Najdłuższe rzeki Azji: gdzie się znajdują i skąd wypływają?

Najdłuższe rzeki Azji liczą sobie kilka tysięcy kilometrów i pełnią dużo ważnych funkcji. Które spośród nich są najdłuższe? Poznaj je już teraz.

Najdłuższa rzeka Azji - Jangcy

Najdłuższe rzeki Azji stanowią niezwykle ważny dla rozwoju tych obszarów element. Dla społeczności zamieszkujących kontynent są one nie tylko źródłem wody, ale także podstawą rozwoju gospodarki czy transportu. Rzeki w Azji stanowią także ważne miejsce pod względem religijnym. Wystarczy wspomnieć Ganges, który jest świętą rzeką dla wyznawców hinduizmu. Niemniej jednak to nie on jest najdłuższą rzeką Azji. To miejsce należy się liczącej 6300 km długości rzece Jangcy, zwanej także Błękitną Rzeką. W całości znajduje się ona na terytorium Chin i pełni w tym państwie niezwykle ważną rolę, będąc zarówno szlakiem żeglugi śródlądowej jak i rezerwuarem wody dla trudniących się uprawą ryżu. Dorzecze Jangcy obejmuje niemal 1/5 powierzchni całych Chin, a źródło zlokalizowane jest w górach Tangla na Wyżynie Tybetańskiej, w prowincji Qinghai. Ujście rzeki tworzy deltę i wpada do Morza Wschodniochińskiego (Ocean Spokojny). Warto zapamiętać, że Jangcy jest trzecią co do długości rzeką na świecie - wyprzedza ją jedynie Amazonka i Nil. 

JangcyJangcy Fot. Shutterstock

Salto Angel Największe wodospady w Ameryce Południowej. Najwyższy z nich ma aż 1054 m!

Jakie są najdłuższe rzeki Azji? Numer dwa: Huang He

Analizując listę tego, jakie są najdłuższe rzeki Azji, na pozycji drugiej znajdujemy Huang He, zwana także Żółtą Rzeką. Podobnie jak Jangcy, Huang He znajduje się w Chinach, a konkretnie w ich północnej części. Nazwa liczącej sobie 5464 km długości rzeki związana jest z jej zabarwieniem, za które odpowiadają namuły lessowe. Wysoki poziom zamulenia sprawia, że rzeka ta mimo swojej długości ma znikome znaczenie gospodarcze. Co więcej, ilość nanoszonego mułu powoduje zmiany biegu rzeki, a to często kończy się powodziami, które rujnują całe majątki ludzi zamieszkujących w pobliżu rzeki.

Huang HeHuang He Shutterstock

Źródło Huang He zlokalizowane jest w górach Bayan Har Shan. Przepływa ona przez Wyżynę Tybetańską, Lessową oraz Nizinę Chińską. Jej ujście znajduje się natomiast w Morzu Żółtym. Rzeka nie nadaje się zbytnio do żeglugi, ale jest za to głównie wykorzystywana w celach nawadniania pól uprawnych. 

Zobacz wideo Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają

Najdłuższe rzeki Azji - lista. Trzecie miejsce 

Listę trzech najdłuższych rzek Azji zamyka Mekong o długości 4880 km. Rzeka ta również ma swoje źródło na Wyżynie Tybetańskiej, w górach Tangla. Mekong przepływa przez Chiny, Laos, Kambodżę oraz Wietnam, a także częściowo wyznacza granicę między Laosem a Tajlandią oraz Mjanmą. Uchodzi do Morza Południowochińskiego.

Rzeka Mekong w LaosieRzeka Mekong w Laosie Fot. Anna Lewanska / Agencja Wyborcza.pl

Mekong, zwłaszcza jego dolny bieg ma duże znaczenie komunikacyjne. Rzeka ma też ogromne znaczenie dla plantacji ryżu, znajdujących się w jej pobliżu (na Równinie Kambodżańskiej). Nanosi ona bowiem na pola muł, który użyźnia glebę. Dzięki temu plantatorzy są w stanie w ciągu roku zebrać plon nawet trzykrotnie. Mekong jest także siedliskiem wielu gatunków ryb i innych organizmów wodnych. Szacuje się, że rocznie wyławiane jest z rzeki ponad milion ton ryb. 

Zobacz też: Zima w Japonii - kiedy się jej spodziewać? Czy w Kraju Kwitnącej Wiśni pada śnieg?

Najdłuższe rzeki Azji. Ranking 25 najdłuższych rzek

Ranking najdłuższych rzek Azji prezentuje się okazale. Większość z nich może poszczycić się długością znacznie przekraczającą 1000 km, gdzie dla porównania Wisła ma zaledwie 1047 km.

  1. Jangcy 6300 km (Chiny)
  2. Huang He 5464 km (Chiny)
  3. Mekong 4880 km (Chiny, Mjanma, Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam)
  4. Lena 4400 km (Rosja)
  5. Irtysz 4248 km (Chiny, Kazachstan, Rosja)
  6. Jenisej 4102 km (Rosja)
  7. Ob 3650 km (Rosja)
  8. Saluin 3200 km (Chiny, Mjanma, Tajlandia)
  9. Indus 3180 km (Chiny, Indie, Pakistan)
  10. Dolna Tunguzka 2989 km (Rosja)
  11. Brahmaputra 2840 km (Chiny, Indie, Bangladesz)
  12. Amur 2824 km (Rosja, Chiny)
  13. Eufrat 2700 km (Turcja, Syria, Irak)
  14. Ganges 2700 km (Indie, Bangladesz)
  15. Wiluj 2650 km (Rosja)
  16. Iszym 2450 km (Kazachstan, Rosja)
  17. Oleniok 2292 km (Rosja)
  18. Ałdan 2273 km (Rosja)
  19. Syr-daria 2212 km (Kirgistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kazachstan)
  20. Irawadi 2150 km (Chiny, Mjanma)
  21. Kołyma 2129 km (Rosja)
  22. Xi Jiang 2129 km (Chiny)
  23. Tarym 2030 km (Chiny)
  24. Sungari 1927 km (Chiny)
  25. Tygrys 1900 km (Turcja, Syria, Irak).

Najdłuższe rzeki Afryki - Nil. Zdjęcie ilustracyjne Najdłuższe rzeki Afryki. Nil, Niger, Zambezi i inne afrykańskie rzeki

Gdzie są najdłuższe rzeki Azji?

To, gdzie są najdłuższe rzeki Azji, najłatwiej sprawdzić korzystając z mapy fizycznej kontynentu. W ten sposób łatwo ustalimy, że najdłuższe rzeki zlokalizowane są w jego południowej części (źródło ich najczęściej znajduje się na Wyżynie Tybetańskiej). Drugą lokalizacją wielkich rzek jest północna część kontynentu, czyli obszar państwa rosyjskiego. 

Zobacz też: Najdłuższe jeziora na świecie: 10 najdłuższych akwenów na Ziemi

Więcej o: