Maroko otwiera granice. Dowód szczepienia to nie wszystko

Po ponad dwóch miesiącach zamknięcia Maroko ponownie otwiera granice. Aby wjechać na teren kraju, trzeba spełnić określone warunki.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem

Kraj położony w Afryce Północnej jesienią cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Po wykryciu najnowszego wariantu władze kraju zdecydowały o zamknięciu 29 listopada ubiegłego roku granic lądowych, powietrznych i morskich. Teraz podjęto decyzję o otwarciu kraju. Od 7 lutego Maroko ponownie otwiera swoje granice. Możliwe będą loty do i z tego kraju.

Bieszczadzkie niedźwiedzie już się obudziły (zdjęcie ilustracyjne) Przyrodnik: Jesteśmy ofiarami upowszechniania informacji o pomaganiu zwierzętom

Zasady wjazdu do Maroka

Aby móc wjechać na terytorium kraju, trzeba spełnić kilka warunków. Jak czytamy na stronie visitmorocco.com, kraj otwiera się jedynie dla osób zaszczepionych. Konieczne będzie nie tylko okazanie certyfikatu szczepienia, ale także przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie później niż 48 godz. przed wylotem. Poza tym po przylocie podróżni zostaną poddani szybkim, wyrywkowym testom na koronawirusa, a zorganizowane grupy zostaną poddane losowym testom PCR. Zgodnie z wytycznymi rządu marokańskiego wyrywkowo mogą zostać również przetestowani goście w hotelu lub w ośrodku pobytowym dla turystów 48 godzin po przylocie.

"Decyzja ta jest zgodna z przepisami prawa dotyczącymi zarządzania stanem zagrożenia zdrowia oraz z uwzględnieniem ewolucji sytuacji epidemiologicznej" – argumentuje ministerstwo.

Tuż przed 7 lutego zasady wjazdu zostaną doprecyzowane i pojawią się dodatkowe informacje na temat zasad wjazdu. Być może kraje będą podzielone na trzy grupy w zależności od ryzyka zarażenia koronawirusem. Gdy komunikat zostanie uszczegółowiony, na pewno o tym fakcie poinformujemy.

Wybierając się do Maroka, pamiętajmy, że w miejscach publicznych, kawiarniach, restauracjach, taksówkach czy autobusach trzeba nosić maseczki i może zostać nam zbadana temperatura. Aby wejść do większości miejsc publicznych, w tym hoteli, restauracji, kawiarni i publicznych środków transportu trzeba okazać dowód szczepienia.

Spektakularny jacht Kulczyka do wynajęcia. Cena jednak zwala z nóg Spektakularny jacht Kulczyka do wynajęcia. Kwota jednak zwala z nóg

Sytuacja epidemiczna

W Maroku do tej pory zanotowano ponad milion sto przypadków zakażeń koronawirusem, wyzdrowiało  mln 87 tys. pacjentów, a umarło ponad 15 tys. 400 osób. 2 stycznia odnotowano 3051 nowych przypadków, a 29 osób zmarło,

Akcja szczepień przebiega w tym kraju sprawnie, 62,8 proc. populacji jest zaszczepiona. Z danych Our World in Data wynika, że podano 52,4 mln dawek, a 23 mln obywateli z 36-milionowej populacji przyjęło dwie dawki szczepionki. W styczniu 3 mln Marokańczyków zaszczepiło się po raz trzeci.

Źródło: www.visitmorocco.com / Our World in Data / www.worldometers.info

Więcej o: