Największe wodospady w Kanadzie. Wodospad Niagara wciąż najpopularniejszy!

Największe wodospady w Kanadzie ujmują swoim wyglądem największych miłośników natury. Choć w Kanadzie nie znajdziemy tych najwyższych czy najdłuższych wodospadów na świecie, to nie zmienia to faktu, że te które się tam znajdują, są wyjątkowo piękne i warto je zobaczyć na własne oczy.

Największy wodospad w Kanadzie - Niagara 

Największe wodospady w Kanadzie znajdziemy głównie na południu kraju, przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Wśród nich niewątpliwie prym wiedzie Niagara, która choć nie jest największym wodospadem w Kanadzie, to z całą pewnością jest najbardziej rozpoznawalna. 

 

Wodospad Niagara zlokalizowany jest na rzece o tej samej nazwie, która liczy sobie 55 km długości i wypływa z jeziora Erie. Znajduje się ona na granicy Kanady i USA, dlatego turyści tłumnie przybywający podziwiać wodospad od strony USA zmuszeni są przekroczyć granicę, gdyż to po kanadyjskiej stronie rozlega się najlepszy widok na Niagara Falls. Odległość od Toronto do wodospadu wynosi około 125 km, co oznacza, że trzeba spędzić około dwóch godzin na dojeździe. 

 

Większość infrastruktury turystycznej związanej z Niagarą znajduje się po stronie kanadyjskiej. Oprócz samego widoku na wodospad na przybywających czeka możliwość odbycia rejsu statkiem, który podpływa niemalże pod same kaskady. Zobaczyć warto także "Jaskinię Wiatrów" czy wybudowane w latach 90. kasyno. Przebywając nad Niagarą, warto zatrzymać się do zmierzchu, kiedy pojawia się podświetlenie tworzące niepowtarzalny widok.

Jakie są największe wodospady w Kanadzie? Montmorency w prowincji Quebec

Montmorency to kolejny z kanadyjskich wodospadów. Jeśli zastanawiasz się, jakie są największe wodospady w Kanadzie, ten z pewnością znajdzie się na ich liście. Wodospad znajduje się na rzece Montmorency w prowincji Quebec. Jego dokładna lokalizacja to pogranicze Beauport, które jest dzielnicą miasta Québec oraz gminy Boischatel. Montmorency liczy sobie 84 m wysokości i 46 m szerokości. Jest tym samym o 30 m wyższy od wodospadu Niagara!

 

Swoją nazwę wodospad zawdzięcza Samuelowi de Champlain, który nadał mu ją w 1613 roku, chcąc tym samym uczcić Henryka II, księcia Montmorency. Turyści mogą podziwiać obecnie wodospad z różnych poziomów dzięki znajdującym się w pobliżu schodach, ale także dzięki kolejce linowej. Nad krawędzią wodospadu znajduje się także wiszący most. 

Największe wodospady w Kanadzie - lista. Takakkaw

Lista największych wodospadów w Kanadzie nie może obyć się również bez Takakkaw. Jest to wodospad położony na rzece o tej samej nazwie, która przepływa przez Kolumbię Brytyjską. Wodospad znajduje się w Parku Narodowym Yoho (Góry Skaliste), w pobliżu Field. Jego wysokość, w zależności od źródła, określana jest w przedziale między 366 a 373 metry. Wodospad Takakkaw jest częścią większej kaskady, której łączna wysokość to robiące wrażenie 504 metry.

 

Takakkaw jest zasilany przez lodowiec Daly. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie objętości spadku wody podczas letnich miesięcy. Największy spadek występuje natomiast późną wiosną, w okresie roztopów. Dotarcie nad wodospad jest wyjątkowo łatwe - droga z parkingu zajmuje około kwadransa, spokojnym spacerowym tempem. Po drodze do wodospadu znajduje się także słynne jezioro Louise przy którym warto zatrzymać się na dłużej.

Największe wodospady w Kanadzie. Ranking

Ranking największych wodospadów w Kanadzie jest na tyle długi, że trudno w jednym miejscu zebrać wszystkie warte uwagi lokalizacje. Niemniej poniżej znajdziesz listę najciekawszych wodospadów kanadyjskich, które warto zobaczyć, będąc w pobliżu.

  • Helmcken na rzece Murtle w Wells Gray Provincial Park 
  • Hunlen w Tweedsmuir South Provincial Park
  • Virginia w Parku Narodowym Nahanni
  • Alfred Creek w dolnym biegu rzeki Skwawka.
 

Gdzie są największe wodospady w Kanadzie?

To, gdzie są największe wodospady w Kanadzie, jest ściśle związane z rzeźbą terenu. Wodospady najczęściej występują na obszarach górzystych i nie inaczej jest w przypadku Kanady. Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze dość często są one zlokalizowane na obszarze parków narodowych lub na terenach objętych ochroną. Niemniej jednak do większości z nich turyści mają swobodny dostęp - możliwe jest obejrzenie z bliska tych wyjątkowych cudów natury. 

Zobacz też: Najdłuższe jeziora na świecie: 10 najdłuższych akwenów na Ziemi

Więcej o: