Najsilniejsze paszporty świata. Polski dokument jeszcze nigdy nie był tak mocny

Od 16 lat ukazuje się ranking Henley Passport Index pokazujący siłę paszportów. Co to znaczy? Autorzy na podstawie danych dostarczanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opracowują zestawienie dokumentów, które umożliwiają swobodne podróżowanie. Polski paszport znalazł się w pierwszej dziesiątce. Jeszcze nigdy nie był tak wysoko.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Z danych Henley Passport Index wynika, że najmocniejszymi paszportami na świecie dysponują obywatele Japonii i Singapuru. Bez konieczności posiadania wizy mogą wjechać do 192 krajów. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy i Korea Południowa. Z dokumentami z tych krajów można wjechać do dwóch krajów mniej. Podium zamykają cztery kraje: Finlandia, Włochy, Luksemburg i Hiszpania. Paszporty te pozwalają wjechać do 189 krajów.

Na czwartym miejscu znalazły się: Austria, Dania, Francja, Holandia i Szwecja (188 krajów). Na piątym Irlandia i Portugalia (187 krajów). Na szóstym: Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone (186 krajów). Na siódmym: Australia, Kanada, Czechy, Grecja i Malta (185 krajów).

Skok o dwa oczka

Na ósmym ex aequo z Węgrami znalazła się Polska. Obywatele naszego kraju mogą wjechać do 183 krajów. To skok w porównaniu do ubiegłego roku o dwa oczka. W 2020 zajmowaliśmy 11. miejsce, a w 2019 r. dopiero 13. Na dziewiątym miejscu znaleźli się nasi sąsiedzi: Litwa i Słowacja (182 kraje). Pierwszą dziesiątkę zamykają Estonia, Łotwa i Słowenia (181 krajów).

Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners, komentując wyniki rankingu, podkreślił, że paszporty i wizy są jednymi z najważniejszych instrumentów wpływających na nierówności społeczne na całym świecie, ponieważ określają możliwości globalnej mobilności. Zauważył też, że w zestawieniu widać wyraźnie podział na bogate i mniej zamożne kraje. Te pierwsze wprowadzają ograniczenia wobec tych drugich.

"Granice, w których się urodziliśmy i dokumenty, które posiadamy, nie są mniej arbitralne niż kolor naszej skóry. Zamożne państwa powinny zachęcać do pozytywnej migracji pomiędzy granicami, aby pomóc w zrównoważeniu zasobów ludzkich i materialnych na całym świecie" - powiedział Christian H. Kaelin.

Rzeczywiście ranking zamykają kraje borykające się z biedą, konfliktami wewnętrznymi i zbrojnymi czy samoizolacją. Listę zamykają: Afganistan (zaledwie 26 krajów), Irak (28 krajów), Syria (29 krajów), Pakistan (31 krajów), Jemen (33 kraje), Somalia (34 kraje), Nepal (37 krajów) i Korea Północna (39 krajów).

Swoboda podróżowania znacząco wzrosła

Warto dodać, że w rankingu uwzględniono jedynie długotrwałe ograniczenia i zakazy związane z pandemią COVID-19. Autorzy raportu wskazują, że w porównaniu do 2006 roku, swoboda podróżowania znacząco wzrosła. Uśredniając, przeciętna osoba na świecie może odwiedzić 107 krajów bez konieczności posiadania wizy. 16 lat temu było to 57 państw.

Źródło: fly4free.pl / Henley Passport Index

Więcej o: