Największe wodospady w Ameryce Południowej. Najwyższy z nich ma aż 1054 m!

Największe wodospady w Ameryce Południowej robią wrażenie na każdym, kto ma okazję podziwiać je na żywo. Które z nich są najbardziej zjawiskowe?

Największy wodospad w Ameryce Południowej - Salto Angel

Największe wodospady w Ameryce Południowej to nie tylko ewenementy pod względem przyrodniczym, ale przede wszystkim atrakcje, do których zmierzają setki turystów z całego świata. W Ameryce Południowej mamy do czynienia z wyjątkowo dużą ilością tego typu miejsc. Wśród nich znajduje się m.in. Salto Angel, czyli największy wodospad w Ameryce Południowej, a zarazem najwyższy wodospad świata. Wpada on do Río Churún, który jest dopływem rzeki Caroni. Salto Angel jest położony w Wenezueli, a dokładnie na wyżynie La Gran Sabana. Wody najwyższego wodospadu świata wypływają z północnego stoku Płaskowyżu Auyantepui. Jego wysokość wynosi około 1054 m. 

Salto AngelSalto Angel Shutterstock

Jakie są największe wodospady w Ameryce Południowej?

Jakie są największe wodospady w Ameryce Południowej oprócz Salto Angel? Kolejne miejsca na liście zajmują peruwiańskie Cataratas las Tres Hermanas (''Wodospad Trzy Siostry") oraz Catarata Yumbilla. Pierwszy z nich ma wysokość 914 m, a drugi 895 m. Wodospad Trzy Siostry położony jest w dżungli na terenie Parku Narodowego Otishi. Z kolei Catarata Yumbilla znajdujący się w północno-zachodniej części kraju uznawany jest za trzeci pod względem wysokości wodospad na świecie. Jest to wodospad kaskadowy o małym przepływie, którego szerokość nie przekracza 15 m. 

 
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Największe wodospady w Ameryce Południowej - lista

Lista największych wodospadów w Ameryce Południowej jest dość pokaźna. Każdy z wymienionych na niej wodospadów jest jedyny w swoim rodzaju, a jego widok zapiera dech. Oto najpiękniejsze z nich:

  • Wenezuela (Kukenaam, La Quebrada de Jaspe, Salto Angel, Salto Kama, Salto Sapo)
  • Urugwaj (Salto del Penitente)
  • Peru (Catarata Yumbilla, Cataratas las Tres Hermanas, Gocta)
  • Brazylia (Cachoeira da Fumaça, Cascata da Usina, Maribondo, Iguaz)
  • Paragwaj (Ñacunday)
  • Ekwador (San Rafael).
 

Największe wodospady w Ameryce Południowej. Ranking największych wodospadów świata

Ranking największych wodospadów w Ameryce Południowej jest w dużej mierze równoznaczny z rankingiem najwyższych wodospadów na świecie. Tak się bowiem złożyło, że to właśnie na tym kontynencie zgrupowane są najwyższe z nich.

IguazuIguazu Shutterstock

Wodospady te są niezwykle popularnymi atrakcjami turystycznymi. Jednym z najchętniej odwiedzanych wodospadów jest Iguazú, znajdujący się na pograniczu brazylijsko-argentyńskim. Wodospad położony jest na rzece Iguaçu. Iguazú ma szerokość nieprzekraczającą 2 km i składa się z 275 progów skalnych. Według źródeł szum spadającej wody słyszany jest w promieniu 20 km od wodospadu.

Gdzie są największe wodospady w Ameryce Południowej?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie są największe wodospady w Ameryce Południowej, to śmiało można ich szukać na całym kontynencie. Część z nich znajdziemy bowiem w Brazylii, Argentynie, ale także Wenezueli, Peru czy Ekwadorze. Ameryka Południowa obfituje w piękne obszary pod względem przyrodniczym, których wodospady są naturalną cząstką. Warto będąc w okolicy wybrać się i podziwiać największe i najpiękniejsze z nich. 

Zobacz też: Najdłuższe jeziora w Polsce: 5 najdłuższych akwenów w naszym kraju

Więcej o: