Najdłuższe budynki w Europie? Niektóre z nich znajdziesz w Polsce

Najdłuższe budynki w Europie? Najczęściej wyróżnikiem jest wysokość rekordowych budowli, ale co z ich długością? Niektóre z ciekawych przypadków takiej architektury znajdują się także w Polsce.

Najdłuższe budynki w Europie - ranking 

Jak wskazać najdłuższe budynki w Europie? Bardzo trudno jest stworzyć taki ranking. O ile klasyfikacje najwyższych budowli na kontynencie są bardzo popularne i cieszą się zainteresowaniem, o tyle bardzo trudno jest znaleźć zestawienie jeśli chodzi o najdłuższe przykłady architektury europejskiej. Warto też zwrócić uwagę na to, że niekiedy najdłuższymi budynkami w Europie nazywa się budowle takie, jak fortyfikacje lub mury obronne. Przykładem niech będą mury otaczające moskiewski Kreml. Niekiedy w takich zestawieniach umieszcza się też kompleksy budynków takie, jak choćby nazistowski ośrodek wypoczynkowy Prora na Rugii, gdzie pojedyncze budynki nie są dłuższe od 750 m.   

Kreml w MoskwieKreml w Moskwie Shutterstock

Gdzie są najdłuższe budynki w Europie?

Gdzie są najdłuższe budynki w Europie? Okazuje się, że także w Polsce. Trudno jednak wskazać jeden kraj lub grupę krajów, w której mogłoby istnieć szczególne upodobanie odnośnie budowy bardzo długich gmachów publicznych lub mieszkalnych. Można wskazać, że duża ilość gigantycznych założeń powstała na terenie Związku Radzieckiego. Dzisiaj można je oglądać w Rosji i na Ukrainie. Pamiętajmy jednak, że w różnych epokach pojawiały się także bardzo długie budynki w miastach niemieckich czy duńskich. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Najdłuższy budynek w Europie? Twierdza Modlin

Gdzie znajduje się najdłuższy budynek w Europie? W tym przypadku możemy mieć pewność: jest to nasza Twierdza Modlin. W zasadzie nie chodzi tu o dłuższy z budynków tworzących cytadelę, który ma 1330 m., ale o jej łączną długość. Całość jest znacznie bardziej imponująca: położone u zbiegu Narwi, Wisły i Wkry umocnienia to m.in. cytadela składająca się z dwóch budynków liczących łącznie 2250 m. Fortyfikacje rozbudowywane były przez Francuzów, Rosjan i Polaków. Po II wojnie światowej obiekty Twierdzy Modlin popadały stopniowo w ruinę. Obecnie możliwe jest zwiedzanie niektórych z nich. Ciekawostką jest, że Twierdza Modlin jest jednym z najchętniej uwiecznianych w filmie polskich zabytków. Jej budynki i historyczny spichlerz na wyspie wiślanej można zobaczyć m.in. w obrazach:

 • ''C.K. Dezerterzy''
 • ''Pan Tadeusz''
 • ''Kiler''
 • ''1983''
 • ''1920: Wojna i miłość''
 • ''1920. Bitwa Warszawska''
 • ''Ekstradycja''
 • ''Jutro idziemy do kina''
 • ''Czas honoru''

Twierdza Modlin, wieża Tatarska zwana też CzerwonąTwierdza Modlin, wieża Tatarska zwana też Czerwoną Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Turystyka militarna: prężnie rozwijająca się gałąź turystyki kulturalnej

Jakie są najdłuższe budynki w Europie? Poznaj polskie falowce

Jakie są najdłuższe budynki w Europie? Wśród rekordowych budowli czołowe miejsca zajmują polskie ''falowce''. Co kryje się pod tą nazwą? Mowa o specyficznych budynkach mieszkalnych, które budowano przede wszystkim w Polsce i we Włoszech - w naszym kraju ich popularność przypadła na lata 60. i 70. Nazwa wzięła się stąd, że bryła i układ balkonów niebywale długich budowli przypomina falę.  Charakterystyczne, że wejścia do mieszkań są tu najczęściej usytuowane na galeriach.

Twierdza Modlin, wieża Tatarska zwana też CzerwonąFot. Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższy polski falowiec jest jednocześnie jednym z liderów pod względem długości w Europie. Powstał w Gdańsku w latach 1970-73, usytuowany jest na ulicy Obrońców Wybrzeża. Na budynek składa się 10 pięter z 1792 mieszkaniami, które zamieszkiwać może nawet ok. 6 tys. osób. Łączna długość budynku to aż 860 m przy 32 m wysokości i 13 m szerokości. Podobne obiekty powstały też w Poznaniu, Łodzi, Katowicach i oczywiście w Warszawie.    

Zobacz też: Największe porty na świecie: śródlądowe i dalekomorskie [LISTA]

Najdłuższe budynki w Europie - lista niezwykle długich bloków mieszkalnych

Jakie jeszcze warto znać najdłuższe budynki w Europie? Lista obiektów mieszkalnych o imponującej długości zawiera budynki nie tylko z Polski, ale także Austrii, Danii i Ukrainy. Poza polskim falowcem z Gdańska znajdą się na niej:

 • Apartamentowiec na alei Sobornosti w Łucku - 1750 m;
 • Bymuren 1-175 w miejscowości Hvidore w Danii - 1475 m;
 • Apartamentowiec Karl-Marx-Hof w Wiedniu - 1100 m
 • Apartamentowiec Le Lignon w Genewie - 1060 m

Zobacz też: Opuszczone miasta w Polsce - gdzie się znajdują?

Więcej o: