Jak wskazać najdłuższe budynki w Europie? Bardzo trudno jest stworzyć taki ranking. O ile klasyfikacje najwyższych budowli na kontynencie są bardzo popularne i cieszą się zainteresowaniem, o tyle bardzo trudno jest znaleźć zestawienie jeśli chodzi o najdłuższe przykłady architektury europejskiej. Warto też zwrócić uwagę na to, że niekiedy najdłuższymi budynkami w Europie nazywa się budowle takie, jak fortyfikacje lub mury obronne. Przykładem niech będą mury otaczające moskiewski Kreml. Niekiedy w takich zestawieniach umieszcza się też kompleksy budynków takie, jak choćby nazistowski ośrodek wypoczynkowy Prora na Rugii, gdzie pojedyncze budynki nie są dłuższe od 750 m.
Kreml w Moskwie Shutterstock
Gdzie są najdłuższe budynki w Europie? Okazuje się, że także w Polsce. Trudno jednak wskazać jeden kraj lub grupę krajów, w której mogłoby istnieć szczególne upodobanie odnośnie budowy bardzo długich gmachów publicznych lub mieszkalnych. Można wskazać, że duża ilość gigantycznych założeń powstała na terenie Związku Radzieckiego. Dzisiaj można je oglądać w Rosji i na Ukrainie. Pamiętajmy jednak, że w różnych epokach pojawiały się także bardzo długie budynki w miastach niemieckich czy duńskich.
Gdzie znajduje się najdłuższy budynek w Europie? W tym przypadku możemy mieć pewność: jest to nasza Twierdza Modlin. W zasadzie nie chodzi tu o dłuższy z budynków tworzących cytadelę, który ma 1330 m., ale o jej łączną długość. Całość jest znacznie bardziej imponująca: położone u zbiegu Narwi, Wisły i Wkry umocnienia to m.in. cytadela składająca się z dwóch budynków liczących łącznie 2250 m. Fortyfikacje rozbudowywane były przez Francuzów, Rosjan i Polaków. Po II wojnie światowej obiekty Twierdzy Modlin popadały stopniowo w ruinę. Obecnie możliwe jest zwiedzanie niektórych z nich. Ciekawostką jest, że Twierdza Modlin jest jednym z najchętniej uwiecznianych w filmie polskich zabytków. Jej budynki i historyczny spichlerz na wyspie wiślanej można zobaczyć m.in. w obrazach:
Twierdza Modlin, wieża Tatarska zwana też Czerwoną Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl
Zobacz też: Turystyka militarna: prężnie rozwijająca się gałąź turystyki kulturalnej
Jakie są najdłuższe budynki w Europie? Wśród rekordowych budowli czołowe miejsca zajmują polskie ''falowce''. Co kryje się pod tą nazwą? Mowa o specyficznych budynkach mieszkalnych, które budowano przede wszystkim w Polsce i we Włoszech - w naszym kraju ich popularność przypadła na lata 60. i 70. Nazwa wzięła się stąd, że bryła i układ balkonów niebywale długich budowli przypomina falę. Charakterystyczne, że wejścia do mieszkań są tu najczęściej usytuowane na galeriach.
Fot. Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl
Najdłuższy polski falowiec jest jednocześnie jednym z liderów pod względem długości w Europie. Powstał w Gdańsku w latach 1970-73, usytuowany jest na ulicy Obrońców Wybrzeża. Na budynek składa się 10 pięter z 1792 mieszkaniami, które zamieszkiwać może nawet ok. 6 tys. osób. Łączna długość budynku to aż 860 m przy 32 m wysokości i 13 m szerokości. Podobne obiekty powstały też w Poznaniu, Łodzi, Katowicach i oczywiście w Warszawie.
Zobacz też: Największe porty na świecie: śródlądowe i dalekomorskie [LISTA]
Jakie jeszcze warto znać najdłuższe budynki w Europie? Lista obiektów mieszkalnych o imponującej długości zawiera budynki nie tylko z Polski, ale także Austrii, Danii i Ukrainy. Poza polskim falowcem z Gdańska znajdą się na niej:
Zobacz też: Opuszczone miasta w Polsce - gdzie się znajdują?