Atak zimy w Grecji. Ateny sparaliżowane. Rząd apeluje: Zostańcie w domu

Śnieżyca sparaliżowała Ateny i środkową część Grecji. "Prosimy obywateli, aby zostali w domach. To będzie trudna noc" - apelował minister ds. zmian klimatu i ochrony ludności Christos Stylianides.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo W tym hotelu zatrzymała się na Santorini Sandra Kubicka

Ateny zablokowane, na pomoc ruszyła armia

Gdy patrzy się na zdjęcia Akropolu w białej oprawie, można się przez chwilę zachwycić, szybko jednak ten stan porzucimy, gdy zobaczymy fotografie zasp śniegu, aut i ulic pokrytych grubą warstwą śniegu. Agencja AP donosi, że śnieżyca "Elpida" w Grecji sparaliżowała ruch drogowy, stanął transport publiczny. Na pomoc kierowcom uwięzionym przez wiele godzin w zaśnieżonych autach ruszyła armia i strażacy. Niektórzy ludzie porzucali swoje pojazdy i pozostawiali je na drodze.

Akropol w śnieguAkropol w śniegu Fot. Thanassis Stavrakis / AP Photo

Atak zimy w GrecjiAtak zimy w Grecji Fot. Thanassis Stavrakis / AP Photo

Państwowa telewizja ERT donosi także o trzech lekko rannych osobach, które ucierpiały na skutek zderzenia lokomotywy z unieruchomionym pociągiem z 200 pasażerami na pokładzie. Do wypadku doszło w pobliżu miasta Livadia w środkowej Grecji.

Rząd apeluje: Zostańcie w domu

Grecki rząd ogłosił we wtorek dzień wolny od pracy w Atenach i środkowej Grecji, aby powstrzymać ludzi przed wychodzeniem z domu. Otwarte pozostaną sklepy spożywcze, stacje benzynowe i apteki.

"Prosimy obywateli, aby zostali w domach. To będzie trudna noc" – apelował wczoraj minister ds. zmian klimatu i ochrony ludności Christos Stylianides. 

Komunikacja autobusowa i kolejowa w stolicy Grecji została wstrzymana. Szkoły przeszły na edukację zdalną, banki i instytucje publiczne w rejonach najbardziej dotkniętych śnieżycą zostały zamknięte.

Wieczorem w niektórych częściach Aten i pobliskich obszarach, a także na wyspie Evia, nastąpiły przerwy w dostawie prądu, które spowodowały wyłączenie systemów grzewczych.

Rzadkie zjawisko

Śnieg często występuje w górachi północnej Grecji, ale w Atenach, w środkowej części kraju czy na wyspach Morza Egejskiego to rzadkie zjawisko.

Źródło: AP

Więcej o: