Cyklady - wyjątkowe wyspy, zachwycające architekturą, zabytkami i pięknymi krajobrazami

Cyklady, chętnie odwiedzane przez turystów z różnych stron świata, zaskakują różnorodnością i malowniczymi widokami. Przekonaj się, które z tych greckich wysp warto zobaczyć.

Cyklady: co to za wyspy?

Wyspy Cyklady są archipelagiem, położonym nad Morzem Egejskim. Jedne z najpiękniejszych wysp Greckich, znajdują się u południowo-wschodnich wybrzeży kraju, przyciągając do siebie turystów, szukających rajskich plaż, śladów starożytnej kultury i miast, urzekających śródziemnomorskim klimatem. Cyklady, do których możesz dotrzeć promem z oddalonego o 10 km Pireus, obejmują około 220 wysp, posiadających 2572 km² łącznej powierzchni. Prócz licznych plaż, Cyklady oferują turystom niezapomniane widoki i wiele pięknych miejsc do zwiedzania. Odwiedzając greckie wyspy ujrzysz tarasowo położone miasteczka, nie pominiesz charakterystycznych dla Cyklad wiatraków, zyskasz okazję do zwiedzania zamków weneckich, a także zasmakujesz w wyjątkowo smacznej kuchni.

Cyklady: jakie wyspy warto odwiedzić?

Szukając miejsc, dających możliwość zwiedzania malowniczych miasteczek i wypoczynku na słonecznych plażach koniecznie odwiedź magiczne Cyklady. Jakie wyspy należą do tego greckiego archipelagu? Do najchętniej odwiedzanych z nich, oferujących najwięcej atrakcji, należą:

Delos

Tajemnicza wyspa Delos zainteresuje każdego miłośnika kultury starożytnej. Kamienista wyspa, będąca jedną z najmniejszych w archipelagu, zasłynęła jako mityczne miejsce narodzin Artemidy i Apollina. Skalista wyspa, na której w drugiej połowie XIX odnaleziono starożytne ruiny, jest obecnie miejscem, znanym też jako stanowisko archeologiczne. Do architektonicznych zabytków, które zobaczysz podczas zwiedzania tej wysypy należą między innymi: Taras Lwów, Świątynia Izydy czy Dom Dionizosa.

Wyspy greckie. DelosWyspy greckie. Delos Wyspy greckie. Delos/shutterstock

Ios

Każdy, kto chce skosztować najlepszego greckiego wina, powinien wybrać się na wyspę Ios. Oprócz wspaniałych trunków spróbujesz tam wyjątkowo smacznej kuchni, a także zachwycisz się widokiem stromych klifów i turkusowej wody. Szukając najpiękniejszych plaż koniecznie odwiedź Mylopotas, Manganari, Psathi i Agia Theodoti.  

Wyspa IosWyspa Ios istock

Mykonos

Jedną z najsłynniejszych cykladzkich wysp jest Mykonos, z którego, oprócz wspaniałych wspomnień, przywieziesz również wiele fantastycznych fotografii. Przepiękna wyspa oczaruje Cię wyjątkowym klimatem, odczuwalnym szczególnie w mieście Chora. Ujrzysz tam charakterystyczne dla Cyklad białe domki z niebieskimi bądź czerwonymi drzwiami i przemierzysz wiele krętych uliczek, spędzając czas na odkrywaniu uroków niezwykłego miasta. Twoją uwagę zwrócą też wiatraki, które zobaczysz między innymi z Mykonos Town. Zatrzymasz się także w cykladzkiej Wenecji – Little Venice z restauracjami i barami. Wyspa spodoba się również miłośnikom plażowania i imprezowania.

Grecja, Mykonos.Grecja, Mykonos. Shutterstock

Santoryn (Santorini)

Szukając bajkowych widoków udaj się na wyspę Santorini. Odnajdziesz tam urzekające miasteczka, wśród których znajduje się pełna białych domków Fira, Imerovigli czy Firostefani. W północnej części wyspy znajduje się również zachwycające miasteczko Oia, dające okazję do zrobienia zakupów w małych sklepikach, jak i zatrzymania się na chwilę w tawernach oraz kawiarniach. Twój zachwyt wzbudzi również położone na wzgórzu Pyrgos. Podczas pobytu na Santorini nie przegap okazji do wypoczynku na wspaniałych plażach: Red Sand, Monolithos czy Kamari.

Najciekawsze małe miasteczka w Grecji - Oia. Zdjęcie ilustracyjneNajciekawsze małe miasteczka w Grecji - Oia. Zdjęcie ilustracyjne fokke baarssen/shutterstock

Zobacz też: Zwroty po grecku. Które wyrażenia warto przyswoić przed wakacjami w Grecji?

Największa wyspa na Cykladach

Największa wyspa na Cykladach to Naksos (Naxos). Kiedy ją odwiedzisz, zwrócisz uwagę na zróżnicowany krajobraz: doliny, góry i malownicze miasteczka. Miejsce to słynie także z marmurowych rzeźb, wśród których można odnaleźć Kolos Naksyjczyków czy Sfinksa z Naksos. Na wyspie nie brakuje ponadto plaż, do których należy najpiękniejsza z nich – Agios Prokopios. Uwagę zwraca też najwyższy na wyspach szczyt – góra Zeusa.

Wyspa NaksosWyspa Naksos shutterstock

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Najpiękniejsza wyspa na Cykladach

Najpiękniejsza wyspa na Cykladach? Wybór może okazać się trudny, w końcu cykladzkie wyspy potrafią oczarować swoim urokiem. Szukając jednak najbardziej czarujących miejsc greckiego archipelagu, musisz odwiedzić Paros,  położoną między Atenami a Santorini. To trzecia pod względem wielkości wyspa Cyklad, oferująca wiele wspaniałych widoków. Zobaczysz tam zachwycające miasteczko Naoussa, zlokalizowane na niewielkim wzniesieniu. Prócz licznych białych domów, zwiedzisz tam też Muzeum Wina, Muzeum Bizantyjskie oraz ruiny Zamku Weneckiego. Jesteś fanem plażowania i szukasz miejsca z krystalicznie czystą wodą? Skuś się na leniwy wypoczynek na Golden Beach, Kolymbithres bądź Parasporos. Wśród wartych uwagi plaż, odnajdziesz ponadto: Logaras Monastiri, Pounda i Santa Maria. Podczas pobytu na wyspie w czasie lata nie przegap okazji do zobaczenia wyjątkowej atrakcji i odwiedź Dolinę Motyli (Petaloudes), by podziwiać kolorowe skrzydlate owady, obsiadające drzewa.

Wioska na wyspie ParosWioska na wyspie Paros Kite_rin/Shutterstock

Zobacz też: Grecja: wakacje marzeń na horyzoncie. Zaplanuj wspaniały urlop w kraju skąpanym słońcem

Więcej o: