Kolejki linowe w Europie - gdzie warto skorzystać z kolejki?

Kolejki linowe w Europie stanowią niewątpliwą atrakcję turystyczną, dowożąc turystów w najwyżej położone miejsca. Niekiedy mogą również stanowić część komunikacji miejskiej - szczególnie w zatłoczonych aglomeracjach. Przedstawiamy najciekawsze kolejki linowe w Europie.

Gdzie znajdziemy kolejki linowe w Europie?

Zastanawiasz się, gdzie znajdują się kolejki linowe w Europie? Powstają one przede wszystkim na terenach do których dostęp, z racji usytuowania na znacznej wysokości, jest utrudniony. Będą to więc wzniesienia oraz tereny górzyste. Prawdziwą rekordzistką jest Szwajcaria, gdzie do dyspozycji mamy ponad dwa tysiące kolejek linowych. Kolejki bywają również odpowiedzią na miejskie korki -  ten sposób świetnie sprawdził się na przykład w boliwijskim La Paz czy Londynie.

La Paz, Boliwia/ Fot. ShutterstockLa Paz, Boliwia/ Fot. Shutterstock La Paz, Boliwia/ Fot. Shutterstock

Najciekawsze kolejki linowe w Europie

Najciekawsze kolejki linowe w Europie znajdziemy w górzystej Szwajcarii. Przykładem może być futurystyczna kolejka szynowo - linowa na Stoos. Trasa tej kolejki rozpoczyna się w okolicy miasta Schwyz (516 m n.p.m) a kończy w niewielkiej wiosce Stoos (1306 m n.p.m) ulokowanej u stóp gór Fronalpstock. Kolejka linowa na Stoos jest uznawana za najbardziej stromą kolejkę linową świata, zaś jej wygląd nie przypomina tradycyjnych wagoników - podróżujemy bowiem w cylindrycznych wagonach przypominających przezroczyste beczki z piwem. Obracają się one w momencie wznoszenia się lub schodzenia kolejki z pochyłości 743 metrów. Nie mamy jednak powodów by obawiać się o naszą stabilizację, gdyż ruch obrotowy "beczek" nie wpływa na kabiny pasażerskie. Niezapomniane wrażenia i skoki adrenaliny gwarantowane!

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii

Najciekawsze kolejki linowe w Europie - lista nie może istnieć się bez szwajcarskiej CabriO

Lista najciekawszych kolejek w Europie nie może też obejść się bez szwajcarskiej CabriO, czyli kolejki - kabriolet. Jest to pierwsza na świecie kolejka linowa z  dwupoziomowymi wagonami i otwartym górnym pokładem - jak w kabriolecie.  Łączy ona miejscowość Stans za szczytem położonej na wysokości 1898 m n.p.m. góry Stanserhorn.

CabriO. Zdjęcie ilustracyjneCabriO. Zdjęcie ilustracyjne pkul/shutterstock

Ranking - najciekawsze kolejki linowe w Europie

Ranking najciekawszych kolejek linowych w Europie obejmuje znajdującą się we Francji kolejkę, której wagoniki przypominają kule. Kolejka Téléphérique de Grenoble Bastille wznosi się na wysokości 266 metrów i ma 700 metrów długości. Działająca od 1934 roku kolejka wiedzie od południowego brzegu rzeki Izera na wzgórze starej warowni Bastylii.

Kolejka Téléphérique de Grenoble Bastille. Zdjęcie ilustracyjneKolejka Téléphérique de Grenoble Bastille. Zdjęcie ilustracyjne Mathilde L/shutterstock

Najdłuższe kolejki linowe w Europie

Aktualnie za najdłuższą kolejkę linową w Europie uchodzi znajdująca się a Armenii kolejka linowa Skrzydła "Tatewu" o długości 5752 metrów. Trasa tej kolejki przebiega od wzgórza Alidżar do stacji ulokowanej nad średniowiecznym klasztorem Tatevank. Nieco krótszą jest położona w Bawarskich Alpach (Niemcy) kolejka łącząca brzeg jeziora Eibsee ze szczytem Zugspitze (2962 m n.p.m.). Trasę liczącą 4500 metrów długości pokonujemy w niecałe siedem minut, zaś po dotarciu na górną stację możemy podziwiać panoramiczny widok na alpejskie szczyty.

Zugspitze w Alpach BawarskichZugspitze w Alpach Bawarskich Kevin Knapp / shutterstock

Kolejki linowe w Europie z najpiękniejszymi widokami

W Europie nie brakuje koljek linowych z przepięknymi widokami. Zapierający dech w piersiach widok zapewni nam kolejka z Chamonix - Mont - Blanc na Aiguille du Midi (3843 m n.p.m.) we  Francji. Z tarasu widokowego na szczycie możemy podziwiać malownicze Chamonix oraz oczywiście Mont Blanc. W Szwajcarii na wysokości niemal 4000 metrów znajduje się najwyżej położona stacja kolejki górskiej w Europie -  z Zermatt na Klein Matterhorn. Z odkrytej platformy widokowej możemy podziwiać ośnieżone szczyty Alp szwajcarskich i włoskich. Gdy już nasycimy się widokami, możemy udać się na posiłek do znajdującej się tam najwyżej położonej restauracji w Europie.

2. Aiguille du Midi, Chamonix, Francja. Przejażdżka kolejką zaczyna się na wysokości 1035 metrów, a kończy się na wysokości 3842 metrów - niekiedy całkiem dosłownie zapierając dech w piersiach. W trakcie 20 minutowej podróży gondola 'wspina się' po stromym klifie, narażona na mocne powiewy i spadające kamienie. 2. Aiguille du Midi, Chamonix, Francja. Przejażdżka kolejką zaczyna się na wysokości 1035 metrów, a kończy się na wysokości 3842 metrów - niekiedy całkiem dosłownie zapierając dech w piersiach. W trakcie 20 minutowej podróży gondola 'wspina się' po stromym klifie, narażona na mocne powiewy i spadające kamienie.  Fot. CC BY NC SA 2.0/ masine/ Flickr.com

Pozostałe kolejki linowe w Europie z najpiękniejszymi widokami:

  • kolejka krzesełkowa na Szrenicę (Polska)
  • kolejka linowa z Kuźnic na Kasprowy Wierch (Polska)
  • The Emirates Air Line w Londynie (Anglia)
  • kolejka linowa na wzgórze Srd w Dubrowniku (Chorwacja)
  • kolejka linowa - kablowa Aeri del Port w Barcelonie (Hiszpania)
  • kolejka linowa - gondolowa Telefèric de Montjuïc w Barcelonie

Zobacz też: Najciekawsze kolejki linowe w Polsce, czyli na Kasprowy i nie tylko!

Więcej o: