Najdłuższe budynki na świecie. Te budowle robią wrażenie!

Jakie są najdłuższe budynki na świecie? Wbrew pozorom nie tak łatwo jest je wskazać. Z pewnością jednymi z najdłuższych są terminale na światowych lotniskach. Wyjątkowo okazałe mogą być też budynki mieszkalne.

Jakie są najdłuższe budynki na świecie? To zależy...

Jakie są najdłuższe budynki na świecie? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wiele zależy od tego, w jaki sposób zdefiniujemy pojęcie budynku. W niektórych klasyfikacjach uwzględnia się wyłącznie bloki mieszkalne, w innych także niebywale długie budynki użyteczności publicznej. Najszersze ujęcia problemu to te rankingi, w których jako budynki traktuje się zespoły umocnień i fortyfikacje. 

Według SJP PWN budynek to ''obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród, posiadający fundamenty i dach''. Trudno więc, aby w klasyfikacji znalazły się takie pomniki ludzkiej architektury, jak np. Wielki Mur Chiński. Należy tutaj także pominąć połączone ze sobą kompleksy budynków takie, jak choćby zespół kilku nazistowskich budynków hotelowych Prora na wyspie Rugii, które łącznie mają wprawdzie ok. 4500 m, ale najdłuższy z nich liczy samodzielnie zaledwie 750 m. 

Gdzie są najdłuższe budynki na świecie? Sprawdźmy

Gdzie są najdłuższe budynki na świecie? Właściwie trudno stwierdzić, że w którejś części globu panowała lub panuje szczególna moda na wznoszenie niezwykle długich budynków. Można jednak wskazać, że bardzo często rekordy biją terminale lotnisk na całym świecie - w ich przypadku rozmiary wynikają z konieczności obsługi bardzo intensywnego ruchu pasażerskiego lub towarowego. Wśród najbardziej okazałych można wymienić budowle w Dubaju, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Najdłuższe budynki na świecie to również realizacje architektoniczne przeznaczone do zamieszkania. Bardzo wiele takich budowli pojawiło się na terenie Związku Radzieckiego, dzisiaj można je oglądać na Ukrainie i w Rosji. Bardzo okazałe są wreszcie nasze ''falowce'' z lat 60. i 70. z największym, który zlokalizowany jest w Gdańsku.

Falowiec w Gdańsku.Falowiec w Gdańsku. Fot. Bartosz Banka / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Najmniejsze kościoły w Polsce - najciekawsze budynki sakralne, które warto odwiedzić

Najdłuższe budynki na świecie - lista 

Najdłuższe budynki na świecie? Lista budowli umieszczonych w rankingu nawet bez murów obronnych, instalacji badawczych i fortyfikacji może się prezentować nieco ekscentrycznie. Znajdą się na niej m.in.:

  • Twierdza w Modlinie (Cytadela) - dł. 2250 m (łącznie);
  • Apartamentowiec na alei Sobornosti w Łucku - 1750 m
  • Terminal cargo Międzynarodowego Portu Lotniczego w Dubaju - 1774 m; 
  • Terminal Międzynarodowego Portu Lotniczego Kansai (Japonia) - 1700 m;
  • Terminal Portu Lotniczego Detroit - 1600 m. 

Twierdza Modlin, wieża Tatarska zwana też CzerwonąTwierdza Modlin, wieża Tatarska zwana też Czerwoną Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższe budynki na świecie. Ranking budynków mieszkalnych

Najdłuższe budynki na świecie? Ranking nie może obyć się bez budowli mieszkalnych. W tej kategorii przoduje Europa. Najdłuższy jest wspomniany już Apartamentowiec na alei Sobornosti w Łucku, który liczy sobie 1750 m. Niewiele ustępuje mu budynki w miejscowości Hvidore w Danii (1475 m długości). Bardzo okazałe są też apartamentowce Karl-Marx-Hof w Wiedniu (1100 m) i Le Lignon w Genewie (1060 m).

Jak na ich tle wypadają polskie ''falowce''? Najdłuższy z nich powstał w latach 1970-1973 w Gdańsku i jest umiejscowiony na ul. Obrońców Wybrzeża. Przy 10 piętrach z 1792 mieszkaniami posiada aż 860 m długości. Szacuje się, że może w nim mieszkać nawet 6 tys. osób. 

Najdłuższy budynek na świecie. Karl-Marx-Hof jeden z najdłuższych i najciekawszych

Chociaż Karl-Max-Hof raczej nie jest bezsprzecznie najdłuższym budynkiem na świecie, to z pewnością znajduje się w czołówce przy 1100 m długości. Jest jednak bardzo ciekawym założeniem pochodzącym z lat 1927-30. Wtedy to Wiedniem rządzili socjaliści, którzy forsowali program intensywnego budownictwa mieszkaniowego. Niezwykle długi budynek miał stanowić odpowiedź na rosnące zapotrzebowania. Jednocześnie miał być samowystarczalny - oprócz 1382 mieszkań mieściły się tutaj przedszkole, pralnia, biblioteka i obszary zielone przeznaczone dla wypoczynku.  

Zobacz też: Najdłuższe tunele w Europie: gdzie ich szukać i do czego służą?

Zobacz wideo Pierwszy turysta w kosmosie - miliarder, Richard Branson
Więcej o: