Najdłuższe autostrady na świecie. Dokąd prowadzą?

Najdłuższe autostrady na świecie to czasami trasy wręcz legendarne. Niektóre z nich kojarzą się nie tylko z podróżami, przygodami i materiałami od vlogerów, ale też np. z filmem. Oto krótkie omówienie najciekawszych tras.

Gdzie są najdłuższe autostrady na świecie? Sprawdzamy 

Gdzie są najdłuższe autostrady na świecie? Każdy z kontynentów posiada jakąś trasę, która wiedzie przez tysiące kilometrów i ma duże znaczenie. Niektóre z tych dróg to zwyczajnie bardzo ważne arterie komunikacyjne o ogromnym znaczeniu gospodarczym, z innymi związane są ciekawe historie. Bywa wreszcie i tak, że przejechanie którąś spośród najdłuższych autostrad na świecie jest upragnionym celem turystycznym, o którego zrealizowaniu marzy się przez całe lata.  

Najdłuższa autostrada na świecie - Autostrada Panamerykańska 

Pan American Highway o długości 48 tys. km to najdłuższa autostrada na świecie. Właściwie mowa tutaj o całej sieci dróg, które prowadzą od Alaski do najdalszego krańca Argentyny. Geograficznie chyba trudno sobie wyobrazić dłuższą trasę - przecież obwód równika liczy sobie mniej, bo tylko 40 075 km. Przejechanie Autostrady Panamerykańskiej to przynajmniej sześć miesięcy wyjętych z życia, w których trakcie należy pokonać dwa kontynenty z sześcioma różnymi strefami czasowymi po drodze. Wyzwanie tylko dla najwytrwalszych. 

Najdłuższa autostrada na świecie - Autostrada Panamerykańska (Nazca). Zdjęcie ilustracyjneNajdłuższa autostrada na świecie - Autostrada Panamerykańska (Nazca). Zdjęcie ilustracyjne Photostravellers / Shutterstock

Zobacz wideo Ten kurort kryje tajemnicę, o której wiedzą nieliczni

Gdzie są najdłuższe autostrady w Europie? 

Geografia i przede wszystkim historia Starego Kontynentu sprawiły, że znacznie trudniej było tu o budowanie bardzo długich dróg. Wyjątkiem jest licząca sobie 8,5 tys. km autostrada E 40. Prowadzi ona z francuskiego portu Calais do miasta Ridder w Kazachstanie. Oczywiście część trasy biegnie już w Azji, kończąc się przy granicy Chin.   

Najdłuższe autostrady świata. Zdjęcie ilustracyjneNajdłuższe autostrady świata. Zdjęcie ilustracyjne Max Sky/shutterstock

Najdłuższa autostrada w Australii

Pustynna i peryferyjnie zurbanizowana Australia zdecydowanie sprzyja temu, by objechać cały kontynent dzięki sieci dróg. Może temu posłużyć autostrada nr 1, znana także jako Grand Tour (14 tys. km). Dzięki niej da się przejechać przez wszystkie spośród największych australijskich miast z Sydney, Melbourne i Brisbane na czele. Oczywiście po drodze można podziwiać piękno niezwykle zróżnicowanego krajobrazu.

Najdłuższe autostrady świata - Australia. Zdjęcie ilustracyjneNajdłuższe autostrady świata - Australia. Zdjęcie ilustracyjne Jan Kratochvila / shutterstock

Jakie są najdłuższe autostrady na świecie? Kanada

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie są najdłuższe autostrady na świecie, to nie możemy pominąć Kanady. Na uwagę zasługuje tu Trans-Canada Highway o długości 7 tys. km. Droga łączy wschodnie części kraju z zachodnimi. Wielką zaletą przejazdu tą autostradą jest możliwość podziwiania wspaniałych widoków z górami, jeziorami i rzekami na trasie. 

Zobacz też: Największe rynki w Europie. Które z nich warto zwiedzić?

Najdłuższe autostrady na świecie: lista tras ze Stanów Zjednoczonych

Najdłuższe autostrady na świecie? Lista byłaby niekompletna bez najdłuższych tras w Stanach Zjednoczonych. Na uwagę zasługują tutaj zwłaszcza:

  • Autostrada I-90 - 4,8 tys. km. Łączy ona wybrzeża Stanów Zjednoczonych, prowadząc z Waszyngtonu do Massachusetts. 
  • US Route 6 - jej długość to 5,1 tys. km. Nazywana jest ''drogą do serca Ameryki''. Prowadzi z Provincetown w Massachusetts do Long Beach w Kalifornii.
  • US Route 20 - ma 5,5 tys. km i prowadzi z Newport do Bostonu. Jadąc nią, mijamy kolejno 12 amerykańskich stanów. 

Najdłuższe autostrady na świecie. Ranking z Azji 

Jakie są najdłuższe autostrady na świecie? Ranking nie może pominąć Azji. Na szczególną uwagę zasługują tutaj:

  • Autostrada Transsyberyjska - 11 tys. km. Łączy Sankt Petersburg z Władywostokiem. Słynie z trudności, które trzeba pokonać na trasie.  
  • Złoty Czworokąt w Indiach - 6 tys. km. Trasa łącząca najważniejsze obszary zurbanizowane w Indiach. Prowadzi przez Delhi, Mumbaj, Kalkutę i Chennai. 
  • China National Highway - 5,5 tys. km. Prowadzi z Szanghaju do Zhangmu. Jej części stanowi ''Autostrada Przyjaźni'' z Lhasy do Zhangmu. 

Zobacz też: Najmniejsze kościoły na świecie - te niewielkie świątynie warto zobaczyć

Więcej o: