Najdłuższe jeziora na świecie: 10 najdłuższych akwenów na Ziemi

Najdłuższe jeziora na świecie? Najczęściej pytamy o największe lub najgłębsze akweny na Ziemi. Długość interesuje nas mniej, ale przecież i ona może stanowić o wyjątkowości danego punktu na mapie.

Gdzie są najdłuższe jeziora na świecie? Sprawdźmy 

Gdzie są najdłuższe jeziora na świecie? Najwięcej zbiorników o niebywałej długości znajduje się w Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Pozostałe kontynenty niespecjalnie mają się czym pod tym względem pochwalić. Cześć Morza Kaspijskiego znajduje się wprawdzie geograficznie w Europie, ale akwen postrzegany jest jednak raczej jako przynależny do Azji. Jakie są najdłuższe jeziora na świecie? Oto 10 rekordowych zbiorników wodnych.  

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najdłuższe jeziora na świecie: lista miejsc od 10 do 4

Najdłuższe jeziora na świecie? Lista składa się z aż pięciu akwenów położonych w Ameryce Północnej i dwóch leżących w Afryce. Miejsca od 10 do 4 zajmują:

  • Jezioro Huron: 332 km. Jedno z 4 największych na świecie. Przez jego środek przebiega granica pomiędzy USA a Kanadą. Nazwa pochodzi od plemienia indiańskiego. Było pierwszym spośród Wielkich Jezior odkrytym przez Europejczyków.
  • Jezioro Wiktorii: 337 km. Tektoniczne jezioro zaliczane do Wielkich Jezior Afrykańskich. Leży na styku Kenii, Ugandy i Tanzanii. Jest największym akwenem słodkowodnym na Czarnym Lądzie i 3 co do wielkości na świecie. 
  • Wielkie Jezioro Niewolnicze: 480 km. Akwen jest przy tym jednym z największych jezior w Kanadzie i 10 pod względem wielkości na świecie. Imponuje również jego głębokość, która sięga aż 614 m. Nazwa pochodzi od plemienia indiańskiego Slavey.   
  • Wielkie Jezioro Niedźwiedzie - 480 km. Położone w północno-zachodniej Kanadzie jest 8 co do wielkości na świecie. Jego maksymalna głębokość to 446 m.
  • Jezioro Michigan: 494 km. Jedyne spośród Wielkich Jezior, które całkowicie leży na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jego maksymalna głębokość to 292 m. Jest 5 spośród największych jezior na świecie. 
  • Jezioro Górne: 563 km. Położone na pograniczu USA i Kanady, jest 2 pod względem powierzchni na świecie. Jego maksymalna głębokość to 406 m. Jednocześnie jest największym jeziorem słodkowodnym na Ziemi.
  • Jezioro Malawi: 580 km. Zbiornik wodny pochodzenia tektonicznego znany jest też jako Niasa. Należy do Wielkich Jezior Afrykańskich, jego brzegi są otoczone przez masywy górskie i stanowią terytorium trzech państw: Malawi, Tanzanii i Mozambiku. Jezioro Malawi jest 9 pod względem wielkości na Ziemi.

Kenia wycieczka - Jezioro Wiktorii / ShutterstockKenia wycieczka - Jezioro Wiktorii / Shutterstock Kenia wycieczka - Jezioro Wiktorii / Shutterstock

Najdłuższe jeziora na świecie: ranking miejsc na podium

Jakie są kolejne najdłuższe jeziora na świecie? Ranking prowadzi nas tym razem do dwóch akwenów leżących w Azji i w Afryce. Będą to:

  • Jezioro Bajkał: 636 m. Jezioro tektoniczne w azjatyckiej części Rosji to najstarszy i najgłębszy akwen na świecie. Jego maksymalna głębokość to 1632 m. Dodatkowo jest 7 z największych jezior na Ziemi. W jego badaniach bardzo dużą rolę odegrali Polacy - m.in. Benedykt Dybowski, Jan Czerski, Aleksander Czekanowski i Wiktor Godlewski. 
  • Jezioro Tanganika: 673 km. Jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich leży na terytorium dzielonym przez Zambię, Demokratyczną Republikę Konga, Burundi i Tanzanię. Otoczone jest górami, jego największa głębokość to 1435 m. Jest 6 co do wielkości na świecie.  

Jezioro BajkałJezioro Bajkał Fot. Pexels / Simon Matzinger

Jakie są najdłuższe jeziora na świecie? Morze Kaspijskie

Jakie są najdłuższe jeziora na świecie? Pierwsze miejsce zdecydowanie należy się Morzu Kaspijskiemu, które jest jeziorem pomimo swojej nazwy. Maksymalna długość tego akwenu to ok. 1200 km, czyli ponad dwukrotnie więcej od drugiej w klasyfikacji Tanganiki. Jego powierzchnia jest większa od obszaru całej Polski (371 tys. km²). Dostęp do niego mają Rosja, Iran, Kazachstan, Turkmenistan i Azerbejdżan. Największa głębokość to 1080 m.  

Azerbejdżan (zdjęcie ilustracyjne)Azerbejdżan (zdjęcie ilustracyjne) Pixabay.com

Najdłuższe jezioro na świecie a najdłuższy akwen w naszym kraju 

Jak prezentuje się najdłuższe jezioro na świecie na tle rekordowego akwenu w naszym kraju? Ten, kto był kiedyś nad Jeziorakiem, z pewnością będzie mógł sobie uzmysłowić jak ogromny obszar posiada Morze Kaspijskie. Przy jego 1200 km długości niewielkie wrażenie robi 27,45 km, które ma Jeziorak - najdłuższy akwen w naszym kraju.    

Jezioro JeziorakJezioro Jeziorak fot. shutterstock.com

Zobacz też: Największe jeziora w Polsce. Na czele piękne jezioro Śniardwy [LISTA]

Więcej o: