Największe wodospady na świecie. Ich ogrom robi wrażenie!

Jakie są największe wodospady na świecie? Czy Niagara rzeczywiście się do nich zalicza? W artykule przedstawiamy osiem wodospadów, które nie mają sobie równych pod względem wielkości. Gdzie są największe wodospady na świecie? Sprawdzamy.

Gdzie są największe wodospady na świecie? Po zadaniu pytania o największy wodospad na świecie wiele osób z pewnością pomyślałoby w pierwszej kolejności o Niagarze. Ta odpowiedź jest jednak błędna. Niagara co prawda jest jednym z największych wodospadów świata, jednak najwyższa, czy najszersza z pewnością nie jest i do naszego rankingu niestety się nie załapała. W artykule przygotowaliśmy listę ośmiu najwyższych, najszerszych i najpotężniejszych wodospadów. Znacie je wszystkie?

Zobacz wideo Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają

1. Salto Angel (1054 m wysokości) - Wenezuela

Niewątpliwie najwyższym wodospadem na świecie jest Salto Angel, który znajduje się w Ameryce Południowej, a dokładnie w Wenezueli. Jego ogromny, mierzący ponad 800 metrów strug, wpływa do rzeki Rio Churun w Parku Narodowym Canaima. Salto Angel to również jeden z najpiękniejszych wodospadów świata. Jego ogromne kaskady i tworząca się u podnóży strumienia mgła, zapierają dech w piersiach. Dodatkowo obszar, na którym wodospad jest położony to gęsta wenezuelska dżungla, dlatego sama podróż do niego jest dla wielu niemożliwa. 

2. Wodospady Khone (10,78 km szerokości) - Laos

O Wodospadach Khone niewiele się słyszy, a szkoda. To zbiór tysięcy mniejszych wodospadów, znany pod pełną nazwą jako Wodospady Khone Phapheng, który położony jest w Azji Południowo-Wschodniej w państwie Laos. Wodospady te mają co prawda tylko ok. 20 metrów wysokości, jednak nie przeszkodziło im to, by osiągnęły łącznie ponad 10 kilometrów długości i tym samym zostały uznane za najszersze na świecie. Khone Phapheng znajdują się na najdłuższej rzece Półwyspu Indochińskiego - Mekong. Przypuszcza się również, że przepływa przez nie największa ilość wody ze wszystkich wodospadów świata. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

3. Wodospad Tugela (948 m wysokości) - RPA

Kolejnym na świecie wodospadem pod względem wysokości jest Tugela. Mierzy 948 metrów i znajduje się na rzece o tej samej nazwie w Republice Południowej Afryki. Struga wodospadu przepływa przez pięć kaskad, gdzie najwyższa z nich ma ponad 400 metrów wysokości. Masywne, ciemne klify, i teren Gór Smoczych, z których wypływa Tugela, to marzenie i punkt docelowy wielu turystów podróżujących w te rejony kontynentu afrykańskiego. 

4. Wodospad Salto Pará (5,61 km szerokości) - Wenezuela 

Za drugi najszerszy wodospad na świecie uznaje się Salto Pará w Wenezueli. Wodospad znajduje się na rzece Caura i dzielą go niewielkie wysepki. To bez wątpienia jeden z najpotężniejszych wodospadów na świecie, przez co na przestrzeni lat pojawiały się już plany wykorzystania go jako źródła energii wodnej, co jednak skutecznie uniemożliwiło położenie wodospadu. Salto Pará trudno podziwiać, ponieważ wokół niego znajduje się gęsta dżungla.

5. Yosemite (739 metrów wysokości)

Yosemite, podobnie jak jego wyżsi poprzednicy, znajduje się na terytorium Ameryki, tym razem jednak Północnej - w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w środkowej Kalifornii. Położony w Parku Narodowym Yosemite, co roku odwiedzany jest przez tysiące turystów oczekujących na widowisko tzw. płonącego wodospadu. Tego rodzaju obraz można przy odrobinie szczęścia i dobrej pogody zobaczyć w połowie lutego. To właśnie wtedy zachodzące słońce pada pod takim kątem, że struga uderzającego o kaskadę wodospadu, sprawia wrażenie płynącego ognia. 

6. Wodospad Iguazú (2 km szerokości i 275 strug) - Argentyna i Brazylia

Mimo że Iguazú ma wysokość zaledwie 82 metrów, to bez wątpienia jest jednym z najszerszych i najbardziej okazałych wodospadów na świecie. Podobnie jak Salto Angel położony jest w Ameryce Południowej, tym razem jednak nie w Wenezueli, lecz na granicy Argentyny oraz Brazylii. 275 strug wody sprawia, że wodospad jest słyszalny nawet z odległości ponad 20 kilometrów. Iguazú w przeciwieństwie do Salto Angelo zdecydowanie łatwiej podziwiać z bliska, ponieważ przed i nad wodospadem znajdują się przystosowane dla turystów punkty widokowe oraz ścieżki.

7. Wodospad Kukenaam (610 m wysokości) - Wenezuela 

Kolejny rekord znów należy do Ameryki Południowej i Wenezueli. Wodospad Kukenaam, znany także jako Salto Kukenan, znajduje się na terenie Parku Narodowego Canaima i jest jednym z najchętniej obieranych celów lokalnych wycieczek. Gęste lasy, przywodzące na myśl Park Jurajski, czynią z wodospadu i obszaru, na którym leży, jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. 

8. Wodospad Wiktorii (1,7 km szerokości)

Kolejnym ogromnym, afrykańskim wodospadem jest dobrze znany większości wodospad Wiktorii. Jego szerokość dorównuje prawie argentyńsko-brazylijskiemu IguazúMierzy jedynie nieco ponad 100 metrów, jednak to nie stanowi żadnej przeszkody, by został uznany za jeden z największych wodospadów świata. Wodospad Wiktorii znajduje się na granicy Zambii i Zimbabwe, jak podają niektóre źródła, jego szum można usłyszeć nawet z odległości 50 kilometrów, co niezwykle dobrze opisuje jego dawną lokalną nazwę, która w tłumaczeniu oznacza "Dym, Który Grzmi". 

Zobacz też: Największe wodospady w Norwegii - które z nich warto zobaczyć?

Więcej o: