Jakie są największe wodospady w Europie? Ta piątka nie ma sobie równych!

Najszerszy wodospad w Europie ma 249 metrów, z kolei za najwyższy uznawany jest norweski Vinnufossen, który mierzy aż ponad 850 metrów. W artykule publikujemy ranking pięciu największych europejskich wodospadów. Które z nich mieliście już okazje zobaczyć na żywo?

Najwyższy wodospad w Europie mierzy dokładnie 865 metrów i tym samym przewyższa znaną wszystkim Niagarę o ponad 800 metrów. Najszerszy z kolei znajduje się całkiem niedaleko Polski - na Łotwie. Jakie europejskie wodospady uznawane są za największe? Gdzie ich szukać?

Zobacz wideo Cenę za popularność awokado płacą ludzie i planeta

1. Vinnufossen (865 metrów wysokości) - Norwegia

W pogoni za najwyższym europejskim wodospadem trzeba będzie wybrać się na północ, a dokładnie do Norwegii. To właśnie tam znajduje się słynny Vinnufossen, który ma ok. 865 metrów wysokości i tym samym jest niższy o nieco ponad 100 metrów od najwyższego wodospadu świata, czyli wenezuelskiego Salto Angel. Vinnufossen znajduje się w zachodniej części Norwegii w chrabstwie Møre og Romsdal. Cztery ogromne kaskady sprawiają, że wodospad wygląda niezwykle majestatycznie i potężnie, dzięki czemu jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów tamtych okolic. Pod niemalże samo podnóże Vinnufossen można dostać się m.in samochodem. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

2. Skorga (852/864 metrów wysokości) - Norwegia

Drugi, nieznacznie niższy i tym samym kolejny pod względem wysokości europejski wodospad znajduje się także w Norwegii i jest niemalże sąsiadem Vinnufossen. Wodospad Skorgafossen, nazywany też po prostu Skorga, w zależności od źródła pomiaru ma ok. 852 lub 864 metrów wysokości. Jest uznawany także za siódmy najwyższy wodospad świata. 

3. Venta Rapid (249 metrów szerokości) - Łotwa

Najszerszym europejskim wodospadem jest łotewski Venta Rapid, który ma od 249 do nawet 270 metrów szerokości (w zależności od pory roku oraz ilości opadów). Wodospad leży na obszarze malowniczego miasteczka Kuldyga w zachodniej części kraju. XVIII i XIX-wieczne zabudowania znajdujące się tuż obok Venta Rapid dodają mu baśniowego charakteru. Wodospad ma co prawda tylko ok. 2 metrów wysokości, jednak to nie stanowi przeszkody, by znalazł się na liście jako jeden z największych europejskich wodospadów. 

4. Rheinfall - Szwajcaria

Mimo, że Rheinfall nie należy ani do najwyższych (ok. 22 metrów) ani do najszerszych (150 metrów) wodospadów w Europie, to pod względem przepływu bije na głowę wszystkie pozostałe. Szacuje się, że w ciągu zaledwie jednej sekundy przez wodospad przepływa ok. 700 tysięcy litrów wody. Rheinfall powstał najprawdopodobniej jeszcze podczas epoki lodowcowej, a siła z jaką przepływa przez niego woda, była wykorzystywana jako źródło energii na przestrzeni setek lat. 

5. Cascata delle Marmore - Włochy

Jako ostatni w naszym rankingu znalazł się włoski Cascata delle Marmore. Nie dorównuje on co prawda pod względem wysokości ani norweskim wodospadom, ani nie jest wyjątkowo szeroki, jednak to drugi największy sztuczny wodospad na świecie, o którym niewątpliwie warto wspomnieć. Nad Cascata delle Marmore zaczęto prace już ok. 271 roku p.n.e. Jego powstanie zawdzięczamy dziś starożytnym Rzymianom, a historia ze smokiem w tle, z którą wiąże się powstanie wodospadu, przyciąga do dziś tysiące turystów, którzy pragną podziwiać niezwykły i potężny wodospad. Cascata delle Marmore znajduje się pośród bujnej zieleni w Terni - mieście położonym między dwoma rzekami w środkowych Włoszech. 

Zobacz też: Największe wodospady w Ameryce Południowej. Najwyższy z nich ma aż 1054 m!

Więcej o: