Aby mieć uprawnienia do żeglowania, należy zdobyć kolejne stopnie żeglarskie. Jakie są stopnie żeglarskie w Polsce obecnie? Określa to Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 roku w sprawie uprawiania turystyki wodnej. Wprowadza ono trzy stopnie żeglarskie:
Stopnie żeglarskie w Polsce pojawiły się wraz z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, początkowo jednak miały one charakter klubowy. Jako pierwsze sprawę postanowiły uporządkować organizacje harcerskie, wprowadzając ''harcerskie stopnie żeglarskie morskie i rzeczne'' i to właśnie harcerski system został z czasem przejęty przez Polski Związek Żeglarski. W pierwszych latach po drugiej wojnie światowej wprowadzono regulamin sportowych stopni żeglarskich PZŻ, który zatwierdził Główny Urząd Kultury Fizycznej. Kolejne regulaminy zatwierdzał już Główny Komitet Kultury Fizycznej. Począwszy od 1969 roku sportowe stopnie żeglarskie i motorowodne określane były zarządzeniem przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki (później Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu). Z dniem 1 stycznia 1970 roku ustanowione zostały następujące stopnie żeglarskie:
Zarządzenie z 1981 roku dodało jeszcze stopnie żeglarza lodowego i sternika lodowego, te same stopnie utrzymało kolejne zarządzenie, z 1985 roku. W 1997 roku ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie uprawiania żeglarstwa. Ustawodawca przewidział wówczas sześć stopni żeglarskich:
Kolejne rozporządzenie zredukowało liczbę stopni żeglarskich do czterech, likwidując stopnie związane z żeglarstwem lodowym. Cztery stopnie żeglarskie obowiązywały aż do 2013 roku.
Zdobywając konkretny stopień żeglarski otrzymuje się patent żeglarski. Uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych potwierdza właśnie patent żeglarski, który można nazwać swego rodzaju prawem jazdy na jachty żaglowe. Dokument taki ma ten sam format, co dowód osobisty, legitymacja studencka czy karta płatnicza, jest utrzymany w kolorze niebieskim, a jego wzór określony został w rozporządzeniu. W zależności od stopnia żeglarskiego istnieją trzy rodzaje patentów żeglarskich, a każdy z nich daje inne uprawnienia. I tak:
Zobacz też: Jeziora we Włoszech. Najpiękniejsze zakątki na Półwyspie Apenińskim
Aby zdobyć kolejne stopnie żeglarskie PZŻ, warto zacząć od pierwszego, najważniejszego stopnia żeglarza jachtowego. Aby zdobyć patent żeglarza jachtowego nie trzeba mieć ukończonych żadnych specjalistycznych kursów ani szkoleń, warto jednak przejść kurs przygotowawczy, który pomoże poznać zasady bezpiecznego pływania i wyrobić w sobie wszystkie prawidłowe odruchy. Można wybrać odpowiednią formę kursu przygotowującego do egzaminu na patent żeglarza jachtowego – do wyboru są np. kursy weekendowe (przez pięć weekendów), kursy codzienne (przez 10 dni, od poniedziałku do piątku), bądź w formie letniego obozu szkoleniowego. Aby po takim kursie przystąpić do egzaminu na żeglarza jachtowego, należy spełnić następujące warunki:
Ponadto osoby niepełnoletnie muszą okazać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na uprawianie turystyki wodnej. Jeśli wynik egzaminu będzie pozytywny, wówczas do biura Polskiego Związku Żeglarskiego składa się wniosek o wydanie patentu wraz z wymaganymi załącznikami.
Aby zdobyć uprawnienia do żeglugi określonymi jednostkami, trzeba zdobyć odpowiedni patent żeglarski. Stopnie żeglarskie różnią się między sobą uprawnieniami, różne są też wymagania, jakie trzeba spełnić i umiejętności, jakimi należy się wykazać, by zdobyć określony patent. Aby zdobyć patent jachtowego sternika morskiego należy mieć ukończone 18 lat, legitymować się doświadczeniem żeglarskim (odbyć co najmniej dwa rejsy pełnomorskie o łącznym czasie minimum 200 godzin żeglugi), przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania żeglarstwa oraz zdać egzamin z wiedzy i umiejętności wymaganych na patent jachtowego sternika morskiego.
Dużo bardziej skomplikowane jest uzyskanie patentu kapitana jachtowego. Aby zdobyć takie uprawnienia należy:
Zobacz też: Najgłębsze jeziora w Europie - jak się nazywają i gdzie można je zobaczyć? [LISTA]