WHO: Zakazy podróży powinny zostać zniesione lub złagodzone

"Zakazy podróżowania nie są skuteczne w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się COVID-19" - uważa Światowa Organizacja Zdrowia i wezwała rządy do zniesienia lub złagodzenia międzynarodowych przepisów. WHO zmieniło również zdanie w sprawie paszportów covidowych, biorąc pod uwagę fakt, że dostęp do szczepionek w różnych częściach świata jest nierówny.
Zobacz wideo

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Organizacja zdrowia ONZ przedstawiła nowe przepisy dotyczący walki z pandemią. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakazy podróży powinny zostać złagodzone lub całkowicie zniesione.

Brak skuteczności

Zakazy podróżowania "nie są skuteczne w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się COVID-19 na arenie międzynarodowej (co wyraźnie pokazuje doświadczenie z omikronem)" - czytamy w komunikacie. Dlatego komisja nadzwyczajna WHO do walki z pandemią zaleca zniesienie lub złagodzenie międzynarodowych przepisów wprowadzających zakaz podróżowania, ponieważ działania te nie są skuteczne i nadal przyczyniają się "do stresu gospodarczego i społecznego" w niektórych krajach. Zamiast radykalnych rozwiązań należy podjąć inne środki, aby kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa.

"Zakładanie maseczek, testowanie, nakładanie izolacji czy kwarantanny i wymóg szczepienia powinny opierać się na ocenie ryzyka i unikać obciążania finansowego podróżnych" - czytamy w komunikacie WHO.

Organizacja opowiada się za bardziej wyważonym podejściem do pandemii, sugerując cofnięcie zakazów podróżowania do RPA i wzywa do zniesienia "głębokiej nierówności" w globalnym dostępie do szczepionek.

"Podejście oparte na ryzyku"

Do tej pory na granicy można było okazać paszport covidowy lub negatywny wynik testu, ale teraz WHO twierdzi, że wymóg ten może nie być już "jedyną drogą" stosowaną w podróżach międzynarodowych. Zamiast tego zaleca "podejście oparte na ryzyku", które obejmuje "podnoszenie lub modyfikowanie środków, takich jak wymagania dotyczące testowania i/lub kwarantanny w stosownych przypadkach".

W opublikowanym komunikacie możemy przeczytać, że wymóg okazania dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 nie może być jedyną przepustką do przekroczenia granicy, ponieważ dostęp do szczepionek w różnych miejscach świata jest nierówny.

Źródło: euronews.com 

Więcej o: