Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Z danych Henley Passport Index wynika, że najmocniejszymi paszportami na świecie dysponują obywatele Japonii i Singapuru. Bez konieczności posiadania wizy mogą wjechać do 192 krajów. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy i Korea Południowa. Z dokumentami z tych krajów można wjechać do dwóch krajów mniej. Podium zamykają cztery kraje: Finlandia, Włochy, Luksemburg i Hiszpania. Paszporty te pozwalają wjechać do 189 krajów.
Na czwartym miejscu znalazły się: Austria, Dania, Francja, Holandia i Szwecja (188 krajów). Na piątym Irlandia i Portugalia (187 krajów). Na szóstym: Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone (186 krajów). Na siódmym: Australia, Kanada, Czechy, Grecja i Malta (185 krajów).
Na ósmym ex aequo z Węgrami znalazła się Polska. Obywatele naszego kraju mogą wjechać do 183 krajów. To skok w porównaniu do ubiegłego roku o dwa oczka. W 2020 zajmowaliśmy 11. miejsce, a w 2019 r. dopiero 13. Na dziewiątym miejscu znaleźli się nasi sąsiedzi: Litwa i Słowacja (182 kraje). Pierwszą dziesiątkę zamykają Estonia, Łotwa i Słowenia (181 krajów).
Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners, komentując wyniki rankingu, podkreślił, że paszporty i wizy są jednymi z najważniejszych instrumentów wpływających na nierówności społeczne na całym świecie, ponieważ określają możliwości globalnej mobilności. Zauważył też, że w zestawieniu widać wyraźnie podział na bogate i mniej zamożne kraje. Te pierwsze wprowadzają ograniczenia wobec tych drugich.
"Granice, w których się urodziliśmy i dokumenty, które posiadamy, nie są mniej arbitralne niż kolor naszej skóry. Zamożne państwa powinny zachęcać do pozytywnej migracji pomiędzy granicami, aby pomóc w zrównoważeniu zasobów ludzkich i materialnych na całym świecie" - powiedział Christian H. Kaelin.
Rzeczywiście ranking zamykają kraje borykające się z biedą, konfliktami wewnętrznymi i zbrojnymi czy samoizolacją. Listę zamykają: Afganistan (zaledwie 26 krajów), Irak (28 krajów), Syria (29 krajów), Pakistan (31 krajów), Jemen (33 kraje), Somalia (34 kraje), Nepal (37 krajów) i Korea Północna (39 krajów).
Warto dodać, że w rankingu uwzględniono jedynie długotrwałe ograniczenia i zakazy związane z pandemią COVID-19. Autorzy raportu wskazują, że w porównaniu do 2006 roku, swoboda podróżowania znacząco wzrosła. Uśredniając, przeciętna osoba na świecie może odwiedzić 107 krajów bez konieczności posiadania wizy. 16 lat temu było to 57 państw.
Źródło: fly4free.pl / Henley Passport Index