Erupcja wulkanu Etna. Słup lawy sięgnął niemal kilometra. Ulice pokryte popiołem

Prawdziwy ognisty spektakl urządził najpopularniejszy wulkan w Europie - Etna. W wyniku erupcji, która miała miejsce w czwartek wieczorem, w powietrze wyrzucona została fontanna lawy, która sięgnęła 600 metrów wysokości. Na pobliskie miasta spadla chmura popiołów i odłamków skalnych. Media społecznościowe zalały zdjęcia i nagrania ze zdarzenia.

Więcej ciekawych wiadomości ze świata znajdziecie na Gazeta.pl.

Włoska Etna to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Tylko w ubiegłym roku, wybuchał ponad 50 razy! W czwartek wieczorem, w południowo-wschodnim kraterze Etny, doszło do potężnej erupcji. Jak podały włoskie media, wulkan wyrzucił popiół na wysokość prawie 10 kilometrów, a słup lawy sięgał 600 metrów. Tamtejszy Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii poinformował, że mieliśmy do czynienia z bardzo dużą siłą erupcji.

Portugalia wprowadza surowe kary dla turystów. Zapominalscy mogą zapłacić nawet 800 euroPortugalia wprowadza kary dla turystów. Zapominalscy mogą zapłacić nawet 800 euro

Wstrząsy były odczuwalne już rano

O tym, że Etna się budzi, specjaliści informowali już w czwartek rano. To właśnie wtedy odnotowano pierwsze wstrząsy sejsmiczne. Później z krateru wulkanu wydobyła się lawa, która przemieszczała się trzema strumieniami. Dwa z nich poruszały się w kierunku Valle del Bove (wielkie zagłębienie na wschodnich zboczach Etny, z trasami do wędrówek), a trzeci w stronę południową.

W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo nagrań z tego zdarzenia. Wielu z nich zachwycało się spektakularnym widowiskiem. 

Hotele tylko dla dorosłych zyskują coraz większą popularność w PolsceHotele tylko dla dorosłych. Coraz bardziej popularny trend w Polsce

Ostrzeżenie dla lotów

W związku z erupcją, Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii wydał ostrzeżenie dla lotów w pobliżu wulkanu. Bez ograniczeń działa natomiast międzynarodowe lotnisko Katania.

Na ten moment nie pojawiły się żadne doniesienia o ofiarach lub osobach poszkodowanych w wyniku wybuchu. Nie odnotowano też żadnych strat materialnych. Mimo że wszystko wskazuje na to, ze erupcja ustała, specjaliści przestrzegają przed jej wznowieniem. Rano z wulkanu nadal unosił się dym. 

Więcej o: