Największe lotniska w Europie. Poprzedni lider zestawienia dopiero na 10. miejscu

ACI Europe opublikowało zestawienie europejskich lotnisk z największym ruchem. Pokazuje ono znaczące zmiany. Co ciekawe, lider z poprzednich lat uplasował się dopiero na dziesiątym miejscu.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Po co komu lotnisko? Start ciężkiego transportowca z trawy

Mimo że ubiegły rok był zdecydowanie lepszy dla branży lotniczej niż 2020, nadal sporo brakuje do poziomu sprzed dwóch lat. Z danych ACI Europe wynika, że liczba pasażerów na portach lotniczych w Europie wzrosła o 37 procent (w stosunku do roku 2020). Jednak w porównaniu do wyniku sprzed dwóch lat jest ona aż o 59 procent mniejsza. Ubiegły rok był więc kolejnym trudnym rokiem dla branży lotniczej.

- Po utracie ponad 1,7 mld pasażerów w 2020 roku mieliśmy duże nadzieje wobec 2021 roku. Liczyliśmy na spektakularną odbudowę. Tak się jednak nie stało, a nieustannie pojawiające się nowe warianty koronawirusa pokrzyżowały plany całej branży lotniczej, która straciła kolejnych 1,4 mld podróżnych w ubiegłym roku. Pozostajemy pod dużą presją, a oszczędności finansowe kurczą się z dnia na dzień - powiedział Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.

Zestawienie ACI Europe na temat największych lotnisk Europy

Najnowsze zestawienie pokazuje liczne zmiany na liście największych portów lotniczych Europy. W ubiegłym roku obsłużyły one około miliard pasażerów.

Pierwsze miejsce zajął port lotniczy w Stambule. W ubiegłym roku obsłużył on ponad 36 mln podróżnych. Kolejne miejsce zajął moskiewski Port Lotniczy Szeremietiewo. Z jego usług skorzystało 30 mln osób. Z kolei trzecie miejsce należy do paryskiego portu lotniczego im. Charlesa de Gaulle'a z 26 mln obsłużonymi pasażerami.

Londyńskie Heathrow uplasowało się dopiero na dziesiątym miejscu. Co ciekawe, przez lata port ten cieszył się sławą największego lotniska oraz hubu transferowego na naszym kontynencie. W ubiegłym roku obsłużył ponad 19 mln podróżnych. Oto pełne zestawienie 10 największych lotnisk w Europie:

Największe lotniska w Europie. Pandemia znacząco zmieniła sytuacjęNajwiększe lotniska w Europie. Pandemia znacząco zmieniła sytuację ACI Europe screen

Zachwycające wieże widokowe na SuwalszczyźnieZachwycające widoki z wież na Suwalszczyźnie - m.in. na najgłębsze jezioro w Polsce

Więcej o: