Gdzie Polacy jeżdżą na ferie zimowe? Pojawił się nowy trend. Już nie tylko Włochy

Tegoroczny sezon zimowy trwa w najlepsze, a Polacy coraz chętniej spędzają ferie na stokach narciarskich. Według danych Google, chociaż dużą popularnością cieszą się polskie miejscowości, takie jak Zakopane czy Karpacz, to największe zainteresowanie Polaków wzbudzają Włochy, a konkretniej włoska część Alp. Jakie stoki i w jakich krajach wybierają Polacy?

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Z analizy trendów w wyszukiwarce, przygotowanej przez Google, wynika, że pomimo wciąż panującej pandemii, wiele osób postanowiło nie rezygnować z tegorocznych wyjazdów, także w trakcie świątecznej przerwy lub ferii zimowych. Listy topowych polskich miast wyszukiwanych zimą przez turystów, a także krajów i stoków zagranicznych, pokazują jakie miejsca użytkownicy najczęściej sprawdzają w tym sezonie. Zebrane dane pochodzą z okresu od 12 listopada 2021 roku do 12 stycznia 2022 roku i dotyczą najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z nartami i feriami zimowymi.

Zakopane na topie

Najczęściej wyszukiwaną przez Polaków miejscowością wśród polskich kurortów zimowych w tym sezonie było Zakopane, a na podium znalazły się również Karpacz (2. miejsce) i Szklarska Poręba (3. miejsce). Wśród najbardziej popularnych haseł pojawiły się także Białka Tatrzańska oraz Krynica-Zdrój. Zestawienie dziesięciu najpopularniejszych polskich miejscowości zimą zamykają Szczyrk i Wisła.

Włoskie Val di Sole czy słowacki Chopok?

W tym roku, według danych Google, nastąpił także wzrost zainteresowania Polaków destynacjami zagranicznymi w porównaniu z rokiem poprzednim. Wśród najczęściej wyszukiwanych kierunków narciarskich wygrywa włoska Val di Sole, a zaraz za nią uplasował się słowacki ośrodek Chopok/ Jasna. Trzecie miejsce to ponownie Włochy i tym razem Livigno. Polacy interesowali się też wyjazdem na narty do Francji - tutaj powodzeniem cieszył się francuski ośrodek Les Trois Vallées. Rzadziej wyszukiwanymi hasłami (ale nadal w top 10) były stoki: Tatranská Lomnica (Słowacja), Zell am See (Austria), Bukovel (Ukraina) oraz Janske Lazne (Czechy).

– Polacy szukali w tym okresie w Google szczególnie ośrodków narciarskich w Alpach, a najchętniej tych we Włoszech: Val di Sole oraz Livigno, które znajdują się na szczycie listy – tłumaczy Jacek Bisiński z Google. – To jednak austriackie stacje zajmują aż 6 z 10 topowych pozycji na liście. Wśród nich znajdują się między innymi: Zell am See, Ischgl czy Zillertal Arena. Zestawienie zamykają Solden i Kitzbuhel. Podsumowując, w tym sezonie Polacy najczęściej wyszukiwali w Google ośrodków narciarskich we Włoszech (aż 41,2 proc.). Trochę mniejszym, choć nadal bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się Austria (29,2 proc.) i Francja (13,2 proc.) – dodaje.

Z danych eSky.pl wynika, że w tym roku coraz więcej Polaków zdecydowało się na dotarcie do kurortów narciarskich drogą lotniczą. Liczba rezerwacji do miast położonych w małej odległości od najpopularniejszych kurortów w wyszukiwarce Google zwiększyła się o 32 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Najczęściej decydują się na podróż lotniczą do jednego z miast narciarskich pary bez dzieci (79 proc.) oraz rodziny z dziećmi w wieku powyżej od 12 do 18 lat (14 proc.).

– Linie lotnicze dostrzegły, że klienci są coraz bardziej chętni do "latania" na narty i wprowadziły różnorodne promocje cenowe na bagaż niestandardowy. Jednym z takich przykładów jest polski narodowy przewoźnik, który na wybranych trasach do Włoch czy Szwajcarii obniżył cenę na sprzęt narciarski do symbolicznej złotówki – komentuje Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.

W tym roku według danych eSky.pl najczęściej wybieranym rodzajem zakwaterowania w europejskich regionach narciarskich jest hotel (58 proc.), a także chatki górskie (25 proc.). W przypadku hoteli największą popularnością cieszą się apartamenty oraz pokoje 2-osobowe.

Narty w Gruzji nowym trendem

Google przeanalizował również które hasła, związane z feriami zimowymi zyskiwały, a które straciły na popularności w tym sezonie. Szczególną uwagę przyciąga hasło "narty Gruzja", które w wyszukiwarce Google zyskało na popularności o 189 proc. w okresie od listopada 2021 do stycznia 2022 w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

– Wzrost zainteresowania Gruzją jako kierunkiem narciarskim ma również swoje odzwierciedlenie w wyszukiwaniu lotów do tego kraju. W analizowanym okresie wyszukiwania biletów do tej destynacji wzrosły o 194 proc. rok do roku, a najpopularniejszym lotniskiem jest Tbilisi - dodaje Antoni Andruszkiewicz z Google.

Innymi szybko rosnącymi na popularności hasłami były: "narty Włochy" (wzrost o 72 proc.), "narty Francja" (wzrost o 57 proc.) oraz "narty Austria" (wzrost o 26 proc. r/r). Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem wśród Polaków cieszyła się w tym sezonie Szwajcaria - hasło "narty Szwajcaria" było wyszukiwane rzadziej aż o 75 proc.. Podobnego spadku doświadczyło zainteresowanie hasłami "narty Słowacja", "narty Czechy" czy "narty Ukraina" (spadek popularności o odpowiednio 23 proc., 19 proc. i 9 proc.).

Szczegółowe listy najpopularniejszych wyszukiwań w Google

TOP 10 kurortów narciarskich w Polsce:

1. Zakopane

2. Karpacz

3. Szklarska Poręba

4. Białka Tatrzańska

5. Krynica Zdrój

6. Szczyrk

7. Wisła

8. Zieleniec

9. Czarna Góra

10. Tylicz

TOP 10 kurortów narciarskich za granicą:

1. Val di Sole

2. Chopok/Jasna

3. Livigno

4. Les Trois Vallées

5. Tatranska Lomnica

6. Zell am See

7. Bukovel

8. Janske Lazne

9. Val di Fassa

10. Ischgl

TOP 10 kurortów narciarskich w Alpach:

1. Val di Sole

2. Livigno

3. Les Trois Vallées

4. Zell am See

5. Sella Ronda

6. Ischgl

7. Zillertal Arena

8. Schladming

9. Solden

10. Kitzbuhel

Źródło: Google 

Więcej o: