Najdłuższe jeziora w Polsce: 5 najdłuższych akwenów w naszym kraju

Najdłuższe jeziora w Polsce? Zazwyczaj głośno jest o największych i najgłębszych akwenach. Zwłaszcza mieszkańcy Iławy i okolic będą jednak dumni z długości swojego Jezioraka. Które polskie jeziora są niewiele krótsze?

Najdłuższe jeziora w Polsce: lista top 5

Najdłuższe jeziora w Polsce? Lista top 5 to w tym przypadku akweny bardzo rozpoznawalne w całej Polsce. Większość z nich ma duże znaczenie zwłaszcza jeśli chodzi o turystykę. Wyjazd nad jezioro wciąż jest bardzo popularnym sposobem wypoczynku w wakacje lub długi weekend. Nawet zimą znajdą się osoby, które skuszą bajkowe widoki, łyżwy, bojery lub wędkarstwo podlodowe.

Czy długość jeziora może być ważnym wyróżnikiem dla danego akwenu? Być może nie wpływa bezpośrednio na jego walory, ale jest ciekawostką, która przyciąga. 5 najdłuższych jezior w Polsce to:

 1. Jeziorak na Pojezierzu Iławskim - 27,45 km
 2. Śniardwy na Mazurach - 22,1 km
 3. Mamry na Mazurach - 20 km
 4. Łebsko na Kaszubach - 16,4 km
 5. Dąbie na Pomorzu Zachodnim - 15 km

Jezioro JeziorakJezioro Jeziorak Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższe jeziora w Polsce - ranking z uwzględnieniem powierzchni

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o najdłuższe jeziora w Polsce? Ranking top 5 składa się jednocześnie z niezwykle dużych akwenów. Wszystkie znajdą się na czołowych lokatach wśród największych jezior naszego kraju:

 1. Śniardwy - 11340,4 ha
 2. Mamry - 10282,4 ha
 3. Łebsko - 7140,0 ha
 4. Dąbie - 5408,0 ha
 5. Miedwie - 3527,0 ha
 6. Jeziorak - 3219,4 ha

Jezioro ŚniardwyJezioro Śniardwy Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Okazuje się, że najdłuższe jeziora w Polsce to zwykle również największe zbiorniki śródlądowe w kraju. Wyjątkiem jest jezioro Miedwie, które znajduje się na Pobrzeżu Szczecińskim.  

Zobacz też: Wygląda jak Malediwy, ale to zdjęcie z Polski. Blogerzy zrobili je w Jaworznie

Gdzie są najdłuższe jeziora w Polsce? 

Gdzie są najdłuższe jeziora w Polsce? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: trzy spośród pięciu akwenów o największej długości znajduje się na Mazurach. Chodzi tu nie tylko o Śniardwy i Mamry. Przodujący w klasyfikacji Jeziorak leży wprawdzie w makroregionie geograficznym Pojezierza Iławskiego, ten jednak jest częścią historycznych Mazur. Po jednym jeziorze w zestawieniu znajduje się też na Kaszubach i Pomorzu Zachodnim. 

Jezioro MamryJezioro Mamry Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Stopnie żeglarskie: czym są i jak je zdobyć?

Najdłuższe jezioro w Polsce - Jeziorak

Najdłuższe jezioro w Polsce to bezsprzecznie długi na ponad 27 km Jeziorak. To jezioro rynnowe połączone jest z Kanałem Elbląskim. Znajduje się na nim aż 16 wysp. Jedną z nich jest Wielka Żuława należąca do największych wysp śródlądowych w Polsce (o powierzchni 82,4 ha). Znanym miastem leżącym nad Jeziorakiem jest Iława.  

Jezioro JeziorakJezioro Jeziorak canon_shooter / Shutterstock

Najdłuższe jeziora w Polsce: Śniardwy i Mamry

Jeziorak jest pierwszy w klasyfikacji, ale znacznie bardziej popularne są inne najdłuższe jeziora w Polsce - Śniardwy i Mamry. Pierwsze z nich to największe jezioro w Polsce. Długość Śniardw także jest imponująca - 22,1 km robi wrażenie. Wiedzie przez nie szlak żeglugi mazurskiej, w sezonie jest oblegane przez turystów. O tym, jak okazały jest to akwen, świadczy fakt, że znajduje się w dwóch powiatach (mrągowskim i piskim) i czterech okolicznych gminach. Bogatą przyrodę chroni się w Mazurskim Parku Krajobrazowym i obszarze specjalnej ochrony ptaków ''Puszcza Piska''.

Żaglówki na jeziorze ŚniardwyŻaglówki na jeziorze Śniardwy itsmejust / Shutterstock

Jednym z najdłuższych jezior w Polsce są też Mamry o długości 20 km. Znajdują się na nim aż 33 wyspy. Przez Mamry prowadzi trasa żeglugowa z Węgorzewa do Rucianego-Nidy. Raj dla siebie znajdą tutaj w szczególności wielbiciele dzikich ptaków - teren części wysp obejmuje rezerwat ornitologiczny.

Jezioro Mamry (z prawej) i jezioro Święcajty (z lewej)Jezioro Mamry (z prawej) i jezioro Święcajty (z lewej) Fot. Przemys?aw Skrzyd?o / Agencja Wyborcza.pl

Jakie są najdłuższe jeziora w Polsce? Łebsko i Dąbie

Jakie są najdłuższe jeziora w Polsce? W zestawieniu muszą się też znaleźć Łebsko i Dąbie położone już poza obszarem Mazur. Położone na Kaszubach Łebsko jest typem jeziora przybrzeżnego. Długie na 16,4 km, znajduje się na obszarze powiatów słupskiego i lęborskiego. Leży również na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Północny brzeg jeziora stanowi Mierzeja Łebska - występują tu ruchome piaski.  

Jezioro ŁebskoJezioro Łebsko Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Jezioro Dąbie jest z kolei długie na 15 km. Akwen stanowi jedno z ulubionych miejsc wakacyjnego wypoczynku dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. To jezioro deltowe w Dolinie Dolnej Odry w całości znajduje się w granicach Szczecina. Posiada dobrze rozwiniętą linię brzegową, znajduje się tu kilka obiektów przeznaczonych dla żeglarzy. Cały akwen obejmuje obszar specjalnej ochrony ptaków ''Dolina Dolnej Odry''. 

Jezioro DąbieJezioro Dąbie PIOKAL / Shutterstock

Zobacz też: Najgłębsze jeziora w Polsce - czy znasz je wszystkie?

Więcej o: