Najdłuższe jeziora w Europie. Top 5 najdłuższych akwenów Starego Kontynentu

Najdłuższe jeziora w Europie? Stary Kontynent obfituje w ciekawe akweny, które bywają ważne z powodów gospodarczych, turystycznych i z racji ich znaczenia przyrodniczego. Oto kilka zbiorników, które wyróżniają się długością.

Gdzie są najdłuższe jeziora w Europie? Sprawdzamy!

Gdzie są najdłuższe jeziora w Europie? Północ kontynentu jest zdecydowanie bardziej uprzywilejowana pod tym względem od pozostałych jego części. Największa liczba akwenów o bardzo wielkiej długości zlokalizowana jest w Rosji, Finlandii, Szwecji i Estonii. Niektóre z nich to równocześnie największe zbiorniki śródlądowe na Starym Kontynencie. 

Jakie są najdłuższe jeziora w Europie? Lista

Jakie są najdłuższe jeziora w Europie? Warto wiedzieć o tym, że pierwsza piątka najdłuższych akwenów na Starym Kontynencie obejmuje jeziora:

 • Wetter (Szwecja) - 135 km
 • Pejpus (Rosja/Estonia) - 140 km
 • Saimaa (Finlandia) - 194 km
 • Ładoga - 219 km
 • Onega - 248 km

Oczywiście lista bardzo ciekawych jezior o zadziwiająco okazałych rozmiarach jest znacznie dłuższa. Warto je pokrótce omówić w porządku geograficznym. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najdłuższe jeziora w Europie: lista długich jezior w Rosji i Estonii

Lista najdłuższych jezior w Europie jest długa. Bardzo wiele spośród nich leży na terytorium Rosji. Jeden z tych akwenów, historycznie ważne jezioro Pejpus, znajduje się na granicy rosyjsko - estońskiej. Które z nich przede wszystkim warto znać? Najsłynniejsze to:

 • Ładoga - największe jezioro Europy, w całości leżące w Rosji, choć dawniej dostęp do niego miała też Finlandia. Jego powierzchnia to prawie 18 tys. km². Położone w umiarkowanym klimacie, posiada urozmaicone i atrakcyjne wybrzeże. Większość akwenu zamarza zimą. Pochodzenie nazwy jest tajemnicą - przypuszcza się, że wywodzi się z języka fińskiego. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu nazwy Ładoga pochodzą z XIII w.
 • Onega - drugie co do wielkości jezioro Europy, położone w rosyjskiej Republice Karelii. Głębokie nawet na 127 m. Ciekawostką jest fakt, że na jeziorze znajduje się nawet 1650 wysp i wysepek. W zimie akwen zamarza. Na jednej wysp znajduje się Cerkiew Przemienienia Pańskiego - jedna z najważniejszych świątyń prawosławia.   
 • Białe - akwen położony w obwodzie wołgogradzkim. Jego powierzchnia to 1290 km², głębokość maksymalna zaś 33 m. 
 • Pejpus - jezioro graniczne pomiędzy Rosją a Estonią. Należy do pięciu największych akwenów Europy. Zamarza od listopada do maja. Dlatego w kwietniu 1242 r. na skutej lodem tafli jeziora odbyła się bitwa, w której Aleksander Newski pokonał wojska krzyżackie i zatrzymał ekspansję Zakonu na Rusi.    

Jezioro Ładoga w RosjiJezioro Ładoga w Rosji fot. Wikimedia Commons/Yoneh

Najdłuższe jeziora w Europie - ranking akwenów w Szwecji i Finlandii

Oczywiście nie tylko w Rosji znajdują się najdłuższe jeziora w Europie. Ranking zawiera także malownicze akweny zlokalizowane na ziemiach fińskich i szwedzkich. Mowa tu o jeziorach:

 • Wener - największe jezioro Szwecji i trzecie w Europie. Posiada niskie brzegi i nieregularną linię brzegową z licznymi wyspami. Największa głębokość to 106 m. Główne miasta nad jeziorem to Lidköping i Karlstad. 
 • Saimaa - jest to właściwie sieć jezior w Finlandii, które posiadają zalesione i skaliste brzegi z licznymi wyspami. Maksymalna głębokość to 84 m. 
 • Wetter - drugie spośród największych jezior Szwecji o maksymalnej głębokości 128 m. Posiada wysokie, skaliste i strome brzegi. Visingsö, największa z wysp na jeziorze, ma 14 km długości. 
 • Melar - trzecie spośród największych jezior Szwecji z licznymi wyspami. Jest połączone z Morzem Bałtyckim. Na jednym z jego brzegów leży Sztokholm.  
 • Päijänne - największe i najgłębsze jezioro Finlandii. Jest połączone z Zatoką Fińską. Znajduje się na nim aż 2690 wysp i wysepek. Znane z bogatego świata roślin i zwierząt. 

Najdłuższe jezioro w Europie. Co z Morzem Kaspijskim?

Czy aby na pewno Onega jest najdłuższym jeziorem Europy? Warto wiedzieć, że najdłuższym jeziorem na świecie jest Morze Kaspijskie. Jego długość to aż 1200 km. Prawdą jest, że w większości znajduje się ono już w Azji. Północna część geograficznie przynależy jednak do Starego Kontynentu. Morze Kaspijskie jest po kilkakroć dłuższe od Onegi, ale jedynie część tego dystansu leży w Europie. Trudno więc przyjmować, że ten większy od terytorium Polski akwen może być uwzględniany w tej klasyfikacji.

Morze Kaspijskie. Zdjęcie ilustracyjneMorze Kaspijskie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz też: Jeziora u podnóża Alp - najpiękniejsze miejsca na udany wypoczynek dla fanów relaksu i aktywnego spędzania czasu

Więcej o: