Polacy ruszyli po wycieczki. Planują już wyjazdy na majówkę

Polacy powracają do swoich turystycznych zwyczajów i podobnie jak to miało miejsce przed pandemią, chętnie kupują wycieczki zorganizowane. Dobrze sprzedają się zarówno wyjazdy na terminy zimowe, jak i na wiosenno-letnie.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Od 1 lutego w państwach UE obowiązują nowe zalecenia Rady Unii Europejskiej dotyczące podróżowania. Zakładają one, że kryterium, według którego będą nakładane dodatkowe obowiązki na przyjezdnych, ma być status danej osoby, a nie to, skąd pochodzi. W praktyce oznacza to, że w pełni zaszczepieni i ozdrowieńcy mają jeździć po wspólnocie bardziej swobodnie. Z kolei ci, którzy nie posiadają wymienionych dokumentów, mogą przedstawić negatywne testy na COVID-19. Ostateczna decyzja dotycząca przepisów wjazdowych należy do poszczególnych państw, ale część z nich, jak chociażby Włochy, już dostosowała zasady przekraczania granic do nowych rekomendacji.

- Porozumienie unijnych ministrów w sprawie nowych zasad podróżowania to świetna wiadomość dla branży turystycznej, która na pewno pozytywnie wpłynie na jeszcze większą gotowość klientów do zamawiania wczasów – komentuje Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu w Wakacje.pl.

Klienci rezerwują z większym wyprzedzeniem

Polacy rezerwują obecnie wycieczki zagraniczne zarówno w najbliższym terminie, jak i w dalszym. Dopiero za kilka i kilkanaście tygodni lub w wakacje szkolne. – Sprzedaż rozkłada się według wzorów obserwowanych przed pandemią. W trzecim tygodniu stycznia największe zainteresowanie dotyczyło wyjazdów na ferie zimowe (32 proc.), na drugim miejscu znajdują się podróże na majówkę (21 proc.), a na trzecim na wakacje letnie (18 proc.) – mówi Anna Podpora, menedżer produktu w Wakacje.pl. – W sprzedaży oferty zimowej królują Egipt, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie oraz kierunki egzotyczne. W tej ostatniej grupie prym wiodą Dominikana, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk, Malediwy i Zanzibar – dodaje.

Natomiast analiza sprzedaży na sezon Lato 2022, który rozpoczyna się pod koniec kwietnia, pokazuje, że w tym roku, podobnie jak to było w ubiegłym, wielu Polaków pojedzie do Turcji (w 2021 roku podróżował tam co czwarty klient Wakacje.pl), Grecji, Hiszpanii, Tunezji, Bułgarii i na Cypr. – Widzimy też rosnący popyt na urlop w Chorwacji, szczególnie w opcji z dojazdem własnym samochodem – podkreśla Anna Podpora.

 Źródło: wakacje.pl

Więcej o: