USA. Nie żyje Ozzie - najstarszy goryl na świecie

Goryl Ozzie miał 61 lat. W ostatnich tygodniach wykazywał brak apetytu. Przyczyna jego śmierci nie jest jeszcze znana.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Odwiedź tę wyspę, zanim będzie za późno

W wieku 61 lat zmarł najstarszy na świecie goryl płci męskiej. Ozzie był gorylem nizinnym zamieszkującym od lat ogród zoologiczny w Atlancie. Goryl nizinny to gatunek krytycznie zagrożony, który w 2016 roku został wpisany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) na "czerwoną listę".

"To ogromna strata dla ogrodu zoologicznego"

Przyczyna jego śmierci nie jest jednak jeszcze znana. Jak poinformowało zoo w Atlancie, w ostatnich tygodniach Ozzie wykazywał brak apetytu - nie chciał przyjmować płynów ani posiłków. Wcześniej goryl był leczony w związku z wieloma chorobami. We wrześniu ubiegłego roku uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. 

- To ogromna strata dla ogrodu zoologicznego w Atalancie. Ozzie pozostawił po sobie wielu potomków i przyczynił się do lepszego poznania i poszerzenia wiedzy na temat tego gatunku - powiedział dyrektor zoo Raymond Kind.

Zmarł kilka dni po swojej partnerce z wybiegu

Ozzie był trzecim najstarszym w historii przedstawicielem małpokształtnych. Pozostawił po sobie aż siedem generacji potomków - zamieszkujących ogrody zoologiczne na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Warto jednak zaznaczyć, że Ozzie posiadał tytuł najstarszego samca goryla. Natomiast rekordzistką jako najstarszy żyjący goryl w historii jest 64-letnia Fatou - samica, która zamieszkuje berlińskie zoo. 

 

Ozzie trafił do zoo w 1988 roku. Trzynaście lat temu został pierwszym gorylem na świecie, któremu zmierzono ciśnienie krwi. Co ciekawe, Ozzie zmarł zaledwie kilka dni po śmierci 59-letniej Choomby, która była jego partnerką z wybiegu. Para spędziła ze sobą 15 lat. Gorylica z powodu złego stanu zdrowia została poddana eutanazji. 

Więcej o: