Paczki miały zawierać używaną odzież. Zamiast ubrań celnicy odkryli skóry krokodyli

Przesyłki miały zawierać używaną odzież, zamiast niej celnicy odkryli 42 skóry krokodyli. To zwierzęta objęte ochroną CITES. "Grozi za to kara grzywny, kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat lub obie kary łącznie" - informuje Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kinia wyznała, że nawiązała dobry kontakt ze zwierzętami

Funkcjonariusze z Oddziału Celnego I w Pruszkowie zatrzymali do kontroli dwie przesyłki ze Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z deklaracją miały zawierać używaną odzież, jednak zamiast niej celnicy znaleźli skóry zwierząt z gatunku krokodylowatych oraz po cztery portfele wykonane z tworzywa przypominającego skórę krokodyla. W każdej z paczek znajdowało się 21 skór. Przesyłka miała trafić pod ten sam adres, ale do innej osoby.

Celnicy nie mają wątpliwości, że skóry znajdujące się w paczkach są prawdziwe. Naruszono w ten sposób Konwencję CITES, zwaną również Konwencją Waszyngtońską.

Ochrona zagrożonych gatunków

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie przypomina, że zadaniem konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu. Ochrona obejmuje ponad 30 tys. gatunków zwierząt i roślin, niezależnie od tego, czy handel odbywa się okazami żywymi lub martwymi, ich częściami (np. kość słoniowa lub skóra) lub produktami otrzymanymi z tych gatunków (np. lekarstwa wyprodukowane ze zwierząt lub roślin).

Ponad 800 gatunków zwierząt i roślin jest objętych ścisłą ochroną. Oznacza to, że handel nimi jest całkowicie zabroniony. W pozostałych przypadkach przewóz wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia i świadectwa CITES.

"Za przywóz bez odpowiednich dokumentów zwierząt lub roślin objętych ochroną CITES może grozić kara grzywny, przepadek zatrzymanych okazów a nawet kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat" -  informuje Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Więcej o: