo, zdarzają się bowiem trasy czy punkty widokowe bez odpowiednich zabezpieczeń.

Zobacz też: Najdłuższe jeziora na świecie: 10 najdłuższych akwenów na Ziemi

Największe wodospady w Norwegii. Lista - TOP 10 największych wodospadów

Lista 10 największych wodospadów w Norwegii prezentuje się następująco:

  1. Vinnu
  2. Kjelfossen
  3. Ramnefjellsfossen
  4. Mardalsfossen
  5. Mongefossen
  6. Skorga
  7. Kjerrskredfossen
  8. Storeskredfossen
  9. Tjøtafossen
  10. Elgåfossen
 

Największy wodospad w Norwegii - Vinnufossen

Największy wodospad w Norwegii i jednocześnie w Europie to Vinnufossen (Vinnu). Ten ulokowany w malowniczych okolicach gminy Sunndal (region Møre og Romsdal) wodospad mierzy około 865 metrów i składa się z kilku spadków wody, przez co niektórzy nie uznają jego pierwszego miejsca w rankingu największych wodospadów w Norwegii.  

 
Zobacz wideo Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają

Największe wodospady w Norwegii -  ranking

Ranking największych wodospadów w Norwegii nie może ominąć znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wodospadu Dei Sju Systrene, czyli wodospadu Siedmiu Sióstr. Skąd taka nazwa? Otóż na ten wodospad składa się siedem spadających strumieni wody, które wyglądają jak długie włosy tańczących dziewcząt. Całkowita wysokość wodospadu wynosi 410 metrów. Dei Sju Systrene wpada do fiordu Geirangerfjord, uważanego za jednego z najpiękniejszych fiordów w Norwegii. W okolicy znajduje się założona jeszcze w XVII wieku wioska Knivsflå, oraz inne wodospady - ulokowany naprzeciw Siedmiu Sióstr Skageflåfossen, czyli Zalotnik,  Brudesløret (Welon Panny Młodej) czy Ljøsurfossen. Na uwagę zasługuje również mierzący ponad 150 metrów wysokości pięciokaskadowy wodospad Tvindefossen. Według legendy wypicie wody z tego wodospadu daje miłość, zdrowie i wieczną młodość. Co istotne - trasa biegnąca do wodospadu jest przystosowana do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

 

Gdzie są największe wodospady w Norwegii?

Zastanawiasz się, gdzie są największe wodospady w Norwegii? Ze względu na ukształtowanie terenu - tereny górzyste, fiordy - oraz uwarunkowania pogodowe Norwegia przoduje w liczbie największych wodospadów w Europie. Znajdują się w wielu miejscach tego pięknego kraju. Wśród największych wodospadów zdecydowanie wyróżnia się położony w okręgu Hordaland wodospad Langfossen (612 metrów), który został uznany za najpiękniejszy w całej Norwegii.

 

Zobacz też: Najgłębsze jeziora w Europie - jak się nazywają i gdzie można je zobaczyć? [LISTA]

Więcej o: